english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Godność emigranta

2009-02-26 16:53:54

Godność emigranta.
autorem artykułu jest Artur Kalend

Opuszczając kraj, zostawiamy nasze rodziny, znajomych, dom i pracę, lub jej brak, zostawiamy całe nasze dotychczasowe życie. Po przyjeździe nie ma fanfar, czułych uścisków ani szampana czy kawioru. Jest obcy kraj, w którym być może uda nam się przeżyć godnie resztę życia. Czy to wyzwanie spowoduje, że nasze życie będzie lepsze? Czas pokaże.
Początki zawsze i wszędzie są trudne. Także emigracji. Bariera językowa, mniejsza lub większa, obca kultura, praca bez kwalifikacji ( nie wszyscy ), problemy mieszkaniowe itd, itd. Do czasu. Jednakże od początku towarzyszy nam doskwierająca coraz bardziej tęsknota. Tęsknota za krajem, za wszystkim co zostawiliśmy. Siedzi w nas jak cierń. Sięgamy wtedy często po polską prasę, książki, montujemy ''Polsat'', a w dobie komputeryzacji zaglądamy na portale internetowe w nadziei na otuchę i zrozumienie. A tu co?


To ja, polska rzeczywistość!
WY !!! Bez honoru, czci, wiary, godności i co tam panie Boże daj. Sprzedawczyki, zdrajcy i zmywaki. Dajecie d...  za '' nędzne '' funty, Polki oszalały na punkcie '' kolorowych p.... '' et cetera, et cetera, et cetera. Ostatni '' wylansowany '' hit to szczyt polskiej techniki - wodoodporny telefon komórkowy dla miliona pracujących na zmywaku. Ot, fantazja ! Czyli tak ; milion zasuwa wściekle, dzień i noc, na zmywaku, ten sam milion daje d... '' kolorowym p... '' ( istna tęcza ) i tenże sam milion rozmawia przez wodoodporne telefony komórkowe '' made in Poland ''.
WITAMY W ANGLII !!!!!
Emigranci, szukający otuchy, reagują różnie na tę fantazję. Jedni odpłacają pięknym za nadobne, pisząc różne inwektywy pod adresem szkalujących, inni czytają ze smutkiem i świadomością, że chyba dobrze postąpili wyjeżdżając, jeszcze inni dobrze się bawią, nie wyłączając mojej skromnej osoby. A zaręczam Wam, zabawa jest przednia! Polecam. Przykładowo, ostatnio rozbawił mnie do łez niejaki Rysiek. Rysiek, w swoich komentarzach, atakuje emigrantów za to, że nadają swoim narodzonym dzieciom obcojęzyczne imiona. Przy czym tych, co wyjechali z Polski, nie uważa za Polaków. Zabawne, prawda ? No cóż, Rysiek ma żal i nie może poradzić sobie z tym, że na chrzcie nadano mu spolszczoną wersję staroniemieckiego imienia. Bo gdyby tak na przykład Mieszko, Świętymir, Wojbor, Mścisław czy Bożydar ? Prawda jak pięknie brzmią w uszach te, jakże polskie imiona, no a Rysiek...? Ale Rysiek, z tym można żyć. Nie wyżywaj się. Dla przykładu, moje imię jest pochodzenia celtyckiego, ale nie mam o to żalu do rodziców. Wręcz przeciwnie.
Emigranci stanowią przekrój całego społeczeństwa. Tak więc wyjechali uczciwi i nieuczciwi, uczciwi i religijni, nieuczciwi i religijni, ambitni, mało ambitni i bez ambicji ??? Przy czym emigranci " na wyspach "stanowią około 2,5% polskiej populacji. Oznacza to, że jesteśmy w mniejszości. Czy daje to prawo rodakom w Polsce do osądzania nas ? Do oczerniania naszej godności ? Absolutnie nie !
W Polsce '' prężnie '' działa niewątpliwie sympatyczna skądinąd grupka ludzi, która za punkt honoru postawiła sobie obrzydzenie życia ludziom na emigracji. Nawzajem prześcigają się w pluciu i szkalowaniu. Czyżby coś ich bolało ?! Ale istnieje, procentowo mniejsza, niewątpliwie sympatyczna i nie odbiegająca poziomem grupka na emigracji. Która wcale nie pozostaje dłużna. I też pluje, ile wlezie! Jedni napędzają drugich. Takie polskie '' PERPETUUM MOBILE '' . Parafrazując '' Samych swoich '' - tak i nienawiść w sobie potęgują.
Życie emigranta skazane jest na wiele przeciwności, o których wspomniałem wcześniej. Nie o wszystkich. Ale być może dla niektórych ta rodem z Polski jest najgorsza i najbardziej gorzka. PAMIĘTAJCIE JEDNAK, ŻE NASZA GODNOŚĆ I NASZE ŻYCIE JEST W NASZYCH RĘKACH ! PÓKI MY ŻYJEMY !

Boże, chroń Królową !

--


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Oceń artykuł
(głosów: 4, suma ocen: 20)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (7)
"Polskie piekło" ciągle żywe... Dlatego mamy opinię najbardziej skłóconego narodu w Europie. Od wieków po dzień dzisiejszy ... :motz:
spam
Poparcie: 0
bo ja wiem czy my tacy skloceni jestesmy, kilka osob cos tam powie i od razu sie to klotnia nazywa. Wszedzie tak jest, chyba ze znacie kraj w ktorym wszyscy ludzie mysla tak samo (poza chinami )
spam
Poparcie: 0
Ale tak jesteśmy postrzegani ... Nawet ci, którzy mało wiedzą o nas i o Polsce jednak pamiętają, że byliśmy jedynym krajem który przez skłócenie naszych przodków pozwolił na rozbiory i zniknął na 123 lata z mapy świata. A i teraz, po z trudem odyzskanej wolnosci nasi politycy wciąż się kłócą, a polscy emigranci zamiast się wspierac nawzajem się zwalczają albo wygryzają... :Oops:
spam
Poparcie: 0
politycy sie wszedzie kloca...
spam
Poparcie: 0
Dawid napisał(a):
politycy sie wszedzie kloca...


Nawet nie chodzi o politykow czy o glupawe fora. My po prostu nie chcemy byc razem. W sensie tworzenia czegos pozytecznego. Nie chodzi mi o zawsze i ciagle razem, ale o takie swiadome bycie czlonkiem spoleczenstwa brytyjskiego (ktorymi chcac nie chcac jestesmy) plus wnoszenie cos w zycie naszej malutkiej mniejszosci narodowej.
Aczkolwiek zdarzaja sie wspaniale wyjatki


--
Renya
spam
Poparcie: 0
no tak, z tym sie zgadzam, jakos nie przyciagamy sie na wzajem
spam
Poparcie: 0
Należymy do narodu bardziej aktywnego emocjonalnie i dlatego spory i niechęci do integracji narodowości Polskiej jest jak najbardziej wytłumaczalne. Zazdrość i nienawiść do bliskiego jest niczym innym jak bułka masłem, a codzienne zmagania z życiem odzwierciedlane są na zewnątrz naszych twarzy w formie agresji i niezadowolenia. Kłótnie i wybryki w naturze są jasne iż chcemy coś powiedzieć, lecz inne narodowości spostrzegają to jako wulgaryzmy i niechlujstwo, a naszym zdaniem po prostu tacy jesteśmy.
Kraj od strony Niemiec widziany kiedyś jako złodzieje, a teraz czas od strony GB jako dobry pracownik na zmywaku i ...........
Każdy ma jakieś zdanie i tyle.
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn