Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Bądź swoim szefem

2009-09-24 17:56:43

Przyjeżdżasz do Anglii, by zarobić więcej niż w Polsce. Szukasz pracy i nic. Zadajesz sobie pytanie: Co dalej? Moja odpowiedź jest prosta: Zostan własnym szefem. To nic trudnego. Wystarczy dobry pomysł i konsekwencja w jego realizacji.

Mieszkając w Poslce nauczyłeś się, że żeby założyć własną działalność gospodarczą, musisz pokonać wiele przeszkód biurokratycznych, by zrealizować swój plan. Na wyspach to jest dużo łatwiejsze. A czyż nie jest przyjemniej posiadać coś swojego niż pracować dla kogoś?

 

Polskie podmioty gospodarcze w Zjednoczonym Królestwie są traktowane na równi z innymi państwami Europejskiego Obszaru Gospodarczego i podlegają tym samymi przepisom. Zatem nie będzie ograniczenia co do transferu zysku i kapitału oraz wymogu przedstawiania specjalnych licencji, poza usługami w dziedzinie bankowości, ubezpieczeń, doradztwa inwestycyjnego oraz produkowania i sprzedawania niektórych lekarstw, substancji chemicznych oraz mocnych alkoholi.

 

Tak jak już wspominałam najważniejszy jest pomysł. Formalności związane z założeniem działalności gospodarczej nie nastręczają większych trudności. Urzędy brytyjskie traktują przedsiębiorcę bardzo liberalnie, służą pomocą i maksymalnie ułątwiają wszelkie procedury związane z prowadzeniem własnego biznesu.

Badania przeprowadzone przez Department for Business, Enterprise and Regulation Reform wykazują, że 99,3% firm na rynku brytyjskim należy do kategorii małych przedsiębiorstw zatrudniających do 10 osób. Tak więc jest to siła budująca angielską gospodarkę.

Jednakże zanim zdecydujemy się na założenie konkretnej firmy, to musimy przeanalizować rynek. To podstawowa kwestia. Na sukces skłąda sie wiele czynników, między innymi: wybór odpowiedniej działalności, wybór nazwy firmy, dobry biznesplan, itp. Te czynniki są bardzo ważne, aczkolwiek nasze pomysły i nasze zaangażowanie i determinacja to kluczowe czynniki przetrwania na rynku. Przed rozpoczęciem działalności dobrze jest przyjrzeć się konkurencji, jej silyn i słabym stronom. Musimy też pamiętac o tzw. Kosztach działaności, które są z nią związane, a nie wpływają na zysk. Do takich kosztów zaliczają się wydatki na reklamę, ubezpieczenie, na projekt strony internetowej, koszty rozmów telefonicznych, itp.

Przed rozpoczęciem na dobre inwestowania w nasz biznes, warto zwrócić się o pomoc do instytucji wspierających rozwój nowych działalności gospodarczych. Do takich instytucji należy między innymi: Business Link oraz InBiz. Mogą one pomóc w znalezieniu lokalu lub też pozyskaniu funduszy niezbędnych do rozpoczęcia działności.

 

Najprostszą formą działalności gospodarczej jest prowadzenie działalności jednoosobowo jako tzw. Sole trader. Proces rejestracji jest szybki i łatwy. Zajmuje to w zasadzie tylko kilkadziesiąt minut. Żeby otworzyć jednoosobową firmę w Wielkiej Brytanii wystarczy wypełnić dwustronicowy formularz CWF1 i wysłać go do Inland Revenue (urzędu skarbowego). Formularz otrzymasz w każdym oddziale brytyjskiego urzędu podatkowego, możesz go też pobrać ze strony internetowej Inland Revenue www.hmrc.gov.uk/forms/cwf1.pdf lub zadzwonić pod numer 0845915 4515 i poprosić o przesłanie druków pocztą.

W Polsce, aby założyć własną działalność gospodarczą, trzeba spędzić w urzędach około tygodnia, wszystko załatwiając osobiście przy okienku, a w Wielkiej Brytanii wystarczy zadzwonić do Urzędu Skarbowego (HM Revenue) i zgłosić rejestrację firmy. Musimy uzbroić się jednak w cierpliwość i dużą kawę, bo konsultant HM Revenue może zgłosić się dopiero po 40 minutach, ale zapyta tylko o nazwę firmy i adres. Przed lub krótko po rejestracji należy uzyskać numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Numer). Na stronie internetowej HM Revenue dostępne są również obszerne broszury informacyjne dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą.

 

Działalność trzeba zarejestrować najpóźniej w trzy miesiące od rozpoczęcia pracy na własny rachunek. Jeśli zapomnisz dopełnić tego obowiązku, zapłacisz 100 funtów kary. Za założenie firmy „w terminie” nie ponosisz żadnych opłat.

Jeśli zdecydujesz się na samozatrudnienie, nie musisz rejestrować się w Workers Registration Scheme w Home Office. Praca na własny rachunek ma również dodatkową zaletę, istotną dla Polaków, którzy nie dawno przyjechali na wyspy. Osób samozatrudnionych nie obowiązuje rok czekania na ubieganie się o Residence Permit (potwierdzenie statusu rezydenta). Możesz o niego wystąpić zaraz po zarejestrowaniu działalności i wystawieniu pierwszej faktury.

 

Jako osoby samozatrudnione musimy płacić podatek dochodowy od osób fizycznych oraz odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne. Do tego potrzebne jest prowadzenie rzetelnej dokumentacji finansowej. Pamiętajmy o tym, że na wszystkie pieniądze, które przelewane są na nasze konto lub wpłacamy je czekiem, musimy mieć potwierdzenie w wystawionych rachunkach (invoice). Warto zaznaczyć, że osoba samozatrudniona może podjąć również umowę o pracę, zatem np. krawcowa może szyjąc dla jakiegoś zakładu krawieckiego, przyjmować po godzinach pracy, w swojej firmie prywatnych klientów.

Podstawową różnicą miedzy samozatrudnieniem a spółką, oprócz czasu ich rejestracji, jest odpowiedzialność. Osoba prowadząca działalność gospodarczą za powstałe zobowiązania odpowiada majątkiem, a nie tak jak w przypadku spółki wniesionym kapitałem.

Ciekawą formą działalności jest spółka partnerska (partnership), która polega na wspólnej działalności dwóch lub więcej samozatrudnionych. Partnerzy wspólnie zarządzają spółką, solidarnie odpowiadają za zobowiązania i partycypują w podziale zysków.

Z kolei spółka partnerska z ograniczoną odpowiedzialnością (limited liability partnership, LLP) to forma pośrednia pomiędzy spółka kapitałową a spółką partnerską. Partnerzy partycypują w zyskach i obowiązkach, natomiast odpowiedzialność za zobowiązania spółki ograniczona jest do wysokości wniesionych wkładów oraz udzielonych poręczeń. Taką spółkę rejestrujemy w Companies House (odpowiednik Krajowego Rejestru Sądowego w Polsce). Rejestracja spółki partnerskiej z ograniczoną odpowiedzialnością jest droższa i bardziej skomplikowana niż rejestracja spółki partnerskiej.

Prowadzenie spółki LLP nakłada także na partnerów dodatkowe obowiązki np. składanie dokumentów finansowych do Companies House, audytowania sprawozdań finansowych. Ta forma prawna wykorzystywana jest do prowadzenia firm prawniczych czy audytorskich. Jeżeli chodzi limitem spółki kapitałowe (limited libility companies), posiadają one osobowość prawną. Ich finanse są odrębne od finansów właścicieli spółki. Udziałowcy czy akcjonariusze odpowiadają za zobowiązania powstałe w wyniku działalności do wysokości wniesionych wkładów. Zyski spółek kapitałowych podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych (Corporation tax). Spółki kapitałowe też rejestrowane są w Companies House oraz objęte obowiązkiem audytowania sprawozdań finansowych i przesyłania danych na temat sytuacji finansowej do Companies House.

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (private limited company, Itd.) nie istnieje wymóg co do minimalnej wysokości kapitału założycielskiego. W ramach spółek z.o.o. rozróżniamy spółki z ograniczoną odpowiedzialności do wysokości wniesionych wkładów oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do wysokości gwarancji. Te ostatnie są formą prawną zarezerwowaną dla organizacji, których zyski przeznaczane są na cele statutowe (np. organizacje charytatywne). W przypadku likwidacji spółki lub jej niewypłacalności udziałowcy (members) są zobowiązani do uzupełnienia funduszy spółki poprzez wniesienie należnych i niewpłaconych dotychczas udziałów. Trzeba też pamiętać, że przy tworzeniu umowy spółek z zakresu limited warto skorzystać z pomocy adwokata. Podsumowując zatem otwarcie działalności gospodarczej jest zdecydowanie prostsze i -co ważne - tańsze niż spółki oraz nie wymaga posiadania kapitału Paradoksalnie nasza odpowiedzialność w spółce jest mniejsza niż gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą, ale bank zdecydowanie szybciej przyzna kredyt spółce niż samozatrudnionemu. Zatem jeżeli nigdy wcześniej, również w Polsce, nie prowadziliśmy firmy - warto zacząć od samodzielnej działalności lub od spółki partnerskiej, aby później rozwinąć skrzydła.

W celu zarejestrowania spółki kapitałowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka cywilna) jej założyciele zobowiązani są do przedłożenia w Companies House - wraz z opłatą rejestracyjną - następujących dokumentów:

MEMORANDUM OF ASSOCIATION - spełnia Jednocześnie rolę umowy założycielskiej i statutu spółki. Zawiera informacje określające: nazwę, miejsce zarejestrowanej siedziby, cele i zakres działalności, oświadczenie o ograniczonej odpowiedzialności, sumę kapitału i Jego podział na stałe części oraz ewentualnie oświadczenie o przyjęciu formy public limited company.

ARTICLES OF ASSOCIATION - określają prawa udziałowców akcjonariuszy, zasady przekazywania udziałów/akcji i ich nowych emisji, procedurę zwoływania i prowadzenia walnego zgromadzenia, kompetencje zarządu, zasady wypłaty dywidend oraz tworzenia rezerw.

FORMULARZ FORM 10 - formularz ten zawiera informacje na temat dyrektorów spółki, sekretarza oraz adresu spółki;

FORMULARZ FORM 12 - formularz jest deklaracją spełniania wszystkich wymagań prawnych odnoszących się do zarejestrowania firmy

 

Drogi Czytelniku, zastanów się, czy nie nadszedł już odpowiedni czas na to, by porzucić pracę na przysłowiowym „zmywaku”, by rozpocząć własny biznes i być swoim szefem. To da Ci o wiele więcej satysfakcji oraz możliwości niż praca dla kogoś.

 

Joanna

www.naszkontakt.co.uk

Część materiałów zaczerpnięta z infolinia.org.

 

Oceń artykuł
(głosów: 6, suma ocen: 19)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (3)
słusznie, już wspomniałem na ten temat w osobnym temacie.

Oczywiście że jest lepszy start tutaj i szkoda tylko że w kraju nie ma takich opcji rozwoju swojego rzemiosła.
  • 2010-08-03 03:28:04
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
basiaw30basiaw30
no ok a co z samozatrudnieniem osoby niepełnoosprawnej ? jak to wyglada czy ma to jakis wpływ na obnizenie opłat działalnosci itp prosze o konkrety a nie o gdubanie i wynurzannie teorii własnych nie ma za wielu informacji w necie na ten temat wiecznie jakies tylko fora

dzieki wielkie pozdraiwm
  • 2010-11-07 19:43:42
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Polecam odwiedzić CAB, Ravenue, Job Center, tam otrzymasz rzetelne wyjaśnienia, i odpowiedzi na pytania.

Tutaj w tym wątku komentujemy artykuły, jeśli chcesz założyć wątek odpowiedni z prośbą o odpowiedź, napisz w dziale "Zapytaj Experta"
  • 2010-11-08 01:50:30
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn