Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Rada Polityki Pieniężnej ma już szefa

2010-04-16 16:04:00

Rada Polityki Pieniężnej zebrała się po raz pierwszy od śmierci jej przewodniczącego, prezesa NBP Sławomira Skrzypka. I ustaliła zasady działania do chwili wyboru nowego szefa banku centralnego. Decyzję rady dobrze oceniają ekonomiści.

Członkowie RPP, opierając się na ekspertyzach prawnych, uznali, że skoro pierwszy wiceprezes NBP przejmuje obowiązki szefa banku centralnego, to jednocześnie otrzymuje wszystkie jego kompetencje. Czyli przewodniczy obradom RPP, ma prawo do zwoływania jej posiedzeń oraz do głosowania. Dlatego Piotr Wiesiołek, pierwszy wiceprezes NBP, który w sobotę po katastrofie w Smoleńsku przejął kierowanie bankiem, przewodniczył wczorajszym obradom. Dzięki takiej decyzji RPP wyjaśniła wątpliwości, czy może ona podejmować decyzje bez przewodniczącego oraz jaki będzie tryb zwoływania posiedzeń. Decyzję rady dobrze oceniają ekonomiści. Dzięki niej stabilność polityki pieniężnej nie jest zagrożona, co ma kluczowe znaczenie dla rynku walutowego. Złoty wczoraj zyskał na wartości w stosunku do euro, które wieczorem kosztowało 3,86 zł (o trzy grosze mniej niż rano). Naszej walucie pomogły informacje o pomocy dla Grecji, a także wyniki wyborów na Węgrzech. Teraz inwestorzy na rynku walutowym zastanawiają się, czy NBP będzie kontynuował rozpoczęte w piątek interwencje walutowe mające na celu osłabienie złotego. – O tym się przekonamy, kiedy euro potanieje do 3,80 – 3,82 zł – mówią dilerzy. Jeszcze spokojniej było na giełdzie. Obroty były na przeciętnym poziomie, a inwestorzy kupowali akcje, dzięki czemu indeks największych spółek WIG20 wzrósł o 1 proc. Tym samym, trochę niepostrzeżenie, osiągnął na zamknięciu poziom niewidziany na GPW od sierpnia 2008 roku. Źródło: Goniec.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn