english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Infolinia dla pracowników

2009-10-12 20:04:35

Pracownicy o słabszej pozycji na rynku będą mogli zasięgnąć porad o swoich prawach w miejscu pracy i zgłosić nadużycia tych praw poprzez nową infolinię, którą w dniu 22 września 2009 r. uruchomił minister ds. działalności gospodarczej Pat McFadden.

 

Nowa infolinia ds. płacy i praw pracowniczych (Pay and Work Rights helpline) stanowi część szerszej kampanii, która ma na celu podniesienie poziomu świadomości o prawach pracowniczych egzekwowanych przez rząd. Infolinia stanowi zespolony punkt kontaktowy zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników.

 

Infolinia została przygotowana wspólnie z pracodawcami, związkami zawodowymi i różnymi organami państwowymi stojącymi na straży przestrzegania obowiązującego prawa.

 

W ramach tej kampanii BIS – poprzednio znany pod nazwą BERR (ministerstwo odpowiedzialne za działalność gospodarczą, przedsiębiorczość i reformę regulacyjną) kontynuuje swoje zobowiązania skupiające się na sprawach związanych z zatrudnieniem, które mają wpływ zwłaszcza na pracowników z Polski, Słowacji, Litwy, Bułgarii, Rumunii, Łotwy i Bangladeszu, legalnie pracujących na terenie Zjednoczonego Królestwa.

 

Prawa pracownicze, o których mowa, to:

 

  • krajowa płaca minimalna
  • minimalna płaca w rolnictwie
  • czas pracy (tydzień pracy średnio wynoszący 48 godzin)
  • standardy agencji pośrednictwa pracy
  • wydawanie licencji pośrednikom działającym w rolnictwie i przetwórstwie żywności (tzw. gangmasters)

 

Poprzednio telefony dotyczące powyższych zagadnień były odbieranie przez pięć oddzielnych organów rządowych. Pracownicy mogą teraz zgłaszać nadużycia tych praw w jednym punkcie kontaktowym, który przyjmuje różnorodne skargi.

 

Uruchomienie nowej infolinii następuje po tym, jak badanie opinii publicznej wykazało, że prawie połowa respondentów (48 proc.) błędnie uważała, ze agencje pośrednictwa pracy mogą obciążać pracowników opłatą za znalezienie im pracy.

 

Minister ds. działalności gospodarczej Pat McFadden powiedział:

 

“Ten rząd dokonał wiele w celu polepszenia praw pracowniczych w miejscu pracy, ale równie ważne jest stanie na straży właściwej egzekucji tych praw. Prosty system pozwalający na zgłaszanie nadużyć i na udzielanie porad i informacji pracodawcom i pracownikom stanowi krytyczną część tych działań.

 

Zespalając obecny skomplikowany system wielu infolinii zajmujących się różnymi sprawami w jeden pojedynczy numer, ułatwiamy pracownikom zgłaszanie nadużyć, a rządowi reakcję. Chcemy przenieść ciężar obsługiwania systemu z pracownika na rząd. Jest to ważny krok i jesteśmy zdeterminowani, aby nie dopuścić do tego, by recesja stała się wymówką do odmowy pracownikom ich podstawowych praw w pracy”.

 

Infolinia ma swoją siedzibę w Manchesterze i obsługują ją wyspecjalizowani, wyszkoleni doradcy, którzy oferują pomoc i porady. Następnie informacja jest przekazywana odpowiednim organom, które podejmują dalsze działania tam, gdzie to konieczne.

 

Bezpłatna infolinia ds. płac i praw pracowniczych pod nr. tel. 0800 917 2368 oferuje informacje i porady w ponad 100 językach i rozmowy są przeprowadzane z zachowaniem zasady poufności. Informację o prawach pracowniczych można także uzyskać na stronie internetowej www.direct.gov.uk/payandworkrights-pol

 

Oceń artykuł
(głosów: 2, suma ocen: 10)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn