english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Uroczystość Bożego Ciała

2009-06-15 23:26:15

Uroczystość Bożego Ciała w Bradford

14 czerwca w niedzielę, ci co wątpią w Boga, naśmiewają się z Kościoła Katolickiego lub nigdy o Bogu nie słyszeli bądź swoją wiarę utracili goniąc za pieniędzmi i sławą, mogli się przekonać o sile Kościoła i wierze parafian na ulicach Bradford podczas uroczystości Bożego Ciała.
Polska Parafia w Bradford, jak co roku w Boże Ciało zorganizowała procesję po ulicach Bradford. Mimo, iż w mieście istnieje kilkanaście parafii katolickich to tylko wierni z jedynej Polskiej Parafii mieli odwagę wyjść na ulicę i zademonstrować swoją wiarę. Tradycja ta nie ginie dzięki parafianom z powojennej emigracji, którzy chcąc mieć kawałek Polski u siebie, uczestniczyli w tworzeniu parafii a później z zebranych między sobą pieniędzy zakupili kościół. Od kilkudziesięciu lat nieprzerwanie uczestniczą oni w życiu parafialnym, przekazują tradycję swoim dzieciom a później wnukom mówiącym niekiedy już tylko po angielsku, przekazują wiarę i wartości, które przywieźli ze sobą jeszcze z dawnej Polski.

 

 

 

Niektórzy już odeszli, ale grupa która pozostała napewno posłuży jeszcze przez szereg długich lat, nowej emigracji przybyłej do Bradford po wstąpieniu do UE, która również chętnie angażuje się w życie parafialne.
Organizacja uroczystości nie byłaby możliwa również bez poprzednich i teraz obecnych duszpasterzy ks.Wiesława i ks.Krzysztofa, którzy nadal podtrzymują tradycję przeżywania wszystkich świąt według polskiej tradycji.
Na procesji oprócz parafian, obecni byli przedstawiciele lokalnych organizacji ze sztandarami, harcerze, dzieci pierwszokomunijne, Polska Szkoła oraz goście z innych parafii. Do obecnych należy też zaliczyć przygodnych gapiów i mieszkańców pobliskich domów, którzy pewnie nie do końca wiedzieli co się wokół nich dzieje i na wszelki wypadek dokumentowali procesję telefonami komórkowymi i kamerami.
Uroczystość przebiegła spokojnie poza jednym drobnym incydentem, który wywołał niezbyt świadomy swojego istnienia przechodzień, odurzony pewnie niewielką ilością alkoholu wykrzykując angielskie "zamknij się", podczas modlitwy. Po krótkim wyjaśnieniu o co chodzi przez uczestników procesji zaprzestał demonstrowania swojej obecności.
W procesji uczestniczyło kilkaset osób.


rep. Isnard

 

 

 

Sonda
Czy uczestniczyłeś w obchodach Bożego Ciała
Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn