english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria galeria czat Forum

Poradnik

Policja sprawdza legalność oprogramowania GPS

2009-08-10 02:32:46

Oprócz trzeźwości, stanu technicznego czy dokumentów policjanci z gorzowskiej KMP zaczęli sprawdzać legalność oprogramowania w urządzeniach służących do nawigacji. Podczas kontroli kilkunastu urządzeń przyłapano kierowców na posługiwaniu się pirackimi kopiami programów. Co ciekawe, okazało się, że takie kontrole to nadużycie.

Popularność przenośnych urządzeń zastępujących mapę rośnie. Wielu kierowców posługuje się nimi w czasie podróży. Gorzowscy policjanci przy okazji kontroli drogowych sprawdzali wyrywkowo legalność oprogramowania GPS.

 

To pierwsze tego typu kontrole przeprowadzone przez policjantów z gorzowskiej KMP. W miniony czwartek, na krajowej "trójce", policjanci drogówki oprócz trzeźwości, stanu technicznego i dokumentów w kilkunastu przypadkach sprawdzali również przenośne urządzenia GPS, użytkowane w samochodach.

Funkcjonariuszom w białych czapkach towarzyszyli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Pracownicy policji zostali przeszkoleni, aby móc szybko ocenić, czy oprogramowanie zainstalowane w danym urządzeniu jest oryginalne, czy też zostało nielegalnie skopiowane.

W trakcie kontroli funkcjonariusze przyłapali kilku kierowców posługujących się pirackimi kopiami programów. Najczęstszą wymówką kierowców była niewiedza. Wyjaśniali, na przykład, że kupili nowe urządzenie za 200-300 zł z zainstalowanym już oprogramowaniem. W rzeczywistości nie była to prawda, gdyż sam program-mapa często wart jest około 500 zł.

Celem tego typu wyrywkowych kontroli jest ograniczenie zjawiska nielegalnego kopiowania i sprzedaży oprogramowania GPS. Osoby, które w taki sposób postępują i uzyskują przy tym korzyść majątkową, odpowiadają za kradzież programu komputerowego. Grozi im za to od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Co jednak ciekawe, z informacji Gazety Prawnej wynika, że działania te mogły zostać zakwalifikowane jako nadużcie , dlatego policja zaniechała dalszych działań.

Przemysław Mugeński
Źródło: Dziennik Internautów

Sonda
Korzystam z:
Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz