english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria galeria czat Forum

Poradnik

Najszybszy komputer w Europie uruchomiono w Centrum Badawczym w Jülich

2009-05-28 15:21:43

Jak informuje niemiecki portal heise.de uruchomiono w Centrum Badawczym w Jülich w Nadrenii Północnej-Westfalii - nowy superkomputer.

Maszyna nazywa się Jugene i potrafi przetwarzać dane z prędkością 1 petaflopa czyli biliarda FLOPSów (tysiąc bilionów, czyli 10 do potęgi 15, 1015) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Taką sprawność zapewnia 73 728 procesorów czterordzeniowych. Komputer wykonuje 1 biliard operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę (1 petaflop), co oznacza, że ma on 200 tysięcy razy większą moc obliczeniową od zwykłego komputera PC.

Jugene będzie wpisany na liście 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie. Od lutego br. pierwsze miejsce zajmuje IBM-owski superkomputer Sequoia, którego moc obliczeniowa ma sięgać 20 petaflopów na sekundę.

Jugen będzie pomagał naukowcom w rozwiązywaniu szczególnie skomplikowanych problemów w takich dziedzinach, jak fizyka, chemia, biologia, astronomia, materiałoznawstwo i nauka o środowisku.

 

źródło wikinews

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz