Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Kupują paliwo za 140$ zamiast za 40$

2009-01-05 16:32:33LOT nadal płaci krocie za paliwo, choć cena ropy na rynku spadła o 100 USD za baryłkę.

To efekt umów, gdyż Polskie Linie Lotnicze LOT w lipcu 2008 roku podpisały dwuletnią umowy na zakup paliwa po stałej cenie 140 USD za baryłkę. Obecnie cena paliwa wynosi mniej niż 30% tej kwoty - 40 USD.

W grudniu 2008 roku zarząd przewoźnika oszacował straty z tego tytułu na 280 mln zł.

LOT nie jest jedyną linią lotniczą, która wpadła w zeszłym roku w taką pułapkę. Wiele linii zawarło bowiem kontrakty stabilizujące ceny paliw, gdy te ostro szły w górę, nie spodziewając się tak ostrego z kolei spadku ich cen. Przykładem może być kilku amerykańskich gigantów, jak United Airlines oraz Delta Air Lines, które obecnie muszą oddawać wiele milionów dolarów swoim partnerom handlowym z tytułu spłaty tych kontraktów.

Sytuacja z paliwowymi kontraktami może negatywnie odbić się na pasażerach, gdyż linie, szukając oszczędności, zabiorą się za ograniczanie sieci połączeń, a także za poszukiwanie nowych przychodów, jak chociażby opłaty za bagaż nadawany. Cięcia połączeń oznaczają zaś większy tłok w samolotach i wzrost cen biletów. A nowe opłaty zwiększają jeszcze koszty podróży.

Paweł Cybulak, Marcin Jędrzejczak

pasazer.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn