Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Dla tych, którzy już posiadają lub posiadali polskie prawo jazdy

2008-12-04 14:23:13

1. Czy można prowadzić pojazdy w UK, posługując się polskim prawem jazdy na daną kategorię?

Tak, pod warunkiem, że pojazd, jaki prowadzisz mieści się w ramach kategorii widniejącej na Twoim polskim prawie jazdy.

2. Czy wymagana jest wymiana prawa jazdy z polskiego na brytyjskie?

Posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl muszą je wymienić po skończeniu 70-tego roku życia lub po trzech latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem, którykolwiek okres jest dłuższy. Czyli jeśli przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii w wieku np. 25 lat, to możesz jeździć tutaj samochodem lub motocyklem do momentu, kiedy ukończysz 70 lat.

Jeśli przyjeżdżasz w wieku np. 68 lat, to możesz jeździć do momentu, aż minie trzy lata, od kiedy przyjechałeś, aby tutaj zamieszkać, przedłużając automatycznie granicę 70 lat. Status rezydenta nie oznacza przy tym formalnego zgłoszenia do Home Office wniosku o jego przyznanie a sam fakt, że mieszkasz i pracujesz tutaj. Tak jest to interpretowane przez większość urzędów w Wielkiej Brytanii.

Posiadacze ważnego polskiego prawa jazdy na samochody ciężarowe i autobusy muszą je wymienić po skończeniu 45-tego roku życia lub po pięciu latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem, którykolwiek okres jest dłuższy.
Kierowcy w przedziale wieku 45-65 po ukończeniu 66-go roku życia lub po pięciu latach od momentu, kiedy zostaną rezydentem, którykolwiek przypadek nastąpi jako pierwszy.
Kierowcy po ukończeniu 65-go roku życia po 12 miesiącach od momentu, kiedy zostaną rezydentem.
Po upływie 12 miesięcy, niezależnie od przypadków opisanych powyżej, kierowcy mieszkający w Wielkiej Brytanii i jeżdżący samochodami ciężarowymi lub autobusami, są zobowiązani do zgłoszenia tego faktu do DVLA, wysyłając polskie prawo jazdy wraz odpowiednim formularzem. DVLA odsyła posiadaczowi z powrotem polskie prawo jazdy wraz z częścią counterpart, która umożliwia naliczanie np. punktów karnych. W przypadku przewinienia drogowego i braku części counterpart sprawa trafia do sądu i zwykle przed rozprawą policja prosi kierowcę o wysłanie swojego polskiego prawa jazdy do DVLAz wnioskiem o wydanie części counterpart.

Warto wspomnieć, że możesz kiedykolwiek wcześniej wymienić prawo jazdy.

3. Czy można uzyskać brytyjskie prawo jazdy, w przypadku, gdy utraciło się polskie prawo jazdy?

Tak, trzeba zdać egzaminy, tak jak każdy, kto ubiega się o uzyskanie brytyjskiego prawa jazdy, czyli uzyskać Provisional Driving Licence oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny. Tak uzyskane brytyjskie prawo jazdy można wymienić w Polsce nawet, jeśli nadal ma się je zatrzymane w Polsce. Dobrze jest zachować wtedy kopię zaświadczenia o zdaniu zdaniu obu egzaminów. W Polsce wydział komunikacji musi po prostu się upewnić, że uzyskało się brytyjskie prawo jazdy zdając egzaminy, a nie wymieniając np. jakiś nielegalny i nieaktualny polski wtórnik w UK.

Jeśli w jakiś sposób nadal masz nieważne polskie prawo jazdy i chcesz je zamienić na ważne brytyjskie, to DVLA je wymieni, ale po jakimś czasie DVLA zorientuje się o tym fakcie, ponieważ istnieje wymiana informacji pomiędzy właściwymi urzędami w Wielkiej Brytanii i Polsce.

4. Co się dzieje z polskim prawem jazdy w momencie wymiany na brytyjskie?

DVLA wysyła polskie prawo jazdy do właściwego wydziału komunikacji w Polsce.

5. Czy można mieć polskie i brytyjskie prawo jazdy jednocześnie?

Nie, ponieważ chcąc wymienić prawo jazdy na brytyjskie, musisz wysłać polskie prawo jazdy wraz z formularzem o zamianę do DVLA.

6. Czy brytyjskie prawo jazdy jest ważne w Polsce?

Tak.

7. Co znaczy pojęcie „full driving licence”?

Prawo jazdy po zdaniu egzaminu na daną kategorię, odpowiednik polskiego prawa jazdy. Innymi słowy nie może to być provisional driving licence.

8. Czy w Wielkiej Brytanii jest wymagane świadectwo kwalifikacji do prowadzenia samochodów ciężarowych i autobusów?

Wszyscy kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, chcący prowadzić takie pojazdy, będą zobligowani do uzyskania Cerificate of Professional Competence (CPT), odpowiednika polskiego świadectwa kwalifikacji. CPT będzie odnawialne co pięć lat i będzie poprzedzone szkoleniem organizowanym przez pracodawców, bądź niezależne firmy szkoleniowe posiadające uprawnienia Driving Standard Agency. CPT wchodzi w życie w następujących terminach dla poszczególnych grup kierowców:

Kierowcy autobusów, którzy uzyskają prawo jazdy po 10 września 2008 - wrzesień 2008
Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy uzyskają prawo jazdy po 10 września 2009 - wrzesień 2009
Kierowcy autobusów, którzy uzyskali prawo jazdy przed 10 września 2008 - najpóźniej 2013 r.
Kierowcy samochodów ciężarowych, którzy uzyskają prawo jazdy przed 10 września 2009 - najpóźniej 2014 r.

źródło: www.emano.co.uk

Oceń artykuł
(głosów: 4, suma ocen: 14)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn