Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Gry akcji poprawiają wzrok!

2009-07-22 17:43:36

Amerykańscy naukowcy doszli niedawno do zaskakujących wniosków. Zauważyli mianowicie, że dorośli, którzy często grywają w pełne akcji gry komputerowe mogą dzięki temu poprawić swój wzrok. Dzięki graniu w takie gry osoby szybko były zdolne do zauważania subtelnych różnic np. w odcieniach różnych kolorów. Oznacza to krok w stronę poprawy jakości widzenia np. u osób, które mają problem z prowadzeniem auta w nocy.

„Zazwyczaj taka poprawa była możliwa dzięki okularom lub operacji.” – powiedziała Daphne Bavelier z University of Rochester w Nowym Jorku, której badania ukazały się w czasopiśmie Nature Neuroscience. „Odkryliśmy, że gry akcji są jak trening dla mózgu, dzięki któremu przetwarza on informacje wizualne znacznie efektywniej, a poprawa trwa nawet kilka miesięcy po zaprzestaniu grania."

Dla celów badania 22studentów zostało podzielonych na dwie grupy. Pierwsza grała w gry akcji: “Call of Duty 2” oraz “Unreal Tournament 2004”. Druga grupa zajęła się graniem w “The Sims 2”, czyli grę, która nie wymaga zbyt wielkiej koordynacji ręka-oko. Uczestnicy grali w przydzielone gry przez 9 tygodni, w sumie każda osoba grała około 50 godzin. W rezultacie osoby grające w gry akcji wykazały się o ok. 43% lepszym stopniem rozróżniania odcieni szarości, podczas gdy u graczy w „The Sims” takiej zmiany nie zauważono. Gracze z pierwszej grupy aż w 58% wykazali się także lepszym rozróżnianiem kontrastów. „U ludzi grających w gry akcji zmieniają się drogi odpowiedzialne za przetwarzanie obrazu. Takie gry popychają ludzki system wzroku do granic możliwości przez co mózg się do tego przystosowuje.” – potwierdziła Bavelier. Komputerowe gry akcji mogą zatem okazać się  użytecznym uzupełnieniem technik korekcji wzroku.

źródło osloskop.net

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn