english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Brak chętnych na misję w Afganistanie

2009-10-23 13:11:28

Polski rząd chce wysłać wiosną do Afganistanu nawet o 600 żołnierzy więcej niż planowano. MON może mieć jednak problem ze zwiększeniem kontyngentu. Dlaczego? Brakuje chętnych na misję.

Decyzję o zwiększeniu polskiego kontyngentu w Afganistanie podjęli wspólnie Ministerstwo Obrony Narodowej i Kancelaria Premiera w konsultacji z Pałacem Prezydenckim. Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Informator "Gazety Wyborczej" z dowództwa polskiej armii zaznacza, iż 2600 żołnierzy to koniec naszych możliwości.

Na siódmą zmianę w Afganistanie przygotowywali się żołnierze 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Obecnie w celu zwiększenia kontyngentu konieczne będzie pozyskanie żołnierzy z innych jednostek.

Zdaniem generała Waldemara Skrzypczaka, potrzeba około 5-6 tysięcy żołnierzy, tak aby w pełnym cyklu rotacji połowa z nich była na misji, a połowa przygotowywała się do niej. Najprawdopodobniej jednak nie wszyscy z owych 600 muszą być żołnierzami. NATO namawia nas na wysłanie również cywilów – specjalistów z zakresu rolnictwa, ekonomii, przemysłu itp.

Decyzja o zwiększeniu polskich sił w Afganistanie to odpowiedź na apel generała Stanleya McChrystala – amerykańskiego dowódcy w Afganistanie.

Katarzyna Staudt
Źródło: e-polityka.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz