Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Kilka słów o mieście

2009-01-05 20:32:52

Southampton

Southampton - najwieksze miasto na południowym wybrzeżu anglii i ważny port. Należy do hrabstwa Hampshire. 
W mieście znajduje się największy port w Europie z którego wypływały takie statki jak: Titanic, Queen Mary czy Queen Elizabeth. Wielką chlubą dla tego miasta jest właśnie to, że to stamtąd wypłynął Titanic, największy wówczas statek na świecie, w swój dziewiczy rejs. 
W Southampton znajdowała się także wytwórnia lotnicza Supermarine, która wytwarzała słynne samoloty myśliwskie Spitfire. W mieście znajdują się dwa uniwersytety: University of Southampton i Southampton Solent University. Łącznie studiuje na nich około 40000 osób.

Statystyki
Powierzchnia: 49,84 km² . Liczba mieszkańców: 228 600, z czego ponad 20% to Polacy (2007). 
Osoba mieszkająca w Southampton to Sotonianin (ang. Sotonian). Używa się również innych nazw miasta Soton i So'ton i wszystkie są poprawne. 

 

Sport
Klub piłkarski z Southampton, Southampton Football Club, gra w Championship (druga liga). Grają tam m.in. Marek Saganowski oraz Bartosz Białkowski. Wcześniej barwy Southampton bronił Grzegorz Rasiak, ale w 2008 zmienił barwy klubowe przechodząc do Bolton Wanderers Football Club. 
W mieście została utworzona polska drużyna piłkarska FC Poland. 

Wypoczynek
Choć miasto leży nad zatoką, to nie ma w nim żadnego miejsca dla turystów, którzy chcieliby odpocząć nad wodą; najbliższa plaża znajduje się w Portsmouth. 

Praca
Najwięksi pracodawcy w Southampton to Uniwesytety, fabryka Forda Transita oraz największy komercyjny port w Europie.

Przestepczosc
Według danych rządowych przestępczość w Southampton jest wyśsza niż średnia dla UK. Na każdy 1000 mieszkańców odnotowuje się 102 przestępstwa. Średni współczynnik kradzieży samochodów wynosi 7.6 na 1000 w Southampton jest to 17.4. Rownież napadów jest dwukrotnie więcej niż średnia krajowa.

Dzielnice 
Southampton często nazywane jest Zielonym Miastem, jako że zieleni i parków mu nie brakuje. Największym terenem zielonym jest 148 hektarowy Southampton Common, części którego są wykorzystywane przy organizacji festiwali, dorocznych imprez oraz wynajmowane cyrkom itd.

Dzielnice:
Bassett, Bassett Green, Bevois Valley, Bitterne, Bitterne Park, Bitterne Manor, City Centre, Chartwell Green, Chilworth, Coxford, Freemantle, Harefield, Highfield, Lordshill, Lordswood, Mansbridge, Maybush, Midanbury, Millbrook, Northam, Nursling, New Town, Ocean Village, Old Town, Polygon, Portswood, Redbridge, Rownhams, Shirley, Sholing, St Denys, St. Mary's, Swaythling, Thornhill, Townhill Park, Weston, Woolston

 

 

Ciekawostki:

  • W Southampton urodził sie i spędził swoje pierwsze lata, sławny na całym świecie komik Benny Hill (The Benny Hill Show), 21 stycznia 1924.
  • W Southampton swoją siedzibę ma europejski oddział światowego lidera w dziedzinie nawigacji - firmy Garmin. Garmin (Europe) Ltd. zlokalizowany jest w: Liberty House, Bulls Copse Road, Hounsdown Business Park, Southampton, SO40 9RB, UK. Korzystając z GPS, trafisz tam używając następujących współrzędnych (WGS 84): N50°54.102' W001°29.361'

źródło: wikipedia.org

 

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 1)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn