Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Obchody nadania szkole imienia Majki Jeżowskiej

2010-02-19 19:20:45

I stało się.
 W sobotę 13-go lutego 2010 roku, nasza Patronka osobiście zaszczyciła uroczystość nadania Jej imienia Polskiej Szkole Sobotniej w Exeter. Od tej chwili już oficjalnie szkole im. Majki Jeżowskiej.
Ale po kolei.
W sobotę 6-go lutego na tydzień przed planowanymi uroczystościami w naszej szkole, TV POLONIA, w programie "Śniadanie na podwieczorek" łączyła się z dyrektor szkoły p. Jadwigą Mucha. W studio w Warszawie gościła w tym czasie Majka Jeżowska. Opowiadała o swojej emigracji w Stanach Zjednoczonych oraz o Szkole w Exeter, której jest Patronką i gdzie wybiera się w odwiedziny. Było to pierwsze spotkanie obu Pań „na żywo”: Patronki szkoły Majki Jeżowskiej  i inicjatorki przedsięwzięcia Jadwigi Mucha. Kilka dni później p.Majka Jeżowska wraz ze swoim mężem Dariuszem Staśkiewiczem zawitała do Exeter. Jak się okazało numer „13”może być szczęśliwy. Takim był dla naszej szkoły sobotniej. 13-go lutego w przeddzień Walentynek odbyły się dwie, udane uroczystości.

Pierwsza uroczystość, nadania imienia szkole, rozpoczęła się od przekazania przez przedstawicieli Rodziców sztandaru szkoły, panu Konsulowi Jakubowi Zaborowskiemu, Radcy Ambasady Polskiej w Londynie.
Pan Konsul przekazał sztandar Dyrektor szkoły, która z kolei przekazała go uczniom. W obecności Patronki szkoły uczniowie złożyli ślubowanie. Po uroczystym ślubowaniu głos zabrali: Konsul Jakub Zaborowski, Prezes PMS w Londynie Pani Aleksandra Podhorodecka, Patronka Majka Jeżowska oraz Mer Crediton Frank Lech. Po oficjalnej części uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspaniały poczęstunek, który rozpoczęło pokrojenie tortu z logo szkoły przez jej Patronkę. A po przerwie wróciliśmy na mini koncert i wspólną zabawę.
Wieczorem tego samego 13-go w Golf and Country Club w Exeter odbył się bal charytatywny na rzecz szkoły. I tutaj ponownie zaszczycili nas swoją obecnością znamienici goście a Pani Majka tym razem śpiewająco bawiła się z grupą, jak powiedziała, przyjaciół. Bal prowadziła Beata Szajowska-Krawczyk z Londynu wraz ze swoim synem Sebastianem Krzyżowskim. Oczywiście nie zabrakło Walentynkowego akcentu.
Ogromnie się cieszymy, że mimo wielu przeciwności zarówno uroczystość jak i bal odbyły się zgodnie z planem i przebiegły w tak wspaniałej, przyjacielskiej atmosferze. I jak w piosence, „13-go nawet w grudniu jest wiosna” my możemy śpiewać, 13-go nawet w lutym jest wiosna. Bo poczuliśmy się tak jakoś wiosennie i radośnie tego właśnie dnia.  Następnego dnia, w niedzielę, podzieliliśmy się naszą radością z Weteranami w Ilford Park, którzy niestety nie mogli przybyć do nas w sobotę. Do rąk Księdza Zalewskiego oddaliśmy drugi, przygotowany dla mieszkańców Domu Weterana tort z logo naszej szkoły. To, że zarówno w jednej jak i drugiej uroczystości nie odmówili nam udziału goście nie tylko z Polski ale również z Londynu, Plymouth, Torquay czy też innych okolicznych miast czy organizacji, świadczy o ich sympatii do naszych poczynań a także o tym, że można działać razem dla słusznej sprawy i wspierać się wzajemnie.
Szkoda tylko, że lokalne, obiektywne, polskie media mimo, że wiedziały o 1-ej Rocznicy Powstania Szkoły oraz pozostałych uroczystościach, nie zainteresowały się nimi. Jak również przyjazdem po raz pierwszy do Exeter przedstawiciela dyplomacji, Radcy Polskiej Ambasady w Londynie, Konsula ds. polonijnych Jakuba Zaborowskiego, Pani Aleksandry Podhorodeckiej, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie-Człowieka Roku 2009 „Dziennika Polskiego”. Tytuł ten jest nadawany za szczególne zaangażowanie w tworzenie dorobku emigracji polskiej w Zjednoczonym Królestwie. A także Majki Jeżowskiej, wspaniałej polskiej wokalistki i kompozytorki, laureatki wielu festiwali zarówno w kraju jak i za granicą. Kawalera Orderu Uśmiechu, Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, członka Fundacji Ronalda McDonalda, wielkiej przyjaciółki dzieci i wspaniałej showmenki, o czym mogliśmy się przekonać na żywo.

Chcielibyśmy jeszcze raz ogromnie podziękować za dzielenie z nami radości, naszym gościom, wśród których byli m.in.:
Majka Jeżowska, Patronka Polskiej Szkoły Sobotniej w Exeter wraz z małżonkiem Dariuszem Staśkiewiczem
Jakub Zaborowski, konsul ds. polonijnych, Radca Ambasady Polskiej w Londynie
Aleksandra Podhorodecka, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Londynie
Frank Lech, Mer Crediton wraz z małżonką Natalią
Ksiądz Krzysztof Zalewski, proboszcz polskiej parafii w Ilford Park a także Polaków w Devonie
Beata Szajowska-Krawczyk, członek Związku Artystów Scen Polskich Za Granicą, wieloletnia nauczycielka Szkoły Sobotniej im.T.Arciszewskiego w Londynie.
Marian Jenkins i Liz Wozniak z Devon’s English as an Additional Language
Service
Alison Carder z Montgomery Primary School
Łukasz Młodziniak vice dyrektor i Edyta Hołownia przedstawicielka Rady Rodziców ze Szkoły Sobotniej w Plymouth
Pani Emilia Sobkowiak-Możdżer z Torquay, znana Polakom działaczka polonijna z Torbay
Anna Blomberg-Gahan, redaktor polskiej kolumny w Herald Express

Wielkie dzięki wszystkim Rodzicom i Nauczycielom, którzy zajęli się stroną kulinarną i techniczną oraz wszystkim Przyjaciołom POLSKIEJ SZKOŁY SOBOTNIEJ im. MAJKI JEŻOWSKIEJ w EXETER, którzy uczestniczyli w naszych uroczystościach.

www.szkola-exeter.co.uk

Oceń artykuł
(głosów: 2, suma ocen: 6)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn