english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Brytyjski rząd odeśle więźniów do Nigerii

2009-07-11 20:05:22

Rząd brytyjski planuje wybudować więzienie w Nigerii i deportować tam część nigeryjskich więźniów, odsiadujących wyroki w Wielkiej Brytanii.

"Komfortowe" więzienie, które rząd chce zbudować, ma kosztować od jednego do trzech milionów funtów. Obiekt przeznaczony będzie dla 400 spośró 855 więźniów, przebywających obecnie na terenach Anglii i Walii. Władze brytyjskie mogłby teoretycznie deportować skazańców już teraz, jednak w praktyce takie posunięcie jest niewykonalne.

Problem stanowiąc bowiem warunki panujące w nigeryjskich więzieniach. Nie spełniają one podstawowych standardów, więc zmuszeni do przymusowych przenosin więźniowie, mogliby zaskarżyć decydentów, powołując się na przepisy o ochroni praw człowieka. Brytyjski rząd ma nadzieję, że jeśli sfinansuje budowę nowego więzienia, będzie mógł wreszcie deportować skazańców, unikając przy tym kłopotów prawnych. Główną przesłanką dla takiej polityki jest chęć zwolnienia miejsc w zakładach karnych, tłumaczy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

-Robimy wszystko, żeby nigeryjscy więźniowie mogli wrócić do "siebie". Rozpoczęliśmy właśnie negocjacje w tej sprawie z władzami Nigerii - poinformowała dziennikarzy Daily Maily Lin Homer, szefowa Brytyjskiej Agnecji ds. Ochrony Granic. Utrzymuje ona, że inwestycja w Nigerii jest bardziej opłacalna, niż utrzymywanie więźniów na terenie Wielkiej Brytanii. Według niej koszt utrzymania cudzoziemców wynosi około 300 milionów funtów, a ich liczba przekracza 11 000 osób.

Obecnie projekt Agencji ds. Ochrony Granic jest daleki od realizacji. Spotkał się on ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony innych stowarzyszeń i organizacji m. in. grupy nacisku Tax Payers' Alliance, która nazwała plan Lil Homer absurdalnym. Przeciw planom budowy protestują również obrońcy praw człowieka oraz opozycja. Damian, minister ds. imigracji, utrzymuje, że budowanie więzienia jest pozbawione sensu i deportacje skazanych powinny odbywać się w trybie natychmiastowym. Twierdzi, że w 2008 roku jedna trzecia więźniów zgodziła się na powrót do ojczyzny pod warunkiem, że rząd londyński wypłaci im po 3 tysiące funtów.

 

Opracowanie: Michał Cyran
Na podstawie: dailymail.co.uk,  timesonline.co.uk, yahoo.com
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn