english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Cheltenham

2009-03-19 16:16:48

Cheltenham - miasto w Angli, w hrabstwie Gloucestershire, nad rzeką Chelt (dopływ Sewern). Położone jest w okolicach wzgórz Costwold, zwanych Sercem Anglii. Około 110,9 tys. mieszkańców. Mottem miasta jest Salubritas et Eruditio ("Zdrowie i Nauka").

Państwo Wielka Brytania Wielka Brytania
hrabstwo Gloucestershire
Powierzchnia 46,61 km²
Położenie 51° 53' 48 '' N
2° 4' 35'' W
Ludność 
• liczba ludności
• gęstość

111 500 (2006)
2392 os./km²

Dumą Cheltenham są jedyne w Wielkiej Brytanii naturalne wody alkaliczne. Woda ma właściwości moczopędne i przeczyszczające, o czym przekonać się można w Town Hall lub Pittville Pump Room , gdzie mieści się również muzeum i galeria mody. W tutejszym uzdrowisku, regularnie odwiedzanym przez pięknych i bogatych, gościli niegdyś Alfred Tennyson i Thomas Hardy. W Cheltenham odbywa się corocznie konkurs Britain In Bloom ( Brytania w kwiatach) oraz Festiwal Literatury. Miasto znane jest również z wyścigów koni zwanych Cheltenham Gold Cup, a będących jedną z najważniejszych imprez tego typu w Zjednoczonym Królestwie. Miasto posiada klub piłkarski Cheltenham Town F.C. grający w League One, będący odpowiednikiem 3 ligi. Może poszczycić się wspaniałymi szkołami Cheltenham College i Cheltenham Ladies' College, będącymi perłą architektury wiktoriańskiej. Miasto znane jest również jako centrum handlu i rozrywki, wspaniałych zakupów można dokonać w Regent Arcade i Beechwood Arcade.

Z tego miasta pochodzi Eddie Edwards, skoczek narciarski, który ze swojej fatalnej postawy na skoczni uczynił źródło sławy.

 

Miasta partnerskie

Francja Annecy
Stany Zjednoczone Cheltenham
Niemcy Getynga
Rosja Soczi
Chiny Weihai
Holandia Stampersgat
Kenia Kisumu

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn