english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Sondaż: wydarzenie 2009 roku

2010-01-04 01:50:53

Zdaniem Polaków, katastrofa w kopalni Wujek-Śląsk jest Wydarzeniem Roku 2009 - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET. Na drugim miejscu znalazł się wybór Jerzego Buzka na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (31% wskazań)

CBOS, na zlecenie Radia ZET, przeprowadził sondaż na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków, w którym zapytał o najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Zdaniem respondentów Wydarzeniem Roku 2009 jest katastrofa w kopalni Wujek-Śląsk (37% wskazań), w wyniku której zginęło 20 górników. Na drugim miejscu znalazł się wybór Jerzego Buzka na Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (31% wskazań). Jako trzecie najważniejsze wydarzenie mijającego roku respondenci wskazali pandemię grypy A/H1N1 (30%).

Zdaniem niewiele mniejszej grupy badanych na miano Wydarzenia Roku 2009 zasługuje: kryzys w Polsce i Europie oraz zdobycie przez reprezentację narodową Mistrzostwa Europy w siatkówce (po 28% wskazań).

Respondentom została przedstawiona lista 14 wydarzeń roku 2009. Badani mogli wskazać maksymalnie 5 odpowiedzi. W następnej kolejności zadano pytanie, w jakim stopniu wybrane przez respondentów wydarzenia dają się opisać za pomocą następujących stwierdzeń:
- było o tym głośno w mediach,
- znacząco wpłynęło na resztę świata,
- poruszyło moje emocje,
- przejdzie do historii.

W przypadku zdecydowanej większości wskazanych przez ankietowanych wydarzeń najtrafniej opisuje je stwierdzenie: było o tym głośno w mediach. Tylko do nielicznych zdarzeń najlepiej pasują, według badanych, inne określenia. Zdarzenia takie jak: pożar Domu Socjalnego w Kamieniu Pomorskim, trzęsienie ziemi we Włoszech, wybuch metanu w kopalni Wujek-Śląsk najlepiej charakteryzuje stwierdzenie: poruszyło moje emocje. Natomiast podpisanie Traktatu Lizbońskiego oraz polskie i europejskie obchody upadku komunizmu najtrafniej opisuje stwierdzenie: przejdzie do historii (przy czym polskie i europejskie obchody upadku komunizmu równie trafnie charakteryzuje stwierdzenie – było o tym głośno w mediach).

Spośród ocenianych zdarzeń, zdaniem ankietowanych:
- najgłośniej w mediach było o śmierci ikony popu Michaela Jacksona,
- najbardziej wpłynął na resztę świata kryzys w Polsce i Europie,
- najbardziej poruszył emocje wybuch metanu w kopalni Wujek-Śląsk,
- największą szansę na przejście do historii ma śmierć ikony popu Michaela Jacksona.

e-polityka.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz