english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria galeria czat Forum

Poradnik

Zgoda na zestrzelenie samolotu przez Jaruzelskiego

2009-07-03 11:37:28

Gen. Wojciech Jaruzelski wraz z porozumieniem ze stroną czechosłowacką wydal zgodę na zestrzelenie samolotu polskich uciekinierów w 1975 roku. Świadczy o tym notatka odnaleziona przez historyka IPN - Antoniego Dudka oraz notatka oficera SB z IPN'u we Wrocławiu.

We wrześniu 2008 rok rozpoczął się proces sprawców stanu wojennego, a jednym z jego uczestników był gen. Wojciech Jaruzelski. Osoba gen. Jaruzelskiego budzi duże kontrowersje i zadawano sobie wówczas pytanie czy generał to zdrajca czy raczej bohater. Proces został wznowiony 30 czerwca 2009 roku, a jego częścią główną miały być przesłuchania świadków.


Wątkiem głównym ostatniego przesłuchania stalą się sprawa zestrzelenia polskiego samolotu w 1975 roku na terytorium Czechosłowacji. Otóż okazało się, że gen. Wojciech Jaruzelski wydał zgodę na taki akt, prawdopodobnie wraz z porozumieniem ze strona czechosłowacką. Zdaniem historyka IPN Antoniego Dudka, który odnalazł notatkę potwierdzającą dany fakt, gen. nie mógł wydać rozkazu pilotom czechosłowackim, ale dał "zielone światło" czeskiemu dowództwu wojsk lotniczych.

Polacy najczęściej uciekali przez Czechosłowację, dlatego też władze komunistyczne dwóch państw bardzo często się porozumiewali. W tamtych latach była to sprwa przyciszona i zatuszowana.

Źródło: e-polityka.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz