english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria czat Forum

Poradnik

W Ryanair tylko odprawa online

2009-03-11 13:05:10

Od października latamy z Ryanair tylko po przejściu odprawy internetowej, a dzieci poniżej 16 roku życia nie będą mogły podróżować samodzielnie. Bagaże będzie się zrzucać na lotnisku w specjalne odbiorniki. To koniec odprawy lotniskowej, zadecydowali szefowie irlandzkich tanich linii lotniczych.

Już w maju fundują jednak pasażerom rewolucyjną zmianę - płatną odprawę internetową. Każdy, kto kupi bilet bo 1 maja będzie zmuszony do zapłaty 5 euro lub 5 funtów na każdy rejs i każdą osobę za odprawę na stronie internetowej przewoźnika. Wyjątkiem mają być oferty promocyjne przewoźnika.

Trzy etapy dojścia do doskonałości

Ryanair ogłosił dziś (10.03), że od 1 października wprowadzi pełną odprawę przez Internet na wszystkie operowane przez siebie rejsy. Proces ten został podzielony na trzy etapy, aby w ewolucyjny sposób przyzwyczaić wszystkich klientów firmy do zmian.

Etap 1:
Od 19 marca 2009 system online check-in będzie rozszerzony dla obywateli krajów spoza Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pasażerów podróżujących z bagażem do odprawy i pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się. Czyli tych grup, które do tej pory musiały płacić każdorazowo za odprawę na lotnisku.

Pasażerowie podróżujący jedynie z bagażem podręcznym dalej będą mogli korzystać z darmowej odprawy. Podróżujący z bagażem będą musieli uiścić opłatę za odprawę online w wysokości 5£/5€ za osobę/za lot w jedną stronę. Pasażerowie, którzy zechcą się odprawić na lotnisku będą musieli uiścić opłatę za odprawę 10£/10€ za osobę/za lot w jedną stronę.

Etap 2:
Od 1 maja 2009 wszystkie nowe rezerwacje będą opatrzone jedynie opcją odprawy przez Internet, ale … będzie obowiązywać opłata za tę formę odprawy w wysokości 5£/5€ za osobę/za lot w jedną stronę. Opłata odprawowa ma dotyczyć wszystkich, którzy dokonają rezerwacji po 1 maja. Z opłaty wyłączone mają być oferty promocyjne.

Aby zniechęcić podróżnych do korzystania z odprawy na lotnisku, Ryanair podwyższa w tym okresie dwukrotnie opłatę za odprawę na lotnisku do 20£/20€ za osobę/za lot w jedną stronę. Co więcej, latem nie będzie już można skorzystać z odprawy na lotnisku!

Etap 3:
Od 1 października 2009 stanowiska do odprawy na lotnisku nie będą już dostępne dla rejsów Ryanair. Wszyscy pasażerowie będą zobowiązani do odprawy internetowej. Jeśli pasażerowie będą podróżować z bagażem, będą musieli oddać go przy stanowisku zdania bagażu.

To nie koniec nowości. Począwszy od tej daty dzieci poniżej 16 roku życia nie będą mogły podróżować samodzielnie. Jedynymi akceptowanymi formami potwierdzenia tożsamości na lotach Ryanair będą tylko paszport lub dowód osobisty.

Człowiek z Ryanair tłumaczy … po swojemu

Odprawy online będzie można dokonać od 15 dni do 4 godzin przed planowanym odlotem samolotu. Aby dokonać odprawy należy wejść na witrynę internetową przewoźnika, wprowadzić numer potwierdzenia, godziny lotów, a następnie wypełnić polecenia pojawiające się na ekranie.

Zapewni to pasażerom, nawet tym podróżującym z bagażem, oszczędność czasu oraz uniknięcie stresu stania w kolejkach do odprawy na lotnisku – wyjaśnia Stephen McNamara, dyrektor działu PR Ryanair. – Jeśli podróżują państwo jedynie z bagażem podręcznym i mają wydrukowaną kartę pokładową, należy udać się niezwłocznie do stanowisk kontroli paszportowej i bezpieczeństwa. Jeśli podróżują państwo z bagażem do odprawy, należy oddać go przy jednym ze stanowisk zdania bagażu, a następnie udać się do kontroli. Dzięki temu oszczędzą państwo czas, jaki tracą na staniu w kolejkach do odprawy na lotnisku oraz zmniejszy to znacząco czas podróży wszystkich pasażerów korzystających z usług Ryanair – tłumaczy szef marketingu irlandzkiego przewoźnika.

I od razu dodaje z satysfakcją: – Z możliwości odprawy przez Internet korzysta w tej chwili 75% pasażerów. Ten wzrastający trend pozwolił naszej firmie zapewnić najniższe ceny biletów. W ostatnim kwartale Ryanair obniżył średnio o kolejne 9% ceny biletów do zaledwie 34 euro. Ryanair wprowadzi możliwość 100% odprawy przez Internet oraz możliwość zdania bagażu na lotnisku w okresie wakacyjnym, co pozwoli uniknąć stania w kolejkach do odprawy na lotnisku.

Od 1 października 2009 roku Ryanair, jako pierwsza linia lotnicza na świecie, wprowadzi możliwość 100% odprawy przez Internet, co w praktyce pozwoli na dalsze obniżanie cen biletów dla wszystkich pasażerów Ryanair. Jesteśmy pewni, że możliwość odprawy online spowoduje, że kolejki do odprawy na lotniskach przejdą do przeszłości. Co więcej, pozwoli to na obniżanie cen opłat lotniskowych i manipulacyjnych. W rezultacie pasażerowie będą mogli zaoszczędzić więcej choćby na cenach biletów – peroruje przedstawiciel przewoźnika z harfą na ogonie.

Czy to dobre decyzje? Czas zweryfikuje, jak bywało z wieloma pomysłami Michaela O’Leary, prezesa irlandzkiej linii.

Marcin Jędrzejczak, Anna Żuchlińska
pasazer.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0)Dodaj komentarz