english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Wielka Brytania wycofuje się z Iraku

2009-08-01 19:43:42

Wielka Brytania miała czas do piątku (31.07) na wycofanie wszystkich swoich oddziałów z terenu Iraku. Pozostać ma tylko niecałą setka żołnierzy, której zadaniem będzie ochrona pól naftowych i szkolenie irackich sił bezpieczeństwa.

Do tej pory jednak parlament iracki nie uchwalił porozumienia między Londynem a Bagdadem i brytyjskie siły pomocnicze zostaną tymczasowo ewakuowane do Kuwejtu.

W szczytowym momencie inwazji (marzec 2003) na terenie Iraku przebywało 46 tys. brytyjskich żołnierzy. W marcu rozpoczęto wycofywanie ostatnich oddziałów w sile ok. 4 tys. żołnierzy.

 

Wielka Brytania po raz drugi opuszcza Irak, po tym jak w latach 50. XX wieku straciła całkowitą kontrolę nad swoją byłą kolonią.

W wyniku irackiego konfliktu zginęło 179 brytyjskich żołnierzy.

Siły wojskowe Wielkiej Brytanii stacjonowały głównie na południu kraju w prowincji Basra. Szef brytyjskiej misji, Jon Wilks zaznaczył: „To było ciężkich sześć lat, ale wydaje mi się, że zostawiliśmy solidną podstawę, na której wiele można zbudować”.

Autor: Rafał Rozmus
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn