english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria galeria czat Forum

Poradnik

Brytyjskie biuro wykorzystywało Polaków

2009-05-24 13:23:20

Biuro pośrednictwa pracy Saphire Trading z Southampton w południowej Anglii rekrutujące pracowników dla jednego z dostawców Tesco straciło licencję za złe traktowanie Polaków.

Według organizacji nadzorującej praktyki zatrudnienia w rolnictwie i przetwórstwie żywności GLA (Gangamsters Licensing Authority), pracownicy Saphire Trading byli systematycznie wyzyskiwani, co narażało ich na ryzyko uszczerbków na zdrowiu lub nawet śmierci. GLA stwierdziło masowe i rażące lekceważenie standardów obowiązujących posiadacza licencji. BBC twierdzi, iż pracownicy z Polski nie chcieli składać zeznań w postępowaniu prowadzonym przez GLA z obawy przed utratą pracy.

W ocenie GLA, właściciel Saphire Trading, Jagjit Singh, wstrzymywał pracownikom wynagrodzenie, dokonywał nielegalnych potrąceń, opłacał ich poniżej ustawowego minimum płacowego, nie płacił za chorobowe, zakwaterował w pomieszczeniu nieodpowiadającym wymogom bhp, nielegalnie kazał pracować w nadgodziny, nie dostarczył im odzieży ochronnej, nie przeszkolił w zakresie bhp i nie prowadził dokumentacji odnoszącej się do świadczeń socjalnych. GLA przyznało Saphire Trading minus 185 karnych punktów. Do utraty licencji wystarczy 30 pkt.

Tesco współpracowało z GLA w dochodzeniu i zapewniło, że wraz z GLA pracuje nad nową procedurą mającą na celu wyeliminowanie wyzysku pracowników zatrudnionych przez dostawców. Ma ona przewidywać m.in. lotne kontrole. Polskie organizacje społeczne w W. Brytanii zabiegają o rozciągnięcie systemu GLA na pośredników pracy działających w budownictwie i cateringu.

Źródło: "eLondyn.co.uk"

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0)Dodaj komentarz