english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Krótka historia Bristolu część 3

2009-06-23 15:55:17

„Krótka historia Bristolu” według Tima Lamberta,  tłum. Rosanna Radlińska-Tyma

Bristol w XVIII wieku
W XVIII w. Bristol był mocno zaangażowany w handel niewolnikami. Wyprodukowane w mieście towary takie jak: wełna, miedź czy żelazo były oddawane Afrykańczykom w zamian za niewolników. Niewolnicy byli wtedy transportowani do Indii Zachodnich w Ameryce Północnej i sprzedawani. Statkami zabierano stamtąd tytoń, cukier oraz rum do Bristolu i tak oto handel ten przybrał formę trójkąta. W XVIII w. drewno było importowane do Bristolu ze Skandynawii i służyło głównie do produkcji statków.

Produkcja szkła, statków oraz czekolady rozkwitła w Bristolu w tymże wieku. Część tytoniu z Ameryki Północnej była przerabiana w młynach na tabakę. Przemysł metalurgiczny produkował armaty, łańcuchy i kotwice. Kwitł też przemysł piwowarski oraz zaczęto wydobywać węgiel w okolicach Bristolu. W XVIII w. miasto nabrało gwałtownego tempa rozwoju. Ilość mieszkańców wynosiła prawdopodobnie ok. 25000 w 1700r. i wrosła do ok. 50000 do połowy wieku, aby w roku 1801 wynosić już 68000.

W 1702r. wybudowano Queen Square, aby upamiętnić wizytę królowej Anny w Bristolu. Zaraz potem wybudowano Prince Street, James Square i Orchard Street a później Later Unity Street, College Green, Cornwallis Crescent, Hotwells Crescent, Windsor Terrace, Portland Square I Berkeley Square. W tym wieku bogaci obywatele miasta wyprowadzili się z centrum na Clifton a Royal Infirmary został wybudowany w 1766r.

W 1939 r. John Wesley wybudował pierwszą na świecie kaplicę Metodystów w Horsefair. The Exchange na Corn Street wybodowano w 1743 r a pierwszy bank w Bristolu otworzono w 1750r. Natomiast Royal Theatre w 1766r.

Nowy most powstał w 1768r. i za przejazd tym mostem trzeba było uiszczać opłatę, Urząd Miasta obiecał, że opłata ta będzie zniesiona w 1793 roku a gdy w tymże roku Urząd nie dotrzymał obietnicy, wybuchły zamieszki, w których parę osób zabito a wiele raniono.

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn