Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Polska historia sprzedana

2009-06-07 16:42:02

Zielone Świątki w Fawley Court przez lata straciły na wyrazie i znaczeniu. Garstka ludzi zebrana w minioną niedzielę w niegdysiejszym sanktuarium polskości przyjechała, żeby pomodlić się o cud.


Choć realnie patrząc na cud nie ma co liczyć. Nieliczna grupa ludzi zebranych przy kościele udzielała radiu ORŁA.fm pełnych rozgoryczenia komentarzy.

Klamka zapadła. Finansista, multimilioner Urs Schwarzenbach kupił Fawley Court od polskich księży za kwotę prawdopodobnie 22 milionów funtów. Wielu fachowców zaznajomionych z rynkiem nieruchomości na Wyspach twierdzi że cena jest znacznie niższa. Ich zdaniem posiadłość Fawley Court warta jest na rynku około 12 milionów funtów, taka jest również realna cena sprzedaży. Nieznane są plany zagospodarowania kompleksu obiektów i przestrzeni wokół ciągnącej się aż do brzegu Tamizy. Malownicza okolica i "kawał" historii Polonii "odpływają" z ostatnią szansą na powstrzymanie działań o. Marianów.- Jestem rozgoryczona, to naprawdę przytłaczające, że ten ośrodek nie będzie już nasz. Cała ta historia, piękne lata, pełne spotkań w tym miejscu służyły Polakom i dawały im wsparcie na obczyźnie. Dzisiaj nie mogę uwierzyć, że to już koniec. Mam jeszcze nadzieję na lepszy "obrót spraw" - powiedziała radiu ORŁA.fm Janina Potorska, żyjąca od czasów II wojny światowej w W.Brytanii.

Podobne komentarze, przesączone żalem, rozgoryczeniem i nostalgią słyszeliśmy tego dnia wiele razy.
- Kilkaset osób, często w podeszłym wieku, ich pamięć i chęć działania to za mało by powstrzymać proces sprzedaży - dodał 32letni Kamil Tkacki, który o sprzedaży Fawley Court dowiedział się z prasy, kilka dni temu.

- Przyszliśmy tutaj pomodlić się o nas wszystkich na obczyźnie, nasze zdrowie i miejsce dla naszych spotkań, które dziś wymyka się z naszych rąk. Pomodlimy się o wsparcie i interwencję, która pozwoli Fawley Court zatrzymać dla nas - powiedział Tadeusz Lipski, powojenny działacz na rzecz jednoczenia się Polaków w W.Brytanii.

Przełożony zakonu ojciec Wojtek Jasiński ze spokojem w głosie odpowiada, że gdyby ludziom naprawdę zależało na zatrzymaniu Fawley Court w polskich rękach, zrobiliby coś w tej kwestii. "Coś" w tym wypadku miało prawdopodobnie oznaczać wszystko.

Artur Skupieński
Radio Orla

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (1)
MirekMirek
Modlitwa nic nie daje. Pieniądze tak.
  • 2010-07-25 20:03:14
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn