english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Logo: Infolinia.org Zapytaj eksperta mapa galeria czat Forum

Poradnik

Rocznica wejścia Polski do Schengen

2008-12-15 20:05:44

Europa to ścisła współpraca, wspólne działanie - mówił podczas konferencji prasowej w Goerlitz z okazji rocznicy wejścia Polski do strefy Schengen niemiecki minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schauble.

Wicepremier Grzegorz Schetyna dodał, że dla Polaków otworzenie granic to symboliczny moment - "dopełnienie przynależności do Europy".

Z okazji pierwszej rocznicy przystąpienia Polski i Czech do strefy Schengen przedstawiciele Polski, Czech i Niemiec spotkali się najpierw w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie), a potem po niemieckiej stronie w Goerlitz, aby wraz z mieszkańcami świętować rocznicę.- czytamy w interia.pl

Wicepremier, szef MSWiA mówił podczas konferencji prasowej, że co prawda minął dopiero rok od przystąpienia Polski do strefy Schengen, ale dla Polski to był bardzo intensywny rok. - Dla krajów zza żelaznej kurtyny, dla Polaków zniesienie kontroli granicznej było dopełnieniem przynależności do Europy. To był symboliczny moment - mówił Schetyna.

Przyznał, wspominając o granicy wschodniej, że strona polska obawiała się czy będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo państwom zrzeszonym w Schengen. "Europa jest bezpieczna. Nic złego się nie stało. Nasze służby poradziły sobie" - mówił Schetyna.

Natomiast niemiecki minister Schauble mówił, że dzięki otworzeniu granic wiele inicjatyw ruszyło do przodu, wiele udało się zdziałać. - Wiedzieliśmy, że pojawią się małe problemy, ale poprawiły się też nasze stosunki, coraz lepiej współpracujemy. I dalej chcemy iść w tym kierunku - mówił niemiecki minister.

Jednocześnie dziękował policji pracującej w przygranicznych regionach, która wykonała ogromną pracę, aby przestępczość się nie rozwijała, nie rozprzestrzeniała. Schauble zauważył, że zniesienie granic dało wolność nie tylko ludziom, ale i grupom przestępczym. "A my nie chcemy tworzyć przestrzeni dla struktur przestępczych" - mówił minister, tłumacząc kontrole w przygranicznych regionach.

Schauble dziękował też Polakom, którzy przyczynili się do upadku żelaznej kurtyny. "Polska zawsze nas wspierała historycznie i za to dziękujemy" - mówił niemiecki minister.

Obecny na konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec powiedział z kolei, że dopiero teraz dzięki otworzeniu granic, pewne inicjatywy mogły się rozwinąć. Goerlitz- Zgorzelec staje się jednym wielkim, międzynarodowym miastem. - Coraz więcej Polaków chce mieszkać po tej stronie granicy - mówił Jurkowlaniec wymieniając jako wspólne inicjatywy m.in. polsko-niemieckie przedszkola, szkoły czy gospodarcze działania.

W konferencji prasowej nie wziął udziału minister spraw wewnętrznych Czech.

Przed konferencją prasową ministrowie wspólnie zjedli obiad po stronie polskiej, a później Mostem Staromiejskim po wysłuchaniu "Ody do radości" przeszli na konferencję prasową na stronę niemiecką.

Mieszkańcy Goerlitz i Zgorzelca niemal od rana świętowali z okazji pierwszej rocznicy zniesienia granicy. Na ulicach można było spróbować specjałów niemieckich i polskich, obejrzeć występy ulicznych teatrów jak i popisy szczudlarzy.

Jak wynika z badań CBOS przeprowadzonych na zlecenie Kancelarii Premiera, Polacy są zdecydowanie zadowoleni z przystąpienia Polski do strefy Schengen. Co piąty respondent (21 proc.) ma poczucie, że "wydarzenia to miało wpływ na jego życie", w tym 19 proc. stwierdza "wpływ na życie osobiste", a 10 proc. "zawodowe".

Na pytanie czy przystąpienie Polski do strefy Schengen było dla naszego kraju wydarzeniem "bardzo ważnym" odpowiedziało 39 proc., "dość ważnym" - 45 proc, "niezbyt ważnym" - 7 proc., a "zupełnie nieważnym" jedynie 1 proc.

Ponadto Polacy - jak wynika z badania - mają poczucie, że zostali przyjęci pozytywnie, a otwarcie granic miało pozytywny wpływ na nasz wizerunek.

źródło informacji: INTERIA.PL

Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
Komentarze (0)Dodaj komentarz