english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Kino za darmo

2009-10-22 12:37:52

W Zjednoczonym Królestwie właśnie rozpoczął się National Schools Film Week – festiwal filmowy skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jak piszą organizatorzy, przedsięwzięcie to ma za zadanie przybliżyć wszystkim uczącym się mieszkańcom UK problematykę związaną ze sztuką filmową. W ramach festiwalu organizowane są nie tylko pokazy filmowe, ale także lekcje i pogadanki dotyczące zarówno tematyki odbioru sztuki filmowej, jak i zagadnień związanym z jej tworzeniem. Podczas seansów kinowych uczniowie spotykają się z filmoznawcami, teoretykami sztuki, producentami filmowymi i reżyserami.


Co najważniejsze – wszystkie filmy pokazywane są w ramach festiwalu za darmo. Przegląd organizowany jest przez dobroczynną organizację pozarządową Film Education, której członkowie podkreślają, że przeprowadzenie tak wielkiej, ogólnonarodowej imprezy, nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia przemysłu filmowego. Organizatorzy zwracają przy tym uwagę, że dzięki możliwości bezpłatnego obejrzenia filmów, wielu uczestników festiwalu po raz pierwszy w życiu było w kinie! Podkreślają fakt, iż przedsięwzięcie umożliwia ukazanie wspaniałego, magicznego świata kina wszystkim dzieciom zamieszkałym na terenie Zjednoczonego Królestwa – bez względu na pochodzenie, status społeczny, wyznanie czy kolor skóry.

Jak to działa?

System rezerwacji miejsc na konkretne filmy jest niezwykle prosty. Na stronie internetowej festiwalu należy wybrać rodzaj szkoły, której uczniowie mają zamiar wziąć udział w projekcji (podstawowa – Primary School, albo ponadpodstawowa – Secondary School), po czym wybrać odpowiednie miasto i film. Rezerwacji musi dokonać nauczyciel, a zarówno liczba uczniów, jak i seansów dostępnych dla danej grupy, jest nieograniczona – jedynymi limitami jest liczba miejsc w kinie. Wszystko to, jak już wspomniałem, za darmo – organizatorzy zastrzegają jedynie, że będą pobierać opłaty w przypadku wycofania się grupy, która wcześniej zarezerwowała miejsca.

Wśród dostępnych w tym roku filmów są, między innymi: „Noc w muzeum”, „Epoka lodowcowa”, „Koralina i tajemnicze drzwi” (dla podstawówek) oraz „Chłopiec z latawcem”, „Walc z Bashirem” i „Chłopiec w pasiastej piżamie” (dla gimnazjów).

Festiwal trwa na terenie Anglii, Walii i Irlandii Północnej od 19 do 23 października, natomiast w Szkocji rozpocznie się 2 listopada.

W ramach festiwalu przeprowadzany jest także co roku konkurs na najlepszą recenzję filmową, Young Film Critic.

Ciekawe czy w Polsce taka inicjatywa miałaby szansę powodzenia?

Autor: Maciej Lewandowski,
źródło: Fabryka Słów


Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz