Reklama ogólnosieciowa

Poradnik -> Weselnik -> Róże na bukiet ślubny - Od historii po symbolikę

Róże na bukiet ślubny - Od historii po symbolikę

2009-01-02 21:38:39Róże na bukiet ślubny - Od historii po symbolikę
autorem artykułu jest Agata Drotlew

Kwiat róży jest niepodważalnym symbolem miłości. Dowód na to pojawia się już w Antyku, gdzie róże były symbolem Afrodyty, bogini miłości. Już od końca średniowieczna ludzie właśnie za pomocą tego kwiatu wyrażali swe uczucia, a uprawiane są od starożytności, kiedy to ogrody różane nazywane były rosariami.

Reklama ogólnosieciowaCharakterystyka

Dzięki bogatej kolorystyce pasują do każdej okazji. Ciekawostką jest, że na świecie występuje 200 gatunków dzikich róż i wszystkie nazywane są po prostu dzikimi różami. Odmian szlachetnych ten piękny kwiat posiada prawie 20 tyś. Jest więc w czym wybierać.

Wygląd

Nie możemy zapominać o tym, że łodygi tych delikatnych kwiatów są często owłosione i pokryte kolcami. Liście róży są bardzo różnorodne w swym kształcie i fakturze: piłkowane lub ząbkowane, są matowe i błyszczące, występują też w różnych barwach, od odcieni zieleni po czerwienie. Kwiaty róży są duże i rosną pojedynczo lub w kwiatostanach. Pięknie pachną. Róże posiadają również owoce, które może nie są tak piękne jak kwiaty, ale również mogą ozdobić jesienny bukiet ślubny. Płatki róż są jedno lub dwubarwne, a niektóre zmieniają swój odcień w miarę przekwitania.

Muza

Róże od dawna inspirowały malarzy, pisarzy, główną rolę odgrywały w literaturze, sztuce, zdobnictwie, architekturze, symbolice i obrzędowości, a nawet w cukiernictwie. Wiele znanych i szanowanych pisarzy opiewało w swych utworach kwiat róży, jak np. Dante, Wawrzyniec Wspaniały czy Szekspir. A któż nie pamięta Małego Księcia, który raz ujrzawszy piękną różę nie potrafił już bez niej żyć.

Symbol

Czerwona róża jest symbolem przede wszystkim miłości, ale i tęsknoty. „Mówi”: kocham Cię najbardziej na świecie, do szaleństwa. Biała róża to symbol niewinności i czystości, a i zapewnia o wartości osoby, która ją otrzymuje, szczerości i czystości uczuć, czasem oznacza także skrytą miłość. Połączenie w bukiecie kwiatów białych i czerwonych oznacza żar serca. Róża o kolorze żółtym „prosi” o odwzajemnienie miłości lub szczerą przyjaźń. Kwiaty róży o kolorze herbacianym, to wyznanie – podobasz mi się, jesteś śliczna. Wreszcie róża o kolorze odpowiednim do swojej nazwy, czyli różowym, jest to przysięga miłości i obietnica wiecznego szczęścia.

Wiązanka

Róże możemy łączyć z wieloma innymi gatunkami kwiatów, mniej czy bardziej szlachetnymi. Pięknie wyglądają w bukiecie o jednolitej kolorystyce, jak również w kolorowych bukietach, które ostatnio są coraz bardziej popularne. Możemy upiększyć ślubną wiązankę sznurami pereł, fikuśnie wywiniętymi liśćmi, owocami jagody, brokatem, cekinami czy pączkami.Róże zawsze były modne i to się chyba nigdy nie zmieni.


--
Paulina Wądrzyk

Helst - As You Wish!
www.portalslubny.net - Przewodnik Młodej Pary


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ślub w wielkiej brytaniiślub w wielkiej brytanii

Oprócz tego możesz także dołączyć do klanu "Ślub" w którym są osoby, związane z tym tematem. Zobacz stronę klanu: infolinia.org/klany/slub

Oceń artykuł
(głosów: 3, średnia ocena: 4,3)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.

Jeżeli lubisz ten artykuł to pomóż nam go rozpowszechnić:

  • Umieść na NK
  • Wykop to
  • Umieść na Flakerze
  • Umieść na GG
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angry Mr. Green not happy Wink Rolling Eyes Crying or Very sad Embarassed Razz Laughing n n n n n n n n

Reklama ogólnosieciowa