english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Poradnik

Nowe dowody z chipem od 2011

2008-12-28 13:02:56

Za nieco ponad dwa lata czeka nas prawdziwa rewolucja w systemie identyfikacji. Plastikowe dowody osobiste zostaną zastąpione elektronicznymi kartami z chipem. Wymiana potrwa 7 lat.Elektroniczna wersja najprawdopodobniej zachowa rozmiary obecnego dowodu. Zabraknie na niej informacji o miejscu zamieszkania, gdyż wszystkie dane z części wizualnej zawarte zostaną na chipie. Podobnie jak podpis elektroniczny właściciela.

Będzie to swoisty klucz do prywatnej bazy danych, używany w określonych sytuacjach. Jednak z samego dowodu nie będzie mógł nikt dowolnie odczytać tych informacji.

- Nie planujemy, żeby w mikroprocesorze znajdowały się jakiekolwiek dane, poza tymi, które już dziś są zawarte na dowodzie osobistym. Wszystkie obawy, że w mikroprocesorze znajdą się dane np. o stanie naszego zdrowia czy o pobieranej pomocy socjalnej, czyli potencjalnie dane wrażliwe, są bezpodstawne - zapewnia wiceszef MSWiA Witold Drożdż.

Dowód elektroniczny posłuży również jako cyfrowy podpis. Pozwoli to uwiarygodnić użytkownika w kontaktach internetowych.

Wciąż nie wiadomo, czy na karcie elektronicznej znajdzie się odcisk palca. Dzisiaj mówi się, że nie, jednak nie można tego wykluczyć w przyszłości.

Plastikowe dowody wprowadzono w 2001 roku, ich ważność kończy się po 10 latach. I właśnie w 2011 roku ma ruszyć ich sukcesywna wymiana. "Gazeta Prawna" twierdzi, że potrwa ona 7 lat, a nowy dowód będzie prawdopodobnie wydawany za darmo. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby kończące 18 lat lub te, których dowód został zniszczony.

mb, pap,trojmiasto.pl

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0) Zaloguj sie lub zarejestruj aby dodać komentarz