Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Cyganie mają dosyć Belfastu

2009-07-13 10:28:02

W Belfaście wszyscy mają kłopot

Miejscowi z przyjezdnymi, imigranci z neofaszystowskimi bojówkami, które wypędzają ich z domów, a władze z ewakuowanymi Romami, z którymi nie ma co zrobić. Pracować nie mogą albo nie chcą, pomoc społeczna im się nie należy, polują na nich nacjonaliści, a opinia społeczna wiesza psy na policji za to, że ofiarom ataków nie pomogła.

Południowy Belfast to nieciekawa okolica. Szczególnie jej biedniejsza część. Kiedyś płot w płot mieszkali tam katolicy i protestanci. Potem, już w czasach pokoju, zasiedlili ją imigranci, także ci ze wschodu Europy. – Zaraz po otwarciu granic, w 2004 roku, kiedy zaczęliśmy się tu pojawiać, zdarzały się ataki na Polaków – mówi Maciej Bator ze Stowarzyszenia Polaków w Irlandii Północnej. – Ale wtedy były to echa przeszłości. Lojaliści zauważyli, że Polacy w ogromnej większości są katolikami, a do tych byli historycznie uprzedzeni. Szybko jednak przekonali się, że nasze wyznanie nie oznacza republikańskich poglądów i dali sobie spokój – tłumaczy.

Bez praw, bez pracy

W południowym Belfaście jednak spokojnie nie było. Raz na jakiś czas zdarzały się ataki na imigrantów, nigdy jednak na Lisburn Road, uważanej dotąd za bezpieczną i spokojną okolicę. Było tak nawet po styczniu 2007, kiedy do Belfastu zaczęła napływać następna fala imigrantów – z Bułgarii i Rumunii. Właśnie okolicę Lisburn Road szczególnie upodobali sobie rumuńscy Romowie. Osiedlały się tam całe wielopokoleniowe klany, czasem w kilkanaście osób zajmując jedno mieszkanie. W tych przeludnionych lokalach mieszkały także dzieci. Szybko zainteresowały się nimi miejscowe służby socjalne. I równie szybko to zainteresowanie straciły.

Nauczona świeżym doświadczeniem z Polakami, Wielka Brytania nie otworzyła całkowicie swego rynku pracy dla obywateli państw, które dołączyły do UE w 2007 roku. Przebywając w UK nie mają oni pełni praw pracowniczych, nie mogą korzystać z tutejszej pomocy społecznej. Służby socjalne niewiele więc mogły zdziałać w przeludnionych domach, nie znalazły podstawy prawnej.

Nie lepiej było z pracą. Według prawa obywatele Rumunii i Bułgarii mogą pracować, tylko gdy są wykwalifikowanymi specjalistami lub jako samozatrudnieni. Większość Romów z Belfastu nie miała większych szans na zatrudnienie, trudniła się więc uliczną sprzedażą magazynu "Big Issue", myciem samochodowych szyb na skrzyżowaniach lub po prostu żebrała na ulicach. W Londynie nie byłby to problem, ale Belfast nie jest miastem tak wielokulturowym i takie zachowania kłuły w oczy. Wtedy zaczęły się kłopoty.

Butelki i "Zieg Heil"

– Do rasistowskich ataków dochodziło już wcześniej, jednak w ostatnim czasie ich częstotliwość znacznie wzrosła – mówi Jolena Flett, doradca do spraw prześladowań rasowych ze stowarzyszenia mniejszości etnicznych w Irlandii Północnej, komentując ostatnie zamieszki. Doszło do nich jak na ironię na skutek wiecu zorganizowanego przez przeciwników rasistowskich wystąpień. Protestujący starli się bowiem z grupą o odmiennych poglądach i to stało się zarzewiem konfliktu. Rozwścieczeni zadymiarze poszli w kierunku romskich domów, potem w ruch poszły butelki i kamienie. Świadkowie mówili też o faszystowskich gestach, które towarzyszyły napaści.  –  Myślałam, że wejdą do środka i nas zabiją – mówiła reporterowi BBC jedna z romskich kobiet, pokazując siniaki na ramionach. Najbardziej bała się o dzieci, które w tym czasie były w domu.

Jeszcze tego samego wieczora, gdy tylko atmosfera trochę ucichła, 115-osobowa grupa Romów nie wytrzymała presji strachu i opuściła trzy domy przy Lisburn Road. Nie bardzo wiedząc dokąd pójść, schronili się w pobliskim kościele, którego pastor, Malcolm Morgan, błyskawicznie skrzyknął wiernych, aby zorganizować nocleg uciekinierom. Był wstrząśnięty. – To bardzo smutne, że naszą społeczność dotknęło coś takiego. Ale mam nadzieję, że możemy też pokazać lepszą, przyjazną i opiekuńczą stronę Irlandii Północnej – mówił.

Co dalej z Romami?

Gdy sprawa obiegła media, rykoszetem uderzyła też w lokalnych oficjeli, którzy – chcąc, nie chcąc – musieli jakoś zareagować. Najpierw tylko werbalnie, jak zwykle w takich wypadkach potępiając zamieszki i mówiąc, że zachowania takie nie będą tolerowane oraz że Romowie są w Belfaście mile widziani. Jednym głosem mówili wszyscy: pani burmistrz, przedstawiciele organizacji imigrantów, a nawet premier Gordon Brown. Błyskawicznie też, bo już następnego ranka  przetransportowano uchodźców z kościoła na miejski grunt, do centrum sportowego w południowym Belfaście. W sali gimnastycznej urządzono noclegownię, gdzie koczuje 25 rodzin. To problem rozwiązało. Ale nie na długo.

- Będziemy się starać jak najszybciej zapewnić tym rodzinom zastępcze lokale, bowiem oni nie chcą wracać do domów, w których zostali zaatakowani – dodaje Jolena Flett. Z tym może jednak być kłopot, bowiem Romowie wciąż nie mają prawa do pomocy socjalnej. Jak więc zapewnić im zastępcze mieszkania? Z tym problemem władze będą musiały się zmierzyć tuż po tym, jak opadnie kurz po zamieszkach.

Gdzie była policja?

Na tym jednak kłopoty w Belfaście wcale się nie kończą. Rasistowskie wystąpienia zrodziły bowiem kilka pytań, na które próbuje odpowiedzieć sobie lokalna społeczność. Pierwsze z nich dotyczy roli policji, która przecież wiedziała o narastającej fali prześladowań, a mimo tego zrobiła niewiele, żeby ją powstrzymać. Od kilku dni ten zarzut stawia funkcjonariuszom lokalna prasa. Rzecznik policji broni ich jednak mówiąc, że robili, co mogli. Odpowiedzialność, przynajmniej częściowo, przerzuca na lokalną społeczność.

– Być może policja mogła zdziałać więcej. Ale nie tylko policja, okoliczni mieszkańcy przecież dobrze znają napastników, wiedzą kto brał udział w zamieszkach i kto je organizował – mówi.

Początkowo o inspirowanie rozruchów posądzono lojalistyczne ugrupowania paramilitarne: Ulster Defense Association (UDA), Ulster Volunteer Force (UVF) oraz Red Hand Commando. Jedna z napadniętych kobiet relacjonowała bowiem, że drzwi jej domu zostały skopane przez grupę mężczyzn, z których przynajmniej jeden miał broń. Wątek uzbrojonych bojówkarzy pojawiał się także w innych relacjach poszkodowanych. Ugrupowania te jednak kategorycznie zaprzeczyły, a szef policji w Belfaście Sir Hugh Orde potwierdził, że nie wierzy w ich udział w zamieszkach. Zatem kto? – To były grupy młodych chuliganów i nic nie wskazuje, aby akcja ta była zorganizowana czy kierowana przez kogokolwiek – powiedział mediom Orde. Nieco innego zdania był jednak korespondent BBC w Belfaście Mark Simpson. – Rasiści w niektórych dzielnicach miasta stali się swego rodzaju "sektą" owianą zmową milczenia – napisał w swoim komentarzu. Taką konspiracyjną działalność mieszkańcy Belfastu znają bardzo dobrze z minionych lat.

Mamy tego dosyć…

Czy i na ile niechęci do obcych mogą się obawiać mieszkający tam Polacy? – Póki co czujemy się bezpieczni – mówi Maciej Bator. – Po ostatnich incydentach spowodowanych zachowaniem polskich kibiców podczas meczu z Irlandią Północną podjęliśmy szereg działań, żeby przywrócić dobre relacje z Irlandczykami. Włączyły się w nie właściwie wszystkie organizacje polonijne i na razie mamy spokój. Obawiamy się jednak, że może on nie potrwać długo, bo 5 września mamy futbolowy rewanż i wielu Irlandczyków wybiera się do Polski. Od tego, jak zostaną przyjęci przez polskich kibiców, sporo zależy. Jeśli tam dojdzie do bijatyk, my tutaj także możemy mieć potem kłopoty – dodaje.  

Jakby na przekór tym słowom, zaledwie kilka dni później polska rodzina mieszkająca w hrabstwie Tyrone została zmuszona do opuszczenia swego domu po chuligańskich atakach. Póki co jednak, w Belfaście nic złego się żadnemu Polakowi nie przytrafiło, a policja przegląda nagrania z kamer CCTV w nadziei, że pozwoli jej to ustalić uczestników antyromskich zamieszek. Sami poszkodowani koczując w sali gimnastycznej coraz częściej wspominali o chęci powrotu. Jeśli których z nich miał jeszcze wątpliwości, rozwiał je kolejny atak, tym razem na kościół, w którym niedawno Romowie znaleźli schronienie. Jak relacjonuje pastor Malcolm Morgan, w kościele zastał powybijane szyby. Dowiedziawszy się o tym, Romowie postanowili wyjechać. Ze 120 osób, które uciekły do kościoła, tylko 14 chce zostać w Belfaście. Pozostali albo już wyjechali, albo zrobią to w najbliższych dniach.

– Nie chcę widzieć tych ludzi wyjeżdżających z miasta – mówi burmistrz Belfastu Naomi Long. – Chcę za to, żeby byli traktowani tak jak wszyscy inni obywatele, z należnym szacunkiem, bo mają prawo tu być i stanowią integralną część miasta.

– Jesteśmy zmęczeni, nie spałam już od tygodnia, mamy dosyć – mówi natomiast Maria Fechete, jedna z romskich kobiet, które opuściły własne domy. – Podoba nam się tutaj, chcielibyśmy zostać, ale… mamy tego dosyć.

Dominik Waszek

Artykuł pochodzi z:
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn