english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Kościół katolicki w Anglii ostrzega przed serwisami społecznościowymi

2009-08-03 14:31:07

Arcybiskup Westminsteru, stojący na czele angielskich i walijskich katolików, ostrzegł przed zgubnym wpływem serwisów społecznościowych, poczty elektronicznej oraz telefonów komórkowych na relacje międzyludzkie.

Kościół katolicki Anglii i Walii postanowił zabrać głos w sprawie szybko postępujących zmian w sposobach komunikacji międzyludzkiej.

Vincent Nichols, arcybiskup Westminsteru, stojący na czele angielskich katolików, powiedział w wywiadzie dla Sunday Times, że coraz powszechniejsze wykorzystywanie telefonów komórkowych oraz poczty elektronicznej spłyca przyjaźnie, a także osłabia poczucie więzi i wspólnoty.

Dodał także, że korzystanie z serwisów społecznościowych może prowadzić młodych internautów do myśli samobójczych w wyniku zerwania internetowych znajomości.

Oprócz tego, powodują one, że ważniejsza od jakości staje się ilość znajomości. Powstające dzięki Facebookowi czy MySpace więzi nie są trwałe, nie powodują także budowy autentycznych relacji międzyludzkich. Każą traktować przyjaźń w kategoriach towaru, a nie wartości samej w sobie.

Jego zdaniem komunikacja ulega “odczłowieczeniu”, gdyż coraz rzadziej rozmawiając ze sobą twarzą w twarz obserwujemy mowę ciała czy odczytujemy prawdziwe myśli, nastroje lub intencje.

Podobne opinie na temat współczesnych metod komunikacji wyraził na początku roku papież Benedykt XVI. Mimo że sam posiada własny kanał w serwisie YouTube, zwrócił uwagę, że we wszystkim trzeba mieć umiar, a internet nie zastąpi prawdziwych relacji w świecie rzeczywistym.

Socjolodzy już dwa lata temu zauważyli, że serwisy społecznościowe mogą nie mieć aż tak pozytywnego wpływu, jak wcześniej sądzono. Przeprowadzone nad internetową grą Second Life badania sugerują, że gracze faktycznie prowadzą podwójne życie. W kwietniu br. Dziennik Internautów informował o wpływie korzystania z serwisu Facebook na wyniki w nauce oraz wydajność w pracy. O ile w pierwszym przypadku był on negatywny, o tyle już w drugim, odwrotnie - pracownicy wykonywali swe obowiązki lepiej.

Wiele zależy od nas samych - w jaki sposób będziemy korzystać z najnowszych metod komunikacji. Powinniśmy pamiętać, że mają one jedynie stanowić dopełnienie znajomości rzeczywistych, a nie je całkowicie zastępować.

Autor: Michał Chudziński
Źródło: Dziennik Internautów

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn