Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Bo wszystko zaczęło się w Polsce

2009-06-04 10:53:33

4 czerwca 2009 roku mija 20 rocznica pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce

- Udało nam się w sposób pokojowy przeprowadzić rzecz trudną wówczas do wyobrażenia: demontaż komunizmu i w ten sposób przesądzić o przyszłości Europy – uważa późniejszy pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki.

Bo wszystko zaczęło się w Polsce.

Jedno zdanie, które przeszło do historii:

 

Wielka rocznica, a nawet święto – tak przez wielu nazywany jest dzisiejszy dzień, 20. rocznica wolnych wyborów z 1989 roku. Na Wawelu odbywa się spotkanie premierów Polski, Czech, Litwy, Rumunii, Ukrainy, Węgier i kanclerz Niemiec. W Gdańsku prezydent odznaczył orderami działaczy "Solidarności".
Gdańsk na dziś zorganizował także międzynarodową konferencję „Solidarność i upadek komunizmu - część gdańska”, a na wieczór – na terenie stoczni - koncert „Zaczęło się w Polsce”. Wystąpią m.in. zespół Scorpions i australijska wokalistka Kylie Minogue.

 


Rano o godzinie 8:00 złoty samolot Polskich Linii Lotniczych LOT wzbił się w swój dziewiczy rejs do Brukseli. Na jego pokładzie znajdowało się  161 osób, wszyscy ubrani w złote stroje. Celem akcji jest pokazanie w jaki sposób Polacy cieszą się wolnością.

 

Ozłocimy Brukselę !

 

Marek Stremecki rozmawia z autorem plakatu wyborczego sprzed dwudziestu lat - plastykiem - Tomaszem Sarneckim:

Oceń artykuł
(głosów: 3, suma ocen: 15)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (6)
szkoda tylko ,ze to wszystko odbywa sie w atmosferze niezgody- ten podzial na Gdansk i Krakow itp.
 • 2009-06-04 19:05:41
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
napisał(a):
Udało nam się w sposób pokojowy przeprowadzić rzecz trudną wówczas do wyobrażenia: demontaż komunizmu i w ten sposób przesądzić o przyszłości Europy – uważa późniejszy pierwszy niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki.
z tym to sie akurat nie zgodze, komunizm dalej istnieje i wcale nie zostal zdemontowany, ludzie PRL wcale nie zostali rozliczeni z Jarozelskim na czele, pan Mazowiecki takie glupoty to moze mowic przedszkolakom, na jego miejscu to bym sie wstydzil.Dziwie sie ze ludziom dalej daje sie wcisnac kit, ze komunizm juz upadl.
 • 2009-06-04 20:37:33
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dawid napisał(a):
komunizm dalej istnieje i wcale nie zostal zdemontowany


Gdzieś ostatnio usłyszałem ,że 4 czerwca upadł komunizm - na cztery łapy.

Taka jest prawda ,że tamte wydarzenia były za cichym przyzwoleniem ówczesnych władz, bo bardzo dobrze mogli się ustawić (korzystając z prywatyzacji itp).

Ale zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego ludzie głosują teraz na tych polityków ,z którymi wtedy walczyli.
 • 2009-06-05 10:26:14
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
gregor napisał(a):
Ale zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego ludzie głosują teraz na tych polityków ,z którymi wtedy walczyli.


to zalezy jaka chcesz odpowiedz uslyszec1. poprawna politycznie (sic!)

bo kazdy zasluguje na druga szanse,2. bo ludzie sa durni , nie znaja historii i nie bardzo lubia sie uczyc zwlaszcza na bledach
 • 2009-06-05 18:01:48
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
To ja dodam cytat ze znanego wszystkim filmu. Ciągle aktualny[center:005895ffd8]
[/center:005895ffd8]
 • 2009-06-07 16:58:09
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dawid napisał(a):
komunizm dalej istnieje i wcale nie zostal zdemontowany, ludzie PRL wcale nie zostali rozliczeni z Jaruzelskim na czele.


Komunizm juz nie istnieje (chociaż był to tylko socjalizm - komunizm to w Rosji), tylko jego resztki jeszcze się trzymają ... Bo istnieją nadal duże grupy zainteresowanych w podtrzymywaniu starego systemu, no i jeszcze zostało dużo Homo sovieticus...

Wykorzenienie całego systemu i pokolenia postkomunistów to długi proces (Bóg trzymał Mojżesza i jego Izraelitów przez 40 lat na pustyni zanim pozwolił im wejśc do Ziemi Obiecanej ...), ale podstawowe reformy zostały przeprowadzone. I gdyby czerwoni i różowi nie wkładali nam wciąz kijów pomiędzy szprychy, bylibysmy o wiele bardziej do przodu. I rozliczenie PRL-owskiej przeszłości tez byłoby juz załatwione.

napisał(a):
pan Mazowiecki takie glupoty to moze mowic przedszkolakom, na jego miejscu to bym sie wstydzil.


Mazowiecki na pewno nie ma sie czego wstydzić... Ocenia historię z właściwej perspektywy, bo ma szeroką skalę prównawczą. Uczestniczyl przeciez od prawie 50 lat w walce z systemem, i to wtedy, kiedy dużo ryzykował. Więc ja sie dziwię, ze tak go oceniasz i że nie widzisz jak wiele się w Polsce zmieniło na lepsze w ciągu ostanich 20 lat.
 • 2009-06-26 16:23:58
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n