english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Stan wyjątkowy w Somalii

2009-06-25 12:04:47

Prezydent Somalii szejk Szarif Ahmed zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na terytorium całego kraju.

Podczas konferencji prasowej w stolicy Somalii Mogadiszu, szejk Ahmed poinformował, że jego decyzja spowodowana jest wzrastającą falą przemocy i nieustającymi walkami między siłami prorządowymi a islamskimi rebeliantami.

W sobotę (20.06) przewodniczący somalijskiego parlamentu szejk Aden Mohammed Nur wezwał wspólnotę międzynarodową do wysłania w ciągu 24 godzin misji pokojowej w celu uchronienia rządu tymczasowego przed upadkiem. M. Nur stwierdził, że rebelianci z ugrupowania al.-Shabaab, oskarżanego o związki z Al.-Kaidą, wykorzystują zagranicznych bojowników, by przejąć władzę.

Od początku maja br. sojusz islamskich radykałów, który sprawuje kontrolę nad południową Somalią i częścią Mogadiszu, toczy zacięte boje ze wspierającymi rząd oddziałami wojskowymi i policyjnymi. W ubiegłym tygodniu, w wyniku serii zamachów, śmierć ponieśli somalijski minister ds. bezpieczeństwa, szef policji w Mogadiszu oraz deputowany do parlamentu.

W poniedziałek Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej Jean Ping oświadczył, że władze Somalii mają prawo do poszukiwania wsparcia ze strony pozostałych członków UA i szerszej wspólnoty międzynarodowej. W Somalii od 2007 r. obecna jest misja pokojowa Unii Afrykańskiej (AMISOM). Miała ona w zamyśle liczyć ponad 8 tysięcy ludzi, lecz dziś w Rogu Afryki stacjonuje zaledwie 3 400 żołnierzy (głównie z Ugandy i Burundi). Ich obecność nie ma większego wpływu na sytuację w pogrążonym w chaosie kraju, co więcej sami padają nierzadko ofiarą ataków ze strony islamistów, którzy uznają ich za okupantów. Ponadto, mandat AMISOMUu zezwala żołnierzom misji na użycie siły jedynie w samoobronie.

Jednym z państw, które mogłoby podjąć się ponownej interwencji na terenie Somalii jest Etiopia, ale jak oświadczył etiopski minister ds. informacji Bereket Simon, jakakolwiek operacja militarna ze strony tego kraju mogłaby zostać przeprowadzona tylko w zgodzie z decyzją wspólnoty międzynarodowej. Nie jest jasne, czy przyzwolenie UA będzie dla Etiopczyków wystarczającą legitymizacją ewentualnego zaangażowania.

Latem 2006 r. stolica Mogadiszu i niemal cała południowa Somalia przeszły na pół roku pod kontrolę islamskich fundamentalistów z tzw. Unii Trybunałów Islamskich, oskarżanych przez Waszyngton o związki z al-Kaidą. Na zajętych przez siebie terenach islamiści zaprowadzili porządek i względną stabilizację, lecz ich polityka wzbudziła zaniepokojenie Zachodu i regionalnych potęg. W rezultacie w grudniu 2006 r. zainspirowana prawdopodobnie przez USA etiopska interwencja wojskowa rozgromiła “somalijskich talibów” i osadziła w Mogadiszu uznawany przez społeczność międzynarodową, lecz wcześniej zupełnie bezsilny, Tymczasowy Rząd Federalny.

Islamiści nie zrezygnowali jednak z walki i prowadzili przeciwko Etiopczykom i ich somalijskim sprzymierzeńcom krwawą partyzantkę, której epicentrum znajdowało się w Mogadiszu.

W połowie stycznia br. Etiopia wycofała swoje oddziały na mocy porozumienia zawartego w październiku 2008 r.

Opracowanie: Katarzyna Wiatr
Na podstawie: news.bbc.co.uk, news24.com
Źródło: Portal Spraw Zagranicznych

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz