english version english version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Faszystowskie bojówki przybywają do Cardiff

2010-06-04 11:07:41

Faszystowskie grupy chuliganów z tzw Związku Obrony Anglii - English Defence League i ich nieliczni walijscy kompani z Welsh Defence League planują swoją kolejną rasistowską prowokację. Tym razem w Cardiff...

Pod hasłami walki z "muzułmańskim ekstremizmem", udając szanowanych obywateli zatroskanych o wolność, ci faszyści już kilkanaście razy wszczynali uliczne burdy w różnych częściach Wielkiej Brytanii, atakując imigrantów, w szczególności pochodzenia azjatyckiego. W czasie swoich "pokojowych zgromadzeń" - jak je reklamują w internecie - zaczepiali przechodniów o innym kolorze skóry, rzucali butelkami, skandowali rasistowskie hasła i wznosili ręce w hitlerowskim geście "sieg heil".

Za każdym razem lokalne społeczności w tych miejscach organizowały kontr-demonstracje, by przeciwstawić się łobuzom siejącym rasową nienawiść. Głównym organizatorem protestów przeciwko faszystom jest koalicja Zjednoczmy się Przeciwko Faszyzmowi - Unite Against Fascism (UAF). Zrzesza ona setki przedstawicieli związków zawodowych, grup wyznaniowych, organizacji praw człowieka, partii politycznych, kampanii antyrasistowskich. Wśród jej członków są m.in były burmistrz Londynu Ken Livingstone czy wieloletni działacz antyrasistowski pochodzący z RPA, poseł Partii Pracy, Peter Hain.

Za każdym razem, gdy działaczom antyfaszystowskim nie udało się zebrać wystarczająco wielu osób do powstrzymania faszystów, dochodziło do aktów przemocy. Faszyści z English Defence League dewastowali sklepy należące do obcokrajowców, wybijali szyby w samochodach lub fizycznie atakowali tych, którzy im się nie podobali. Niestety, policja nie była w stanie lub nie chciała ich powstrzymać. Tak było w Luton, Birmingham, Dudley czy Bolton.

W sobotę 5 czerwca, faszyści z Welsh Defence League planują swój wiec w Cardiff.

Wiedząc o tym od kilku miesięcy, działacze Unite Against Fascism zaplanowali na ten dzień demonstrację na rzecz promocji tolerancji, równości, wielokulturowości i poszanowania różnorodności. Swoje wsparcie zapowiedziały liczne organizacje pozarządowe, przedstawiciele kościołów, związki zawodowe, posłanki i posłowie zarówno z Walijskiego Zgromaczenia Narodowego jak i brytyjskiego parlamentu. W demonstracji wezmą udział przedstawiciele niemal wszystkch narodowosci mieszkających w Walii, nie może więc zabraknąć Polaków. Miejscowi taksówkarze zapowiedzieli strajk przeciwko wizycie faszystów w mieście.

Pokojowa demonstracja rozpocznie się w Cardiff Bay o godz. 11:00. Po serii przemówień przejdzie wielokulturowymi dzielnicami Butetown, Grangetown i Riverside i zakończy się pod budynkiem Cardiff Councill, obok muzeum w centrum miesta.

Organizatorzy zachęcają do udziału liczną społeczność Polaków w Cardiff. Można zabrać znajomych, kolegów z pracy czy rodzinę i przeciwstawić się rasistowskim próbom zastraszania imigrantów.

CARDIFF BAY, GODZINA 11:00, przed budynkiem Walijskiego Zgromadzenia Narodowego.

Dojazd: Kolejką z centrum (ze stacji Qeens Street) do stacji Cardiff Bay lub licznymi autobusami.

 

Więcej informacji na temat UAF: http://uaf.org.uk/

 

 

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (5)
Autorzy takich aartykulow zbyt czesto uzywaja slowa "faszyzm" kompletnie nie rozumiejac co ono oznacza. Czym innym jest nacjonalizm a czym innym faszyzm. Poilecam google, encyklopedie i od biedy wikipedie... Faszysta byl Mussolini a Hitler np byl nacjonalista w dodatku socjalistycznym nacjonalista. Zli kolesie opisani w artyykule sa nacjonalistami a nie faszystami. faszysci zasiadaja np na eksponowanych stanowiskach w brukseli...
  • 2010-06-08 10:36:38
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dokładnie się zgadzam z Twoją wypowiedzią.

Czasem ludzie mylą pojęcia.
  • 2010-06-12 14:45:45
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Anonymous Bartek
Nie zupełnie macie rację. Oczywiście, wielu chuliganów z EDL to nie są faszyści, lecz po prostu rasiści czy jak piszecie nacjonaliści. Ale założycielami tej organizacji, głównymi organizatorami i działaczami są członkowie faszystowskiej BNP - Brytyjskiej Partii Narodowej, która - choć poprzebierana w krawaty i startująca w wyborach z łatwo zrozumiałym szowinistycznym przekazem - jest kontynuatorką Frontu Narodowego i nawiazuje w swojej działalności do przedwojennego ruchu Czarnych Koszul Mossleya i jego Brytyjskiego Związku Faszystów.

Nie jest też przypadkiem dobra organizacja EDL. Ich sponsorem jest brytyjski businessman Alan Lake, który od lat znany jest w całej Europie z tego, że finansuje ruchy neofaszystowskie - od Szwecji po Węgry.

I nikogo nie musicie odsyłać do Wikipedii na temat faszyzmu, bo nie każdy faszysta biega z wąsikiem hitlerowskim albo ze swastyką na ramieniu - podejrzewam, że nawet unikają takiego stereotypowego imageu. Można być faszystą pod krawatem i startować w wyborach jak Nick Griffin, czy węgierska partia Jobbik albo być młodzieżowym faszystą jak boot

boys z EDL, atakujac imigrantów czy ludzi innych kultur na ulicach.

Możecie przeczytać jakiś artykuł na ten temat, np ten:

http://www.hopeno...olls-street-army.php

lub ten:

http://www.hopeno...cracks-begin-to-show (na zdjęciu są znani faszystowscy działacze Liam Pinkham i Jerry

Watson, którzy od początku uczestniczą we wszystkich działaniach EDL) albo inne np. w Guardianie (http://www.guardi...rdian-investigation)

http://lewica.pl/index.php?id=20026

albo

Zobaczcie kilka zdjęć, które można znaleźć w internecie, pokazujących niektóre "pokojowe wiece" English Defence League:

http://i.ytimg.com/vi/g9cOZ238-hk/0.jpg

a tu inne:

http://www.flickr...4899@N03/3929320842/

http://www.lbc.co...03/476/500x/7502.jpg

http://scottishis...ague-nazi-salute.jpg

Leeds w 2009 roku: http://bristol.in...9/edlnazisalutes.jpg

http://i.dailymai...53_634x407_popup.jpg

http://i.dailymai...15_634x422_popup.jpg

http://i.dailymai...71_634x422_popup.jpg

A tutaj pokojowi demonstranci z palą antyfaszystowską flagę, którą wyrwali działaczom antyfaszystowskim: http://i.dailymai...09_634x459_popup.jpg

http://www.youtub...ture=player_embedded
  • 2010-06-17 20:36:55
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
bartek...

siegnij laskawie do encyklopedii (nie wikipiedii) lub slownika wyrazow obcych... najonalista to inaczej narodowiec, lub czlowiek stawiajacy swoj narod ponad inne. Sa liczne odmiany nacjonalizmu, lub nazizmu inaczej (od niemieckiego nazionale). Faszysta to z kolei czlowiek, ktory uwaza, ze interesy panstwa stoja ponad interesem obywatela. Czyli, ze panstwo moze zrobic z obywatelem (niezaleznie od narodowosci lub pochodzenia) wszystko co uzna za stosowne. Odmiana faszyzmu jest socjalizm, a raczej odwrotnie - faszyzm jest jedna z odmian socjalizmu. Taki model stosuja "politycy" z brukseli na ten przyklad. BNP w zaden sposob nie jest faszystowska. To organizacja NACJONALISTYCZNA!!!

Ludzie, litreki nie morduja, ksiazki nie zabijaja. Warto cos poczytac zanim zabierze sie glos i zasypie forum kilkunastoma linkami ukazujacymi wlasna niewiedze.
  • 2010-06-18 08:09:00
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Mnie ogolnie przerazaja jakiekolwiek skrajnosci i fundentalizmy...Co do English Defence League to mozna sie troche wiecej o nich dowiedziec z dokumentu na BBC
Post edytowany przez administratora.

Treść postu nie została zmieniona.
  • 2010-06-19 20:06:55
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n