english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Pierwsze od 300 lat jasełka

2009-01-05 12:53:42

Pierwsze od trzystu lat uliczne jasełka odbyły się w Warszawie. Imprezie zorganizowanej z okazji zbliżającego się święta Trzech Króli towarzyszył barwny orszak, który przeszedł staromiejskimi ulicami.

Patronat i przewodnictwo nad Jasełkami przyjął arcybiskup metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Jasełka uliczne należą do starej, polskiej tradycji, które podobnie jak miejskie przedstawienia pasyjne zostały zaniechane w XVIII wieku. Arcybiskup wyraził nadzieję, że od teraz uliczne jasełka staną się stołeczną tradycją i w przyszłości będą organizowane 6 stycznia, czyli wtedy kiedy to święto jest obchodzone. Honorowy patronat nad imprezą objęła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz–Waltz.

Ulicami Warszawy przeszedł pochód ponad 250 uczniów przebranych za postacie rycerzy, giermków, dworzan i posłańców. Na czele każdej z trzech grup – afrykańskiej, azjatyckiej i europejskiej stali Trzej Królowie. Oprócz Kacpra i Melchiora na koniach oraz Baltazara na wielbłądzie, symbolizujących Europę, Azję i Afrykę, można było zobaczyć górali prowadzących owce, a przechodniom rozdawano śpiewniki kolędowe oraz maski.

Ważnym elementem imprezy była zorganizowana przez Fundację Świętego Mikołaja, kwesta na rzecz rodzinnych domów dziecka.

Autor: Paulina Klejnowska e-polityka.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn