Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

„Czyste ręce ratują życie”

2009-10-14 17:21:27

mycie rąk mydłem to nawyk, który może uratować życie!

Każdego roku choroby układu pokarmowego i oddechowego są przyczyną śmierci ponad 3,5 miliona dzieci poniżej piątego roku życia.15 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk.

Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony 15 października, został ustanowiony by podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk wodą i mydłem. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Sama woda nie wystarcza. Mycie rąk mydłem, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem, redukuje o ponad 40 proc. zachorowania na biegunkę oraz o 25 proc. infekcje oddechowe. Ponadto mycie rąk mydłem jest rekomendowane, jako środek zapobiegający rozpowszechnianiu się wirusa H1N1.

Mimo iż proste mycie rąk może ratować życie, wciąż jest to rzadka praktyka i często trudna do rozpowszechnienia. Mydło mimo, że dostępne jest w większości gospodarstw domowych na świecie, używane jest przez 0 do 34 proc. rodzin, w zależności od regionu. Aby zmienić nawyki ludzi, niezbędne jest indywidualne podejście uwzględniające zachowania i motywacje każdej ze społeczności.

Brak wody zdatnej do picia i nieodpowiedni system sanitarny to najczęstsze przyczyny nieobecności w pracy i opuszczania lekcji. W wielu krajach powoduje to stagnacją gospodarczą i społeczną. Inwestowanie w zdrowie, edukację, system wodny i sanitarny nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli nie położy się nacisku na przyzwyczajenie mieszkańców do prostego mycia rąk mydłem.

Hasło drugiego Światowego Dnia Mycia Rąk „Czyste ręce ratują życie” ma zachęcić dzieci do pełnienia roli pośredników zmian i nauczenia swoich najbliższych częstego korzystania z wody i mydła. Podstawą są akcje edukacyjne organizowane w szkołach, które pomagają dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, aby następnie przekazały tę wiedzę w domu.

Mycie rąk mydłem to podstawa zdrowia publicznego, którą można by porównać z powszechnie dostępną szczepionką typu „zrób to sam”.

W zeszłym roku w obchodach pierwszego Światowego Dnia Mycia Rąk wzięło udział ponad 200 milionów dzieci z 86 krajów i 5 kontynentów. Szkoły i lokalne społeczności od Kolumbii po Bangladesz, od Kenii po Filipiny, od Wielkiej Brytanii po Etiopię zorganizowały specjalne wydarzenia, aby promować mycie rąk. W tym roku kolejne miliony dzieci, rodziców, nauczycieli, gwiazd i przedstawicieli władz planuje świętować ten szczególny dzień.

                                                                                                   * * *

UNICEF od ponad 60 lat walczy o prawa każdego dziecka do zdrowia, edukacji, równości i ochrony. Każdego roku ratuje życie 7 milionów dzieci. Za swoją pracę na rzecz najmłodszych został uhonorowany Nagrodą Nobla.

UNICEF jest w całości finansowany z dobrowolnych składek darczyńców. W ostatnich latach dzięki ich wsparciu UNICEF w Polsce sfinansował m.in. trzyletni program szczepień przeciwko odrze w Sierra Leone, ośrodki terapeutyczne dla niedożywionych dzieci w Etiopii oraz projekt pomocy dzieciom w ogarniętej wojną Demokratycznej Republice Konga.

Oceń artykuł
(głosów: 2, suma ocen: 10)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn