Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Szukamy mieszkania

2009-08-05 17:52:42

 

   Na Wyspach nie jest niczym nowym, że kilkakrotnie w ciagu naszego pobytu tutaj zmieniamy miejsce zamieszkania. Przyczyny są różne; począwszy od jego wielkości, standadów, wspołlokatorów itp. Ponieważ wiekszość z nas zapewne gdzieś już mieszka, wiemy czego możemy spodziewać się po tutejszym budownictwie. Jeżeli podjeliśmy już decyzję o zmianie miejsca zamieszkania i robimy to po raz pierwszy, bez pomocy z zewnątrz, przedstawię kilka wskazówek jak to zrobić sprawnie i bez stresu.

   Nowego lokum można szukać w dwojaki sposób: po pierwsze możemy poradzić się i skorzystać z usług agencji nieruchomości (estate agency). Jest to łatwy i wygodny sposób ale dosyć kosztowny (agencja pobiera oplatę za te usługi a także koszty sporządzenia umowy itp.). W biurze nieruchomości zostaną uwzględnione nasze potrzeby takie jak np. lokalizacja, ilość pokoi, parking itp. oraz wysokość czynszu. Agencja sporządza dla nas umowę. Zaletą jest, iż agencje dokładnie sprawdzają osoby wynajmujące mieszkania, co jest pewnym gwarantem uczciwości. Powinniśmy jednak liczyć się z faktem, iż taka forma poszukiwania mieszkania to około 200 funtów więcej. Informacji o agencjach najlepiej szukać w lokalnej prasie (LLanelli Star, South Wales Evening Post), internecie, a także rozgladając się po okolicy w której chcielibysmy zamieszkać, albowiem agencje na domach do wynajęcia lub sprzedaż wywieszają tablice ze swoim logo, numerem kontaktowym i stroną internetową.

Jak poradzić sobie gdy szukamy ''na własną rękę''

Najtańszym sposobem jest wynajecie nieruchomości od bezpośredniego właściciela, czyli Landlorda. Takich informacji najlepiej szukać w lokalnej prasie (jw.). W LLanelli co tydzień w środę możemy znaleźć garść nowych ogłoszeń mieszkaniowych. Są to te zaraz za ogłoszeniami agencji nieruchomości, najczęściej małym, czarnym drukiem (Accommodation To Let). Niestety nie spotkalam się aby potencjalni landlordzi drukowali ogłoszenia ze zdjęciem, dlatego jak najszybciej chwytajmy za telefon i jeżeli cena i lokalizacja nam odpowiada umawiajmy się na spotkanie.

Rodzaje ogłoszeń, czyli na co zwrócić uwagę (przykłady):

-3 bed hause; dom z trzema sypialniami plus salon, często znajduje się także jadalnia oraz kuchnia

-Bungalow; domy wolnostojące jednopoziomowe

-Tarrace; dom w zabudowie szeregowej- bardzo popularne i najczęściej spotykane w LLanelli

-Room; pokoje wynajmowane w domach, najczęściej jednoosobowe , ponadto musimy się liczyć iż, kilka osób będzie korzystało z łazienki, kuchnie i salony, także są wspólne. W takich przypadkach może się zdarzyć, że właściciel domu mieszka w nim lub wynajmuje całość poszczególnym najemcom. Zdarzają się przypadki,że korzystanie z takich sprzętów jak pralka, kuchenka będą odpłatne

-Deposit required (Bond); odpowiedni depozyt (oznacza to najczęściej wysokość miesięcznego czynszu)

Small (large) rear garden; mały (duży) ogród za domem ( jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami dzieci, wskazane jest obejrzeć ten ogród, ponieważ może się okazać, iż jest to nic innego jak betonowa ścieżka z małym placykim gdzie z trudem pogodzimy suszarkę na bieliznę z kubłami na śmieci, nie wspominając juz o miejscu zabaw naszych pociech

-Ref required; landlord może zażyczyć sobie referencji, czyli opinii o nas jako byłych najemców lub z miejsca pracy (najczęściej jednak chodzi o potwierdzenie naszego zatrudnienia)

-Bills inc; rachunki wliczone w cenę wynajmu (gaz, woda, elektryczność), musimy jednak pamiętać, że takie oplaty jak tel. stacjonarny, counsil tax, czy Tv licence najczęściej nie mieszczą się w tych ramach

-No pets; właściciel może sobie nie życzyć zwierząt w domu

-No smokers; dla niepalących (taki aneks znajdziemy najczęściej przy wynajmowaniu pokoju)

-Fully furnished- unfurnished; pełne umeblowanie, nieumeblowane. Zawsze należy zapytać o wyposażenie kuchni, jeżeli okaże się nie umeblowana i nie wyposażona będziemy musieli zakupić podstawowe sprzęty takie jak lodówka, czy kuchenka, a to są już dośc wysokie koszty.

Ceny wynajmu mogą być podane pw. –tygodniowo, pcm.- za miesiąc kalendarzowy, 4 weekly- za cztery tygodnie (oplaty należy wnosić co 4 tygodnie). W większości przypadków opłaty uiszczamy za miesiąc (tydzień) z góry.

Umowa najmu:

Każda umowa powinna być sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach i obie powinny być podpisane zarówno, przez właściciela jak i najemcę.

Podstawowe elementy, których nie może zabraknąć w dokumencie:

- dane wynajmującego i najemcy (imiona, nazwiska adresy)

-adres nieruchomości, o której mowa w umowie

- data rozpoczęcia najmu

- okres trwania umowy

- wysokość, czynszu oraz sposób w jaki ma być on wnoszony (przelew na konto, do rąk wlasnych (przy tej formie opłat nigdy nie zapominajcie o pisemnym potwierdzeniu uiszczonego czynszu z datą i inf. za jaki to miesiąc)

- wysokość depozytu

- inne informacje np. ile osób może korzystać z wynajmowanego lokalu

- okres wypowiedzenia

    W umowie mogą być nieujęte (możemy zawsze poprosić o sprecyzowanie i rozbudowę umowy) takie elementy jak: - spis sprzętu i ich stan(na ich jakość należy zwrócić szczególną uwagę i nalegać na ich uwzglednienie w części umowy np. o inwentarzu jaki przejmujemy- np. wypalone dziury w wykładzinach, play na meblach, zepsute, porysowane sprzęty- lodówki, pralki, TV itp.). Zwracajmy także uwagę, czy w umowie jasno zaznaczono jakiego rodzaju podstawowe naprawy należą do obowiazków lanlorda

   W przypadku pobierania depozytu, w umowie powinny znaleźć się informacje: - o jego zdeponowaniu - w jakim celu został on pobrany - do czego jesteśmy zobowiązani przy eksploatacji mieszkania (o co musimy sami zadbać) aby w przyszłości go odzyskać.

Poprawnie sporzadzona umowa, może zawierać kilkanaście stron, niech nas to nie wystraszy, im dokładniejsza, tym lepiej znamy nasze prawa i w efekcie gwarantuje nam to wygodne życie.

polka

Oceń artykuł
(głosów: 5, suma ocen: 20)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (7)
czoseckaczosecka
hi szukam  mieszkania jednopokojowego dla pary w Worcester okolice wardon albo  blackpoole
 • 2010-07-09 03:02:47
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
KRZYSZTOFKRZYSZTOF
SZUKAM MIESZKANIA  1 MALY POKUJ KUCHNIA LAZIENKA
 • 2011-02-26 14:41:11
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
KRZYSZTOFKRZYSZTOF
ZAPOMIALEM DODAC W CETRUM NEWRY
 • 2011-02-26 14:43:05
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
sandrasandra
Szukam domu w nottingham do 400f rentu pomuszcie bo nie moge nic znalesc!!
 • 2011-04-05 10:42:06
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
NicolaNicola
Poszukuje 4 pokojowego mieszkaniai domu do wynajecia!!! w okolicach Nantwich RD lub pobliskich ulic!!!
 • 2011-08-11 16:10:21
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
albertalbert
Poszukuje mieszkania lub pojoju 2 w crewe od zaraz .
 • 2011-09-19 18:11:23
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
julciajulcia
Szukam pokoju do wynajęcia dla pary w Nuneaton. 07425654760
 • 2011-10-04 19:16:58
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn