Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Brak procesu za pomoc w samobójstwie

2009-08-07 12:44:16

Brytyjska prokuratura zapowiedziała, że nie ma zamiaru ścigać osób, które pomogą swoim bliskim w samobójstwie mającym skrócić cierpienie.

Keir Starmer, szef brytyjskiej prokuratury przypomniał, że kilka dni temu Prokuratura Koronna została przymuszona głosem najwyższej instancji sądowej (Izba Lordów), do ujawnienia kryteriów, jakimi posługiwała się podczas procesów osób pomagających w takich samobójstwach.

Starmer dodał, że w przyszłości prokuratura zaprzestanie ścigania osób powiązanych w tego typu sprawy.

Zainteresowanie opinii publicznej, mediów oraz ekspertów spowodowane zostało bezprecedensowym wyrokiem, który zapadł w zeszłym tygodniu.

 

Dabbie Purdy, zamieszkująca Bradford, zwyciężyła w procesie sądowym przeciwko Prokuraturze Koronnej. Kobieta, od kilku lat cierpiąca na stwardnienie rozsiane, wystąpiła z zapytanie, czy jej mąż popełni przestępstwo z punktu widzenia prawa, jeśli pomoże jej w popełnieniu samobójstwa.

Do tej pory w Wielkiej Brytanii prowadzono politykę łagodnego traktowania bliskich osoby, której zdecydowali się pomóc w samobójstwie. Teraz władze nie będą karać nie tylko tych, którzy towarzyszyli tej osobie w podróży za granicę, do miejsc gdzie odebranie sobie życia jest legalne, ale również tych, którzy pomogą w samobójstwie bezpośrednio na miejscu, w kraju.

Szef brytyjskiej prokuratury tłumaczył swoją decyzję tym, że nie wszystkich obywateli stać na podróż do Szwajcarii, czy innych miejsc gdzie eutanazja jest legalna. W ubiegłym roku w klinice Dignitas niedaleko Zurychu, życie odebrało sobie 23 śmiertelnie chorych mieszkańców Wielkiej Brytanii. Na popełnienie samobójstwa w klinice oczekuje jeszcze kilkuset Brytyjczyków.

Dla tych, którzy będą namawiać lub wspomogą popełnienie samobójstwa na terenie Wielkiej Brytanii, sąd może wymierzyć karę do 14 lat więzienia. Jak podkreślił Starmer, jego decyzja nie zmienia aktu prawnego, ale warto aby zajął się tym w przyszłości parlament.

Autor: Michał Cyran
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn