Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Sprzedaż na Allegro niebezpieczna dla bezrobotnych

2009-07-11 13:45:08

Bezrobotny zarejestrowany w Oświęcimiu przyznał, że sprzedał kilka rzeczy na Allegro. Teraz musi zwrócić zasiłek wraz z odsetkami i grozi mu nawet kara więzienia – pisze Gazeta Prawna.

Paweł Hrapkowicz, którego historię opisała Gazeta Prawna, składał w Urzędzie pracy wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

To w nim przyznał, że w czasie, gdy był zarejestrowany jako bezrobotny, sprzedał na Allegro m.in. aparat fotograficzny i monitor, zarabiając na tym ponad tysiąc złotych. Nie miał wyboru. Urzędnicy wiedzieli o tym przychodzie i przedstawili mu nawet wydruk ze strony Allegro.

 

Przedstawiciele Urzędu Pracy w Oświęcimiu powiedzieli GP, że dysponując publicznymi pieniędzmi, mieli obowiązek sprawdzenia, czy bezrobotny uzyskuje przychody.

W tym przypadku urząd sam podjął działania w celu uzyskania informacji o przychodach Hrapkowicza.

Urząd, podejrzewając, że ktoś zarabia w szarej strefie, może złożyć wniosek do urzędu skarbowego o wszczęcie postępowania. Fiskus powinien natomiast wszcząć to postępowanie także wtedy, gdy bezrobotny uzyskał pieniądze z jednorazowej sprzedaży przedmiotów, które posiadał.

Osoby bezrobotne po prostu nie mogą w miesiącu zarobić więcej niż 638 zł.

W razie wykazania przez fiskus nielegalnego przychodu bezrobotny będzie musiał zapłacić od niego 75% zryczałtowanego podatku. Na tym przykre konsekwencje się nie kończą. Urząd pracy poinformuje prokuratora o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa.

Bezrobotni co miesiąc składają oświadczenie o przychodach, a za składanie fałszywych zeznań grozi kara 3 lat więzienia.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (9)
25 lat pani z Urzędu to dziwka co żyje z pieniedzy podatników spija kawke i nie raczy nawe poświęci czasu na załatwienie sprawy to skadal .Pracuje w fabryce gdzie płaca za efekty nie za pieprzenie glupot ,resort pracy powinien się rozliczyć a płacone powinni mieć od każdej załatwionej sprawy.Zus to sam rozpieprzyć ich w try miga do łopaty.Heehe
 • 2009-07-12 13:26:57
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Urzednicy w Polsce to jeszcze maja wiele do zrobienia. W zasadzie to znam tylko 1 urzad w Poznaniu, w ktorym bylem milo potraktowany i widac bylo ze urzednikowi zalezy. No ale moglem miec szczescie
 • 2009-07-12 14:54:45
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Emerytka nie chce płacić, fiskus nie daruje sporządziłOgłoszenie wyroku w sprawie emerytki, która zainkasowała 30 groszy i nie nabiła ich na kasę fiskalną, przez co fiskus stracił dwa grosze, zostało odroczone do piątku. Mimo, żeŁódzki sąd ogłosi wyrok w piątek. Sąd pierwszej instancji ukarał emerytkę grzywną w wysokości 500 złotych i kosztami procesu, następnie grzywnę zmniejszono do 130 złotych. Mimo, że Urząd Kontroli Skarbowej uważa, że oskarzona powinna ponieść karę, emerytka nie zamierza płacić.Kobieta została oskarżona w zeszłym roku. Do kiosku, w którym pracowała, przyszedł mężczyzna i poprosił o skserowanie legitymacji. Emerytka zainkasowała za usługę 30 groszy, lecz nie nabiła tej kwoty na kasę fiskalną. Miała pecha, bo mężczyzna po chwili wrócił z inspektorem z urzędu skarbowego i zarządał paragonu. Przez to, że kioskarka nie nabiła 30 groszy na kasę, fiskus stracił dwa grosze, czyli siedem procent podatku. Kobieta tłumaczyła, że urządzenie do kserowania jest nowe i jeszcze nie dostała kodu, dzięki któremu mogłaby nabić usługę na kasę.To nie przekonało inspektora i kobieta została ukarana mandatem, którego nie przyjęła. Wtedy Urząd Kontroli Skarbowej sporządził pięciostronnicowy akt oskarżenia.


nie wiem, jak się sprawa skończyła, ale uruchomienie michiny sądowej wynoszącej zdecydowanie większe koszty niż ten incydent dla mnie jest po prostu paranoją.. bo można było tę sprawę załatwić inaczej i zdecydowanie za mniejsze pieniądze.. pieniądze podatników, oczywiście:->
 • 2009-07-12 18:21:57
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Po pierwsze tego gościa to powinni raz potraktować po ludzku ( wspierajmy mały handel a nie go niszczmy )

Po drugie w moim mieście była podobna sytuacja i pewien emeryt źle obliczył dla skarbówki podatki któremu zapłacił należną kwotę bez 1-nej złotówki. Skarbówka wytoczyła po czasie proces na którym ten człowiek dostał zawał i umarł. ( mówią że ludzie zabijają za paczę zapałek, jednak zastanawiające jest od kogo biorą takie pomysły,,,, więcej zaufania)

Po trzecie sam byłem światkiem, a raczej klientem który został odprawiony z kwitkiem bo jedna z osób była niekompetentna i posiadała jak ja to mówię FOCHY. Kolory w urzędzie się zmieniają ale obsada wciąż opornie podchodzi do klienta "złodzieja i półgłówka".Długi czas, zanim coś się zmieni

Rząd kradnie, ZUS kradnie, Skarbówka kradnie a MY ???

jesteśmy ludźmi i postępujemy jak ONI
 • 2009-07-12 19:07:02
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
jakby urzednik ponosil odpowiedzialnosc za bledy, ktore robi tez by bylo inaczej.

Zreszta, co tu duzo pisac, nic sie nie zmieni jak "gora" pozostanie taka sama.
 • 2009-07-13 00:22:03
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Nietyle chodzi tu o góre tylko o system i zawiśc polaków ,ogólnie to jest śmieszna sprawa i należy się z tego śmiać , hańba z nędzą. Teraz pozostało trzymać kciuki aby Jarosław niewygrał wyborów , bo wtedy sie dopiero zacznie Żenada, 36 % polaków niewie co zrobiła !
 • 2010-06-27 02:14:49
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Nie rozumiem o co ta cała dyskusja??? Ktoś złamał przepisy prawa skarbowego i został za to ukarany. Jeśli ta pani nie wbiłaby na kasę fiskalna 30 groszy dziennie dziesięciu osobom to w skali roku zarobiłaby bez podatku ponad 1.000 złotych. Idąc dalej mozna załozyć, że skoro nie opodatkowanie 30 groszy jest OK to dlaczego mam sie rozliczyć z zarobionej złotówki?? Przeciez to tylko złotówka. A z podatków nie tylko otrzymuja pensje panie z US ale także lekarze, policjanci, strażacy itd. itp.

Prawo jest prawem i należałoby go przestrzegać.
 • 2010-06-27 10:15:03
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 1
Dokładnie, prawo jest prawem i należy go przestrzegać, niezależnie jakie ono jest.

Co innego że koszty wszystkich zabiegów czasem przekraczają 100 krotną sumę przewinienia lub większą
 • 2010-06-27 12:01:38
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Gdyby wszyscy przestrzegali prawa i nie byłoby potrzeby zakładania sadowych spraw skarbowych nie byłoby kosztów. Ale to pobożne życzenie.
 • 2010-06-27 20:24:40
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn