english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Szwecja przejmuje kierowanie pracami Unii Europejskiej

2009-07-03 11:43:32

Prezydencja potrwa 6 miesięcy. Zdaniem ambasadora Szwecji w Polsce, Daga Harteliusa, to będzie trudne pół roku. "Czeka nas jesień pełna wyzwań. Trudno przewidzieć, co się wydarzy. Przede wszystkim  z powodu kryzysu ekonomicznego i finansowego. Kryzys bez wątpienia wpłynie na tę prezydencję", mówił Dag Hartelius na konferencji prasowej w Warszawie.

Pierwszorzędne znaczenie dla Szwedów, podczas sprawowanej przez nich prezydencji - prócz walki z kryzysem i ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego - będzie mieć ochrona środowiska, w tym przygotowanie szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

 

Priorytetowe znaczenie ma mieć również tak zwana Strategia Morza Bałtyckiego, szczególnie w kontekście planowanej budowy Gazociągu Północnego. Dag Hartelius podkreśla, że to pierwsza strategia makroregionalna Unii Europejskiej.

Priorytetem jest też wprowadzenie w życie Partnerstwa Wschodniego. "Mamy bardzo dobry program, ale na papierze. Zrealizowanie tej politycznej idei, to dla nas prawdziwe wyzwanie", mówił Hartelius.

Podkreślił, że Partnerstwo Wschodnie nie jest skierowane przeciwko  Rosji. "Rosja ma swoją własną ścieżkę relacji z Unią Europejską", dodał ambasador Szwecji.

 

Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz