Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Związek zawodowy - UNISON

2008-11-17 08:20:03

Jeszcze sto lat temu pracownicy najemni pracowali siedem dni w tygodniu po 15 godzin. Nie mieli urlopów, zwolnień lekarskich, o urlopie macierzyńskim nikt nie słyszał. Dzisiaj taka sytuacja jest nie do pomyślenia. Nie tylko ludzie mają za sobą demokrację i prawo, ale także związki zawodowe, które są po to, aby ulepszać warunki pracy.

 

W Wielkiej Brytanii działa kilka silnych związków zawodowych, których podstawowym zadaniem jest obrona interesów pracowników i działanie na rzecz poprawy ich sytuacji ekonomicznej i społecznej. Próbują przeciwdziałać zwolnieniom, kontrolują przestrzeganie kodeksu pracy przez pracodawców, zabiegają o wyższe pensje i lepsze warunki pracy dla pracowników. To tylko niektóre z zadań i celów, jakie stawiają przed sobą związki zawodowe, które silne i popularne w Wielkiej Brytanii coraz częściej stają się tematem zainteresowania pracujących na Wyspach Polaków.
Greg Thomson, dyrektor londyńskiego oddziału jednych z największych i najszybciej rozwijających się związków zawodowych Unison doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiaj Polacy pracują na terenie całej Wielkiej Brytanii, w różnych firmach i instytucjach. - Nasze związki powstały przede wszystkim z myślą o pracownikach sektora publicznego. Wiem, że coraz więcej Polaków pracuje w szkołach, szpitalach, administracji rządowej, w elektrowniach, itd. I to jest bardzo pocieszające, ale w tym samym czasie zdajemy sobie sprawę z tego, że pracownicy, nie tylko ci z Polski, ale w ogóle obcokrajowcy mogą być eksploatowani w miejscu pracy. Chociażby dlatego, że istnieją bariery kulturowe, a także dlatego, że nie znają perfekcyjnie języka angielskiego, nie rozumieją prawa pisanego, nie są pewni, jakie właściwie przysługują im prawa – tłumaczy Thomson.

Londyn to bardzo zróżnicowane społeczeństwo. Aż 25 proc. londyńczyków to ludzie urodzeni poza Wielką Brytanią. Dlatego w ostatnich latach związki zawodowe coraz częściej otwierają się na imigrantów.

- Jako związek zawodowy nie możemy lekceważyć tak licznej grupy, jaką są imigranci. Każda pracująca osoba w Wielkiej Brytanii ma te same prawa. To jest bardzo ważne dla związków, żeby zadbać o to, aby pracownicy najemni, którzy nie pochodzą z Wielkiej Brytanii byli traktowani demokratycznie, na równi z innymi i aby znali swoje przywileje pracownicze. Zależy nam na tym, aby nasz serwis, który oferujemy, dotarł też do Polaków zatrudnionych w państwowych firmach – przyznaje Greg Thomson, szef londyńskiego oddziału związków Unison, które od niedawna na swojej stronie internetowej nie tylko opublikowały w języku polskim pakiet informacji na temat działalności związków , ale również aplikacje członkowskie są dostępnie w dwóch językach.
- Zależy nam na tym, aby więcej Polaków zainteresowało się naszymi związkami. Nie tylko, aby należeli do związków, ale aby zaczęli razem z nami działać i wreszcie głośno mówić o tym, co najbardziej ich uwiera w miejscu pracy. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakiej pomocy oczekują od nas najbardziej – dodaje Thomson.
Związki zawodowe Unison zrzeszają prawie półtora miliona członków pracujących w sektorze publicznym i u prywatnych przedsiębiorców, którzy działają w sferze użyteczności publicznej. 12 oddziałów związków Unison znajduje się na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

DO ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH UNISON MOGĄ ZAPISYWAĆ SIĘ WSZYSCY ZATRUDNIENI W NASTĘPUJĄCYCH SEKTORACH:

 • pracownicy szkół
 • służby zdrowia
 • administracji rządowej, samorządowej
 • prywatnej opieki medycznej
 • edukacji
 • pracownicy elektrowni, gazowni, wodociągów, transportu publicznego
 • wolontariusze pracujący dla samorządu lokalnego i administracji państwowej

CO DAJE CZŁONKOSTWO W ZWIĄZKACH ZAWODOWYCH UNISON?

 • ochronę i protekcję w miejscu pracy
 • polepszenie warunków pracy i płacy
 • wspieranie służb BHP
 • pomoc prawną dla członków związku, a także prawo do odszkodowania w razie wypadku w miejscu pracy
 • interwencję związków w sytuacjach dyskryminacji rasowej lub na tle seksualnym
 • zapewnienie szkoleń pozwalających zdobyć nowe umiejętności i doskonalenie posiadanych. Od 1994 r. UNISON uzyskało porozumienie z pracodawcami, którzy opłacają kursy dokształcające swoim pracownikom. W tym też kursy języka angielskiego.
 • dodatkowe korzyści z członkostwa w UNISON to ubezpieczenie domu, pożyczki, medyczny program finansowy, konta oszczędnościowe, doradztwo finansowe

JEŻELI UWAŻASZ, ŻE NIE JESTEŚ TRAKTOWANY UCZCIWIE w miejscu pracy lub masz trudności ze swoim pracodawcą, możesz poprosić związki zawodowe UNISON o pomoc. Zadzwoń pod numer:
0845 355 0845 (od godz. 6.00 do 24.00, od poniedziałku do soboty, w soboty od godz. 9.00 do 16.00)
lub zajrzyj na stronę internetową: www.unison.org.uk
Polska wersja aplikacji członkowskiej oraz informacje w języku polskim znajdziesz na stronie: www.unison.org.uk/recruitment/materials.asp

JOANNA BISZEWSKA

Artykuł pochodzi z:
Cooltura

Oceń artykuł
(głosów: 7, suma ocen: 35)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (5)
mam pytanko czy agencja powinna znaleźć kobiecie w ciąży transport, jeżeli ona ma dojeżdżać do pracy 2 godziny od domu

mod_przypomnieniedbamy o ortografię
 • 2010-07-13 20:44:13
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Proszę podać mi jakie obowiązują stawki godzinowe dla stolarzy w UK. Czy agencje mogą obniżac je poniżej minimum.
 • 2010-10-30 16:07:08
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
monik300monik300
mam pytanko czy dla pracujacych w fabryce tez to jest?? w fabryce miesa...
 • 2010-11-11 17:57:08
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
witam czy agecja pracy moze zwolnic kobiete w ciazy pozdrawiam
 • 2011-06-06 12:44:45
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
magdamadzia87magdamadzia87
witma mam pytanie czy ktos kto jest zatrudniony przez agencje na "CONTRACT OF SERVICES " MA prawo wlaczyc z agencja o co kolwiem ?? mam ma mysli ... czy przynalezy sie takiej osobie urlop za urlop macierzynski ??

i czy taka osoba moze co kolwiek zdziałac czy tez wywalczyc od agencji jesli bedac na macierzynskim straciła prace bez jakiej kolwiek inf od agecncji ??

PILNIE prosze o jakie kolwiek informacje i kontakty do osób które sa w stanie mi pomoc badz udzielic jakich kolwiek porad co dalej

Dziękuje Magdamadzia
 • 2011-09-14 12:22:34
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn