english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Uważaj na aneks do umowy!

2009-08-18 11:42:47

Firmy, które w ciągu czterech najbliższych dni wprowadzą aneksy do czasowych umów o pracę, w praktyce będą mogły zatrudniać podwładnych na tej podstawie przez nieograniczony czas. Nowa ustawa o "łagodzeniu skutków kryzysu", która wchodzi w życie 22 sierpnia 2009 do końca 2011 roku zmienia zasady zatrudnienia na czas określony w przedsiębiorstwach. W tym czasie terminowe umowy o pracę nie będą mogły trwać dłużej niż 24 miesiące. Nie będzie ich obowiązywała zasada, zgodnie z którą trzecia terminowa umowa o pracę przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Jednocześnie do umów, które trwają w momencie wejścia w życie ustawy, nie będzie stosować się art. 251 kodeksu pracy, czyli zasady, że jeśli pracodawca zawrze trzecią umowę o pracę na czas określony, to przekształca się ona w umowę stałą.


Z ustawy wynika też, że 24-miesięczny limit na pewno nie dotyczy umów na czas określony, które trwają 22 sierpnia 2009 r., a rozwiązują się po 31 grudnia 2011 r.

– Ten przepis wręcz zachęca przedsiębiorców do wydłużania terminu rozwiązania umowy, tak aby przypadał on co najmniej 1 stycznia 2012 r. – mówi Grzegorz Orłowski, radca prawny z firmy Orłowski, Patulski, Walczak.

Dzięki temu nie będzie ich dotyczył limit zatrudnienia na podstawie umów czasowych. Jednocześnie nadal będą mogli wypowiadać takie umowy, także w trakcie obowiązywania nowych przepisów. Ustawa nie może bowiem stronom umowy odgórnie zmieniać terminu jej rozwiązania. W przeciwnym razie należałoby przyjąć, że pracodawca musi zatrudniać takich pracowników przez co najmniej dwa lata i cztery miesiące.

Wydłużenie terminu rozwiązania umowy na czas określony będzie korzystne dla pracodawców, jeśli dokonają tego przed 22 sierpnia 2009 r.

Firmie będzie się opłacało aneksować tylko pierwsze umowy na czas określony. Jeżeli obecnie z pracownikiem łączy ich druga umowa o pracę, to aneks do umowy wydłużający termin jej rozwiązania będzie traktowany jako trzecia umowa. W takiej sytuacji umowa czasowa przekształci się w umowę stałą.

cia.bzzz.net

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz