Port Przyjazny Pasażerowi wybrany
2009-06-20 12:16:32
W środę (17.06) wieczorem odbyła się uroczystości wręczenia nagród w Plebiscycie Port Przyjazny Pasażerowi 2009.
Pasażerowie biorący w nim udział oceniali porty w pięciu podkategoriach. Chcieliśmy zaprezentować dokładne wyniki. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowo wynikom cząstkowym.
Dojazd i parking
Najlepszy dojazd i parkingi ma Poznań. Nic dziwnego, skoro Ławica znajduje się praktycznie w mieście, dookoła terminalu pełno miejsc do parkowania, a komunikacja miejska działa sprawnie.
Podobne zalety z dojazdem prezentuje Łódź, dokąd szybko można dojechać komunikacja miejską. Trzecie miejsce przypada krakowskim Balicom, pewnie za sprawą kolejki Balice Express, która od kilku lat dojeżdża w pobliże krakowskiego lotniska. Dalej klasyfikacja jest prosta - im dalej lotnisko od miasta, tym gorzej wypada w ocenie czytelników; im gorsza komunikacja z lotniskiem, tym dalsze miejsce w rankingu.
Odprawa biletowo-bagażowa
Katowice, Kraków i Poznań mają najlepszą obsługę odprawy biletowo-bagażowej. Przestronne terminale z dużą ilością stanowisk zdecydowanie wpłynęły na taka decyzję czytelników.
Choć są odstępstwa od tej reguły. Warszawa chwali się nowoczesną i przestronną strefą T2 Terminalu Międzynarodowego, to jednak czytelnicy nadal pamiętają warunki odprawy w „nieświętej pamięci” terminalu Etiuda – co widać w wynikach.
Kontrola bezpieczeństwa
Czytelnicy uznali katowicką, poznańską i warszawską kontrolę bezpieczeństwa za najlepszą.
Wydaje się zatem, że podejście katowickich pograniczników zmieniło się in plus. I zdecydowanie jest to widoczne w ocenie użytkowników katowickiego lotniska.
Sklepy i usługi
Warszawa zdecydowanie deklasuje pozostałe porty w kategorii usług i sklepów. To efekt strefy T2 Terminalu Międzynarodowego, w którym znajduje się kilkanaście sklepów „Travel value & Duty free”, wiele kawiarni i restauracji oraz punktów sprzedaży prasy, pamiątek i różnych gadżetów.
Tak, jak powinno być na każdym lotnisku. Dużo dalej plasują się Kraków i Katowice, i dalej znów dużo dużo nic.
Funkcjonalność
Za najbardziej funkcjonalne uznane zostały Katowice, Poznań i Warszawa. Czytelnicy zdecydowanie stawiają na nowoczesność i przestronność.
Katowickie lotnisko to Terminal B, Poznań ma duży, ale niestety nieco nie wykorzystany budynek terminalu, zaś Warszawa zdecydowanie punktuje za strefę T2 Terminalu Międzynarodowego.
Rzeszów i Szczecin w ogonie...
Na szarym końcu przewijają się lotniska w Rzeszowie i Szczecinie. W zasadzie w większości kategorii porty te ocenili czytelnicy najgorzej. Szczecin wypada fatalnie w ocenie ogólnej, jak również dojazdu i kontroli bezpieczeństwa. Na przedostatniej pozycji znajduje się wśród usług/sklepów i funkcjonalności. Rzeszów przegrywa pod względem sklepów i usług oraz funkcjonalności. Miejmy nadzieję, iż powstająca w lipcu społka lotniskowa w Jasionce sprawi iż w przyszłych edycjach Rzeszów będzie plasował się wyżej w naszym Plebiscycie.
Katowice górą, Szczecin ostatni!
Tyle wyniki szczegółowe. W klasyfikacji ogólnej Katowice wyprzedziły Warszawę i Kraków.
Duńczycy najlepsi
Lotnisko w Kopenhadze zdobyło 8,58 punkta na 10 możliwych. Tuż za nim uplasowały się porty w Zurychu (8,49), Monachium (8,45), Frankfurcie (8,43) i Atenach (8,40).
Katowice jak Malaga, Weeze gorsze od Szczecina
Ciekawostką jest fakt, że lotnisko w Pyrzowicach (7,17) zostało ocenione na równi z hiszpańską Malagą (7,19), czy angielskim Bristolem (7,16). Lotnisko w Warszawie (7,07) zostało podobnie ocenione jak lotnisko Paryż Orly (7,02) zaś Kraków (6,96) na równi z Bournemouth (6,99). Gorsze od Szczecina (5,65) było lotnisko Weeze (5,53).
pasazer.com
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!