Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Rodzina załamana, prawnicy podzieleni. Sąd nie zmieni wyroku dla Tomczaka

2009-03-10 13:21:36

Sąd Najwyższy nie miał wyjścia, podjął trafną decyzję - tak profesor Zbigniew Hołda z Uniwersytetu Jagiellońskiego komentuje decyzję sędziów, którzy uznali, że nie będą zmieniać brytyjskiego wyroku dla Jakuba Tomczaka. Polak został skazany przez sąd w Exeter na podwójne dożywocie za gwałt i rozbój. Polski kodeks karny przewiduje za te czyny maksymalnie dwanaście lat więzienia.

Według profesora Hołdy, błąd popełnili obrońcy Tomczaka, którzy jeszcze podczas procesu zastrzegli, że chcą by ich klient odbywał karę w Polsce. Dzisiejszą decyzję Sądu Najwyższego krytykuje natomiast inny karnistra - profesor Piotr Kruszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. W jego opinii w sprawie powinien być zachowany prymat prawa polskiego.

Orzeczeniem sądu załamana jest matka Tomczaka. Kobieta nie może zrozumieć dlaczego - jak mówi - polskie prawo nie chroni polskiego obywatela. Myślałam, że w polskim państwie obowiązuje polskie prawo. Prawo, sprawiedliwość, prawda to trzy rozbieżne terminy, które nie mają ze sobą punktów stycznych - mówiła naszemu reporterowi matka skazanego:

Gdyby sprawa dotyczyła kogoś z osób bliskich sędziów, prokuratorów, wtedy skorzystano by z tych dyrektyw unijnych, które wyraźnie mówią, że państwa powinny stosować swoje własne kodeksy prawne. Prawo nie odzwierciedla prawdy – dodaje kobieta.

Czym kierował się Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy uznał, że wyroki zagranicznych sądów wobec polskich obywateli, przekazanych tym państwom na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), a potem wydanych Polsce do odbycia kary, nie podlegają dostosowaniu do polskiego prawa.

Pytanie prawne do Sądu Najwyższego skierował Sąd Apelacyjny w Poznaniu, który rozpatrywał apelację obrony Tomczaka od decyzji poznańskiego sądu okręgowego. W październiku 2008 roku uznał on, że Tomczak odbędzie w Polsce taką karę, jaką kilka miesięcy wcześniej zasądził wobec niego sąd w Exeter - czyli podwójnego dożywocia z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 9 latach.

Sąd okręgowy powołał się wówczas na przepisy o ENA, które wiążą polski wymiar sprawiedliwości wyrokiem sądu innego kraju. Obrona Tomczaka chciała natomiast, by polski sąd zmodyfikował brytyjski wyrok, dostosowując go do polskiego kodeksu karnego. Właśnie na jej wniosek Sąd Administracyjny zadał pytanie do Sądu Najwyższego.

Teoretycznie Sąd Najwyższy mógł pozwolić na zamianę dożywocia na 12 lat więzienia, bo tyle w Polsce dostaje się za gwałt. Przepisy decyzji ramowej o Europejskim Kodeksie Wykonawczym w sposób jednoznaczny rozstrzygają te kwestie i stanowią, że sąd państwa wykonania tego wyroku nie jest związany wymiarem tej kary. Tyle, że ta decyzja ramowa nie jest jeszcze wprowadzona w Polsce.

 

źródło: rmf fm

Oceń artykuł
(głosów: 4, suma ocen: 18)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (2)
Nie wiem, lecz dla mnie to wszytko jakieś chore, skoro twierdzą że był niewinny i tego nie zrobił to dlaczego zaprzestano dalszych prób DNA.

Jak to bym Ja miał dostać 2 razy dożywocie to kazał bym im co dzień robić te DNA.

Cała ta sprawa to istna karuzela faktów i mitów.
  • 2009-03-12 22:26:05
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
annann
W Polsce za takie przestepstwo daje sie do 12 lat a w rzeczywistosci wyrok rzadko przekracza 5lat, po dobrym sprawowaniu wychodzi po 2-3 latach i gdzie tu jest sprawiedliwosc??

Sprawiedliwosci to matka PRZESTEPCY nie powinna szukac bo wychowala syna na szumowine i brutalnego gwalciciela!! Niech sie cieszy bo i tak moze wyjsc po 9 latach i dalej gwalcic polskie spoleczenstwo wtedy mamusia moze sie upominac o polskie prawo!!

A ja samemu sprawcy zycze duzego powodzenia u chlopcow zeby poczul sie teraz on jak ofiara!!
  • 2010-09-20 15:41:30
  • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn