english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Sejm: nie będzie kary za in vitro

2009-09-11 12:52:02

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, według którego zapłodnienie in vitro byłoby karalne. Za odrzuceniem głosowało 244 posłów, przeciw 162, 10 wstrzymało się od głosu.

Projekt został zgłoszony przez komitet inicjatywy ustawodawczej "Contra In Vitro". Podpisało się pod nim ponad 160 tys. osób. Wprowadzenie go w życie oznaczałoby całkowity zakaz przeprowadzania zapłodnienia poza organizmem matki i karalność za dokonywanie zabiegów in vitro, a także eksperymenty na embrionach.

Autorom zależało, by "doprowadzenie do zapłodnienia ludzkiej komórki jajowej poza organizmem matki" groziło karze do trzech lat więzienia. Projekt nie przewidywał kar dla matek.

W Sejmie przed pierwszym czytaniem znajduje się jeszcze pięć innych projektów dotyczących in vitro. PO zgłosiło dwa z nich – jeden to dzieło posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, autorem drugiego jest Jarosław Gowin. Oprócz tego złożony został projekt Bolesława Piechy (PiS) i projekt byłej posłanki, obecnie eurodeputowanej Joanny Senyszyn (SLD).

Autor: Maja Bielakowicz
Źródło: e-polityka.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz