Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

PolandBridge na konferencjach w Oxford oraz Taunton - 23/01/10

2010-01-24 22:18:12

Tym razem konferencja Polish Cooperation Network zawędrowała do Oxfordu. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11:00 w St Hilda's College. Na wstępie nastąpiło przywitanie zgromadzonych uczestników przez Panią Joanne Bagniewską (Prezydent Oxford PolSoc) oraz krótka prezentacja tego Stowarzyszenia...ciąg dalszy w czytaj więcej

.

Sobotni wyjazd PolandBridge do Oxfordu oraz Taunton

 

23 stycznia członkowie PolandBridge rozdzielili się na dwie grupy biorące udział w konferencjach i szkoleniach w miastach oddalonych od siebie o ponad 200 kilometrów.

Tym razem konferencja Polish Cooperation Network zawędrowała do Oxfordu. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11:00 w St Hilda's College. Na wstępie nastąpiło przywitanie zgromadzonych uczestników przez Panią Joanne Bagniewską (Prezydent Oxford PolSoc) oraz krótka prezentacja tego Stowarzyszenia.

Następnie głos zabrał Kierownik Wydziału Konsularnego Pan Robert Rusiecki, który dość obszernie przybliżył funkcje i zadania konsulatu w Londynie. Poinformował zgromadzonych, iż do końca 2008 roku Urząd był placówką niezależną, nastomiast od tamtej pory w związku z decyzją Ministra Sikorskiego, działa na terenie Ambasady. Konsul wspomniał także o nawiązaniu znajomości i współpracy z grupami oraz stowarzyszeniami polonijnymi w Wielkiej Brytanii, a także o pomyśle skupiania się i współpracy w większych grupach. Pozwoliłoby to na organizację konferencji z udziałem przedstawicieli władz państwowych. Podkreślił, że ważnym czynnikiem jest wymiana informacji, dzielenie się doświadczeniami oraz organizacja wspólnych imprez. Konsul zachęcał do budowania relacji i współpracy miedzy grupami i organizacjami polonijnymi, co prowadziłoby do integracji środowiska polskiego na terenie całego UK.

 Wystąpienie pana konsula odbyło się w dwóch etapach, przedzielonych przerwą na lunch. W tym czasie uczestnicy zostali podzieleni na kilka grup, którym to przyporządkowany był przewodnik - student jednego z Oxfordzkich College'ów. Równocześnie chcę tu dodać, że organizacja lunch'u była powiązana z kilkunasto minutowym spacerem i zwiedzaniem miasta, a w tym College'u. Poczęstunek ( raczej obiad z prawdziwego zadarzenia !) odbył się na stołówce, z której na codzień korzystają studenci. Przyznam, że klimat panujący w tym miejscu był niepowtarzalny. Uczestnicy mogli zapoznać się z warunkami, w których na codzień obcują uczący się tu młodzi ludzie. Niesamowite doznanie i wspaniała atmosfera!

W dalszej części spotkania wystąpiła pani Zyta Szulejewska z Bristolu, która przedstawiła po krótce swoją historię przybycia do Anglii na początku lat 50-tych oraz genezę powstania stowarzyszenia Anglo Polish Society. Mowa była o wystawie, która znajduje się w centrum Bristolu. Tematyką jest historia Polaków osiedlających się w Anglii po II wojnie światowej. Jej głównym architektem jest Katarzyna Kowalewska. Pani Szulejewska zachęcała także do zbierania materiałów związanych z historią Polski, przedstawiła także projekt konkursu na Polaka Roku 2009.

Kolejnym gościem był Profesor Zbigniew Pełczyński, który wygłosił wykład na temat "Szkoły Liderów". W swym wystąpieniu profesor położył duży nacisk na wyznaczanie celów, konieczność wizji, strategii oraz taktyki w działaniu. Stwierdził, iż wspólne więzy i interesy polskiej społeczności są podstawą do wspólpracy ośrodków polonijnych.

Podczas konferencji, kolejnym gościem który zabrał głos była Pani Małgorzata McKane z Liverpool. W swoim wystąpieniu nawiązała do własnych pozytywnych doświadczeń, jakich doznała po przyjeździe do Anglii w 2000 roku. Wraz z mężem założyli organizację, której głównym celem jest szerzenie kultury, historii a także sztuki polskiej. Pani McKane przedstawiła projekt zorganizowania wystawy pod nazwą "Solidarność 2010".

Po bardzo ciepłym przyjęciu przez zgromadzonych wystąpienia pani Malgosi, głos zabrał Adam Rogalewski, absolwent Szkoły Liderów oraz pracownik UNISON. Przedstawił zgromadzonym swój debiutancki, krótki film dotyczący znajomości wiedzy studentów na temat działalności związków zawodowych na terenie Wielkiej Brytanii i w efekcie chęci podjęcia z nimi współpracy po zakończeniu studiów i rozpoczęciu pracy zawodowej.

Swoje wystąpienie zaprezentował także student jednego z uniwersytetów ze Szkocji, reprezentujący Polish Society na Uniwersytecie w Glasgow. Bardzo entuzjastycznie przekazał informacje dotyczące działalności swego stowarzyszenia, współpracy z innymi tego rodzaju organizacjami a także o planach zorganizowania globalnej, trzydniowej konferencji w której miałyby wziąść udział stowarzyszenia studenckie zarówno z terenu UK jak i z Unii Europejskiej. Celem ma być poprawa współpracy z polskimi władzami, przybliżenie im problemów i trudności z jakimi borykają się polscy studenci, polepszenia komunikacji, wymiany doświadczeń a także rozszerzania współpracy z zarówno brytyjskimi organizacjami studenckimi jak i innymi społecznościami działającymi na terenie UK.

Kolejną osobą która, która zabrała głos był pan Maciej Bator, Dyrektor "Polish Cooperation Network" oraz PANI ( Polish Association Northern Ireland ). Przedstawił projekt  badań dotyczących działalności grup polonijnych. Powołana do tego przedsięwzięcia grupa socjologów do kwietnia 2010r. powinna przedstawić raporty w tej kwestii. Głównymi czynnikami jakie wpłyną na wynik badań powinny być informacje na temat grupy, charakteryzacja organizacji, fundusze, zakres działalności, a także w jakim zakresie dana grupa stara się współpracować ze społeczeństwem ( zarówno polonijnym jak i brytyjskim ) oraz innymi organizacjami działającymi na terenie Wielkiej Brytanii.

Ostatnim punktem sobotniej konferencji była debata wśród uczestników zgromadzonych na sali, podczas której nastąpiło podsumowanie wystąpień i prezentacji a także poruszone zostały tematy m.in. organizacji WOŚP na terenie UK, możliwość brania udziału w wyborach lokalnych, mówiono także o problemie komunikacji między organizacjami, o powstaniu portalu internetowego do którego będą mieli dostęp wszyscy zainteresowani. Na koniec organizatorzy zaproponowali udział w kolejnej konferencji, która odbędzie sie tym razem w Belfaście. Po zakończeniu konferencji wszyscy uczestnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, a następnie zaplanowali dalsze, już mniej oficjalne debaty w pobliskim pubie.

Natomiast w spotkaniu Migrant Leadersip Workshop zorganizowanym przez South West Migrant Workers Network w Taunton wzięło udział oolo 60 delegatów z całego regionu, w tym silna reprezentacja z Bristolu ( ponad 10 osób ).

Pierwsza część prezentacji nawiązywała tematycznie do ostatniego spotkania Polish Cooperation Network w Londynie i taktowała o tym ''Jak posługiwać się brytyjskim systemem politycznym''. Wykład poprowadziła Sharon Stanley pracująca dla Parliamentary Outreach. Wersję rozszerzoną jej ciekawej prezentacji uczestnicy warsztatów otrzymali w postaci pamiątkowej pamięci USB Drive.

Część dalszą poprowadziła Allison Wells z Charity Comission, której ponad godzinny wywód traktowal o tym jak osiągnąć status organizacji charytatywnej. Uczestnicy zadali prowadzącej wiele ciekawych pytań, którą w udzielaniu odpowiedzi wspierali koledzy z Charity Comission w Taunton. Jeden z nich zaprezentował od strony praktycznej jakie są poszczególne kroki przy wypełnianiu aplikacji online.

W dalszej części, po krótkiej przerwie na kawę, uczestnicy udali się na warsztaty, na które wcześniej zapisali się. W tym samym czasie odbywały się wykłady z Zakładania grupy społecznej ( prowadząca Caroline Nicholson ) oraz Zakładania własnego biznesu i spolecznego enterprise, tzw. social enterprises.
Prowadzącym ten drugi warsztat był Roger Bacon z Business Link. Omówione zostały różnice między pracownikiem zatrudnionym na kontrakt a tzw. samozatrudnionym ( self - employeed ). Przedstawiono różne formy prowadzenia działalności gospodarczej, np. czym się różni tzw. Partnership od firmy Limited itp. Ciekawa była prezentacja założenia oraz sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa społecznego ( social enterprise ). Warsztat był bardzo interesujący - uczestnicy zadawali mnóstwo pytań i gdyby nie prośby organizatorów pójścia na lunch to dyskusja trwałaby pewnie jeszcze długo.

Część popoludniową stanowiły w dalszym ciągu warsztaty. Jedna grupa brała udział w spotkaniu z prowadzenia finansów i księgowości , który poprowadziła Lindy Booth z Cascade Training. Biorący udział  w tym treningu z pewnością posiedli wiedzę jak otworzyć konto bankowe dla organizacji, pogłębili swoją wiedzę z zakresu budżetu, kalkulacji kosztów danych imprez czy prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów.

Druga grupa w tym czasie wzięła udział w spotkaniu z Timem Lezardem, niezależnym dziennikarzem z ponad dwudziestoletnim stażem, który poprowadził trening medialny. Była to w opinii uczestników całej konferencji jedna  z najciekawszych prezentacji, w czasie której mogliśmy się m.in. dowiedzieć jakich używać faktów kiedy media piszą nieprzychylnie o emigrantach zarobkowych lub manipulują informacjami. Zgromadzeni zostali poinformowani o swoich prawach , np. że nikt nie ma obowiązku udzielania informacji/wywiadu mediom jeśli sobie tego nie życzy ( niby oczywiste ale nie każdy o tym wie ), czy też jak udzielać wywiadu jeśli się na to już zdecydowaliśmy.

Ostatnia część dotyczyła pozyskiwania grantów . Na tej prezentacji spotkali się wszyscy zaproszeni goście i mogli zadać pytanie prowadzącej Lindy Booth z Cascade Training.

Oficjalna część spotkania zakończyła sie około 17:00. Natomiast goście z Bristolu wraz z uczestnikami warsztatów m.in. z Exeter przenieśli się do pobliskiego pubu gdzie dyskutowano o potrzebach organizowania takich spotkań oraz o konieczności podejmowania wspólpracy między organizacjami polonijnymi. 

Podsumowując oba polonijne eventy mozemy śmiało pogratulować zarówno organizatrom konferencji, jak również uczestnikom warsztatów, którzy z całej Wielkiej Brytanii przybyli na nie. Świadczy to o tym , iz organizacje polonijne odczuwają potrzebę tworzenia czegoś wspólnie ponad podziałami oraz istnieje nacisk na integrację wzajemną wśród nich.

tekst :

wstęp ,zakończenie oraz relacja z Taunton – Krzysztof Kawulak

relacja z Oxford - Adam Glinka, Małgorzata Naparty, Poland Bridge

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn