english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Przesądy ślubne

2009-01-02 21:35:31


Przesądy ślubne
autorem artykułu jest Agata Drotlew

Nie trzeba wierzyć, ale można się zabawić czytając o przesadach związanych z dniem ślubu oraz przyjęciem weselnym. Przesądy pochodzą z naszej kultury, tradycji i obrzędów. Wszystkie przesądy tak jak i zwyczaje ślubne mają służyć szczęściu, bogactwu, zdrowiu a także wiecznej miłości.Planowanie ślubu

Jaki wybrać miesiąc?

Przesądy głoszą, że najlepszymi miesiącami na złożenie przysięgi małżeńskiej w miesiącach, które w swojej nazwie mają literkę „r”, co wróży trwałość i harmonię w małżeństwie. Czyli marzec, czerwiec, sierpień, wrzesień, październik, grudzień. Jeśli za wszelką cenę ktoś chce wziąć ślub w miesiącu nieposiadającym litery „r”, można starać się oszukać fortunę, odnajdując "r" w nazwie łacińskiej.

Nie powinno się natomiast składać przysięgi ślubnej w maju - bo to miesiąc zakochanych, listopadzie – to miesiąc umarłych, a także w adwencie i wielkim poście.

Najmniej odpowiednim miesiącem jest maj, w każdym języku pozbawiony niezbędnej literki "r".

W jaki dzień ślub?

Najszczęśliwszy okres na ślub to karnawał, święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne. Stanowczo odradzany jest ślub w dniu 1 kwietnia - ze względu na prima aprilis.

Dni tygodnia również mają swoją symbolikę:

Poniedziałek – zdrowie
Wtorek – bogactwo
Środa – najlepszy dzień
Czwartek – straty
Piątek – cierpienia
Sobota – na dwoje babka wróżyła

O Której godzinie?

Godzina złożenia przysięgi małżeńskiej powinna być okrągła, np. 15:00

Jaki kościół?

Najlepszą wróżbą jest wybranie kościoła, w którym Panna Młoda dostąpiła sakramentu Chrztu Świetnego.

Kto na świadków?

Świadkiem na ślubie może być osoba stanu wolnego. Świadkami nie powinna natomiast być para, to wróży pecha i rozpad ich związku, ponieważ Para powinna tylko raz stawać razem przed ołtarzem i to na własnym ślubie!

Co z drużbą?

Druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii ślubnej w ciąży. Nie powinno się pomagać przyszłemu małżonkowi w wyborze drużby, wróży to bowiem niezgodę w małżeństwie.

Obrączki

Obrączki ślubne powinny być nowe i nienoszone. Jeśli już dostaliście je po kimś powinniście wymienić u jubilera lub przetopić na inne.

Ostatnie przygotowania

Jakie drobiazgi wróżą szczęście?

W szwie sukni panny młodej lub zaszyte w bieliźnie powinny się znaleźć: kryształek cukru i okruszek chleba. Do bucika panny młodej należy wsunąć pieniążek. W kieszeni pana młodego nie powinno zabraknąć drobnych. Zapewni to dostatek rodzinie

Panna młoda nie powinna nosić biżuterii z pereł, bo symbolizują one łzy.

Koniecznie w dniu ślubu należy mieć:

coś białego – to znak czystości uczuć
coś niebieskiego – ma zapewnić wierność małżonka (zazwyczaj podwiązka)
coś nowego – gwarantuje dostatek
coś starego – zapewnia wsparcie krewnych i przyjaciół
coś pożyczonego – gwarantuje przychylność i życzliwość rodziny męża

Przesąd mówi również, że na ślub nie należy wkładać nic różowego, ponieważ ten kolor nie przynosi szczęścia Młodej Parze

Suknia ślubna

Pan Młody przed ślubem nie może zobaczyć sukni ślubnej. Oglądanie kreacji przez narzeczonego, wróży niezgodę w małżeństwie.

Narzeczona musi pamiętać, iż strój ślubny może zakładać przed uroczystością tylko wtedy, jeśli zachodzi taka konieczność, np. przymiarka. Paradowanie w sukni dla samej tylko przyjemności, niesie złą wróżbę.

Sukni nie powinny przymierzać siostry Panny Młodej, bo to wróży im staropanieństwo.

Panna młoda nie powinna sama szyć swojej sukni ślubnej.

Zszywanie podartego ubrania ślubnego wróży łzy i nieszczęście, dlatego gdy zdarzy się wypadek tego typu, lepiej spiąć agrafką.

Panna Młoda nie powinna oglądać się w lustrze w pełnym stroju ślubnym.

Buty

Buty Panny Młodej powinny stać na parapecie, co najmniej dzień przed ślubem, aby mogło wejść w nie szczęście.

Bukiet ślubny

Hiacynty symbolizują przywiązanie,
Chaber jest odpowiedni dla osób wstydliwych, skromnych, takich, które nie pokazują swoich uczuć,
Róże oznaczają miłość,
Margaretki są dawane najpiękniejszej,
Konwalie i rumianek symbolizują nieprzeciętny urok,

Należy unikać:

Bratków i krokusów, bo one oznaczają brak wiary w szczerość uczuć
Narcyzów, bo osoba, która nam je daruje uważa nas za samolubów
Niektóre źródła donoszą, że również róże nie powinny się znaleźć w ślubnym bukiecie z powodu swoich kolców.

Welon

Welon powinna zakładać druhna – najlepiej panna.

Ceremonia ślubna

Pogoda w dzień ślubu

Złe wróżby to, gdy słońce stanie się czerwone i kiedy słychać grzmoty, przesądni twierdzą, że to gniew Boży.

Deszczowa, zimna i pochmurna pogoda w dniu zaślubin wróży burzliwy związek.

Słoneczna pogoda niesie szczęście, pogodę i radość

Mały deszczyk – Boże błogosławieństwo

Deszcz to przepowiednia bogactwa i urodzaju

Burza z tęczą to wstęp do szczęścia

Obfite opady śniegu oznaczają, że niebo nie skąpi młodym swego puchu

Napotkane ptaki

Napotkanie na swej drodze przed ceremonią ślubną gołębia lub sroki przynosi szczęście w przeciwieństwie do wron, czy kruków.

Droga do kościoła

Nie wolno państwu młodym zawracać z drogi do kościoła. Jeśli nawet o czymś zapomnieli, powinni skorzystać z pomocy krewnych lub przyjaciół. Nie powinno się również robić zbyt długich postojów, bo może to zaważyć na życiu małżeńskim.

Droga do ołtarza

Panna młoda powinna iść do ołtarza z uśmiechem na twarzy. Droga, którą pokonuje symbolizuje resztę małżeńskiego życia. Jeżeli jednak pojawią się łzy wzruszenia lub czy szczęścia, oznaczać one będą, ze w małżeństwie nie będzie ona płakać z powodu swego męża.

Panna Młoda nie może pod żadnym względem obracać się żeby sprawdzić czy welon ładnie leży. Poprawkami powinna zająć się świadkowa.

Gdy panna młoda potknie się przed ołtarzem, jej druhna już wkrótce stanie na ślubnym kobiercu.

Jeżeli podczas uroczystości zaślubin świece przed ołtarzem w kościele palą się równo - związek na pewno będzie trwały i zgodny. Natomiast, kiedy migają i gasną - można się spodziewać kłótni w małżeństwie.

Przysięga małżeńska

Kiedy ksiądz przykryje ręce stułą, ta dłoń która znajdzie się na górze, zapewni jej właścicielowi przewagę w związku.

Wszelakie pomyłki przy składaniu przysięgi małżeńskiej są wróżbą radości i szczęścia. Nie dopuszczalnym błędem jest natomiast, kiedy to przy zakładaniu obrączki na koniec wypowiadanej formuły powie się „amen”.

Zakładanie obrączek

Gdy obrączki w trakcie nakładania upadną na podłogę, nie wolno ich samemu podnosić. Powinien to zrobić jedynie ksiądz, świadek, urzędnik lub ministrant.

Przy wkładaniu obrączki na palec Pana Młodego należy uważać, żeby nie wkładać na serdeczny palec – wróży to zdradę.

Panna Młoda powinna również uważać, aby Pan Młody nie wsunął jej obrączki do samego końca palca, oznaczałoby to, że on będzie rządził w małżeństwie.

Nie wolno ich zgubić ani zapomnieć.

Panna Młoda nie powinna obrączki w ogóle ogląda do momentu, kiedy poczuje ją na palcu. To może zapeszyć małżeństwo i sprowokować złe moce.

Nie można przymierzać obrączek matek, sióstr, przyjaciółek, to wróżba niewierności.

Pocałunek

Po zakończeniu uroczystości ślubnej, młoda małżonka musi zadbać, aby jej wybranek złożył na jej ustach gorący pocałunek. To zapewni jej wierność małżonka.

Wyjście z kościoła

Symboliczne okręcenie partnera wokół siebie, może zapewnić moment, gdy nowożeńcy po skończonej ceremonii odwracają się od ołtarza i zmierzają ku wyjściu. Takie okręcenie daje przewagę w związku.

Obsypywanie ryżem lub jęczmieniem symbolizuje płodność i dostatek. Obsypywanie drobnymi pieniążkami – bogactwo i urodzaj, pod warunkiem, że wyzbierają wszystkie. Ten z młodych, kto szybciej i więcej ich zbierze, będzie w rodzinie zarządzał domowym budżetem.

Życzenia

Pierwsze życzenia Parze Młodej powinien składać mężczyzna.

Przy składaniu życzeń, jeśli wśród obecnych gości znajdzie się osoba zupełnie nieznana nowożeńcom to bardzo dobrze, taka sytuacja symbolizuje szczęśliwe.

Zabawa weselna

Wejście na salę weselną

Pan Młody powinien przenieść Pannę Młodą przez próg domu weselnego, co zapewni jej lekkie życie.

Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu weselnego, ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę.

Przywitanie chlebem i solą

Panna Młoda może zostać zapytana o to, co woli: "Chleb, sól czy Pana Młodego". Prawidłowa odpowiedź brzmi: "Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego". Należy go umoczyć w soli i zjeść, a potem ucałować rodziców.

Wódka

Nowożeńcy dostają na tacy dwa kieliszki, z których jeden zawiera wódkę, drugi zaś wodę, ten kto trafi na wódkę, będzie w małżeństwie przewodził

Po toaście za zdrowie i pomyślność, nowożeńcy rzucają za siebie puste kieliszki. Jeśli się rozbiją, czekają ich lata szczęśliwego i dostatniego życia.

Im więcej szkła stłucze się w trakcie ślubu, tym szczęśliwsze będzie życie Pary Młodej. "Gdzie się tłucze i leje, tam się dobrze dzieje"

Pierwszy taniec

Nowożeńcy powinni jako jedyna para odtańczyć pierwszy taniec. Jeśli młodym plączą się kroki, to w życiu może być podobnie - nie będą iść zgodnym krokiem.

Tort weselny

Przy krojeniu tortu powinni być obecni wszyscy goście. Młoda Para pierwsze kawałki powinna odkroić dla siebie żeby ich życie było słodkie. Powinni wzajemnie się tym tortem nakarmić, aby w ich związku obdarzali się samą słodyczą.

Rzut bukietem i muchą

Bukiet Panny młodej łapią panny. Ta, która złapie go, jako pierwsza wyjdzie za mąż. Podobnie jest w Muchą Pana Młodego i kawalerami.

Rozpoczęcie nowego życia

Noszenie na rękach

Jeżeli świeżo upieczona małżonka potknie się przekraczając próg domu, ściągnie nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na swoją nową rodzinę. Aby ustrzec młodą żonę i swoja nową rodzinę Pan Młody powinien ją przez próg przenieść.

Obrączka

Obrączkę nosi się od dnia ślubu i nigdy jej nie zdejmuje.


--
Paulina Wądrzyk

Helst - As You Wish!
www.portalslubny.net - Przewodnik Młodej Pary


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

ślub w wielkiej brytaniiOprócz tego możesz także dołączyć do klanu "Ślub" w którym są osoby, związane z tym tematem. Zobacz stronę klanu: infolinia.org/klany/slub

Oceń artykuł
(głosów: 3, suma ocen: 9)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn