english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Odznaczenie dla polskiego lotnika

2009-07-01 20:23:09

Brytyjskie odznaczenie przyznane pośmiertnie dla polskiego oficera/lotnika.

Niedaleko Skipton w miejscowości Bradley Forge znajduje się pomnik poświęcony katastrofie lotniczej w której zginął polski oficer/pilot porucznik Józef Wolnik. Samolot rozbił się we wrześniu 1943 roku. Polski lotnik po przybyciu i osiedleniu się w Blackpool wstąpił jako nawigator do Royal Air Force.

Kilka dni temu odwiedziła to miejsce jego była małżonka 86 letnia Josephine Stebbing zamieszkała na stałe w Australii. Wdowa po poruczniku Wolniku została zaproszona po 66 latach aby odebrała przyznane pośmiertnie Brytyjskie odznaczenie za odwagę jej męża.  Pani Josephine postanowiła, że odznaczenie przekaże rodzinie porucznika Wolnika, która obecnie mieszka w Krakowie. Pani Stebbing rozmawiała z mieszkańcami wioski, którzy doskonale pamiętali tamte wydarzenia, było to zapewne ogromne przeżycie dla wdowy po poruczniku.
Wszyscy, którzy podróżują rowerami wzdłuż kanału Leeds-Liverpool ze Skipton w stronę Keighley, zapewne natknęli się na pomnik, który znajduje się tuż przy kanale, jadąc ze Skipton po prawej stronie kanału. Tym, którzy nie mogą odwiedzić tego miejsca osobiście a są ciekawi jak wygląda pomnik i jego okolica polecam krótki film pt. "A walk from Skipton to Keighley...", znajdujący się w naszym serwisie w zakładce TV Keighley, na którym jest przedstawiony reportaż z pieszej wycieczki ze Skipton w stronę Keighley dokładnie wzdłuż kanału gdzie znajduje się pomnik.

Aby obejrzeć film, kliknij tutaj

przygotował Isnard

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn