Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Przepisy antyterrorystyczne sprzeczne z Konwencją Praw Człowieka

2010-01-14 23:49:00

Angielska prasa donosi o wczorajszej ciekawej – w tym dla Polaków – decyzji trybunału w Strasbourgu. Angielskie przepisy antyterrorystyczne, pozwalające na przeszukiwania dowolnie wybranych przez policję osób na ulicy, oficjalnie uznano za sprzeczne z Europejską Konwencją Praw Człowieka.

 

W sprawie opisanej przez “Guardiana” zaskarżono zatrzymanie i rewizję osobistą studenta Kevina Gilliana i dziennikarki Pennie Qinton, których zatrzymano w drodze na demonstrację z okazji targów zbrojeniowych w Londynie. Było to w 2003 roku.

Decyzją trybunału zatrzymani otrzymali prawie 33 850 euro odszkodowania. Sprawa trafiła do trybunału w Strasbourgu po odrzuceniu apelacji zatrzymanych decyzją Izby Lordów w 2006 roku.

W Anglii od 2000 roku obowiązuje Ustawa o Terroryzmie, pozwalająca policji na legitymowanie i rewizję dowolnie wybranych osób bez podania przyczyny. Dzisiejsza decyzja trybunału strasbourskiego ustanowiła precedens do kwestionowania legalności innych aspektów angielskiej ustawy, jak i podobnych przepisów w innych krajach UE.


Źródło oryginalne: Guardian
Źródło polskie: Czarny Sztandar

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn