Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Maleje popyt na latanie w W. Brytanii

2008-12-20 15:04:13

Popyt na zagraniczne podróże lotnicze zmniejszył się w listopadzie br. o 8,9 proc. w porównaniu z listopadem 2007 r., zaś za ostatnie 11 miesięcy do końca listopada br. spadł o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. - wynika z opublikowanych w piątek danych BAA.

Dane tego największego operatora brytyjskich lotnisk (British Airports Authority) oparte są na analizie ruchu lotniczego z lotnisk Heathrow, Gatwick, Stansted, Edinburgh i Glasgow.

O ile w listopadzie br. z lotnisk sieci BAA skorzystało 9,8 mln podróżnych odlatujących za granicę, o tyle w 2007 r. było to 10,8 mln osób (spadek o 1 mln osób). Od początku stycznia br. do końca listopada br. z lotnisk skorzystało 135 mln pasażerów.

Wśród powodów zmniejszenia się popytu na zagraniczne podróże wskazuje się na systematycznie obniżający się kurs funta szterlinga do euro. Przekłada się to na zwyżkę kosztów zagranicznych wakacji w popularnych wśród Brytyjczyków krajach: Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Cyprze i Włoszech, gdzie euro jest w obiegu.

Funt jest obecnie na historycznie najniższym poziomie do euro od czasu wprowadzenia wspólnej waluty w 1999 r. Tylko w minionych dwóch miesiącach funt staniał do euro o 12 proc.

Ogólnie jednak BAA uważa, że długofalowa perspektywa wzrostu cywilnego ruchu lotniczego w W. Brytanii jest dobra.

Paweł Cybulak pasazer.com

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn