english versionenglish version
Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Noty

2008-11-12 20:48:24

 • Nota 1. Obywatele brytyjscy od dnia 1 stycznia 1983 r.
  Do kategorii tej zaliczają siee wszystkie osoby, które były zarejestrowane jako Obywatele Zjednoczonego Królestwa i Kolonii na podstawie paragrafu 121(6) ustawy z roku 1948 (British Nationality Act 1948) w niezależnym kraju Wspólnoty Brytyjskiej przez odpowiedniego urzędnika. Męski przodek rodziny, na podstawie którego składana jest aplikacja musiał być urodzony lub naturalizowany w Wielkiej Brytnii lub Koloniach.

  Osoby, które nie posiadały przynależności państwowej, a które były zarejestrowane jako Obywatele Wielkiej Brytanii i Kolonii na podstawie arykułu 1(1)(a) ustawy o obywatelstwie brytyjskim (British Nationality (No 2) Act 1964) nie otrzymały Obywatelstwa Brytyjskiego, pod warunkiem, że ich matki otrzymały Obywatelstwo Brytyjskie (lub otrzymałyby, ale zmarły zanim było to możliwe), lub też osoby takie otrzymały prawo przyjazdu (right of abode in the United Kingdom) do Wielkiej Brytanii ponieważ mieszkały tam przez 5 lat.

 • Nota 2. Prawo przyjazdu do Wielkiej Brytanii na podstawie Ustawy Imigracyjnej z 1971 r. (right of abode under the Immigration Act 1971)

  Następujące osoby miały prawo do przyjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii:
  • Obywatele Zjednoczonego Królestwa i Kolonii, którzy byli urodzeni, zaadoptowani, naturalizowani lub zarejestrowani w Wielkiej Brytanii.
  • Obywatele Zjednoczonego Królestwa i Kolonii, którzy byli urodzeni, legalnie adoptowani przez rodziców, którzy byli urodzeni, adoptowani, naturalizowani lub zarejestrowani w Wielkiej Brytanii.
  • Obywatele Zjednoczonego Królestwa i Kolonii, którzy przed 1 stycznia 1983 r. posiadali status rezydenta w Wielkiej Brytyanii, to jest mieszkali tam przez co najmniej 5 lat bez żadnych ograniczeń czasowych narzucocych przez urząd imigracyjny.

  Następujące osoby NIE otrzymały prawa do przyjazdu do Wielkiej Brytanii:
  • Kobiety, które były zarejestrowane na podsatwie paragrafu 6(2) ustawy o narodowości brytyjskiej z roku 1948 (British Nationality Act 1948) po dniu 28 pazdziernika 1971, pod warunkiem że nie wyszły za mąż przed tą datą i mąz miał prawo do przyjazdu i pobytu w Wielkiej Brytanii.
  • Dzieci, które były zarejestrowane na mocy paragrafu 7 ustawy o narodowości brytyjskiej (jak wyżej) w niezależnym kraju należącym do wspólnoty brytyjskiej przez odpowiedniego urzędnika po dniu 28 pazdziernika 1971 r.
 • Nota 3. Brytyjskie terytoria zewnętrzne (zależne i autonomiczne) w dniu 1 stycznia 1983 (według pisowni i nazewnictwa angielskojęzycznego):
  Anguilla, Bermuda, British Antarctic Territory, British Indian Ocean Territory, Cayman Islands, Falkland Islands and Dependencies (zobacz również poniżej), Gibraltar, Hong Kong (zobacz również poniżej), Montserrat, Pitcairn, Henderson, Ducie and Oeno Islands, St. Christopher and Nevis (zobacz również poniżej), St. Helena and Dependencies, the Sovereign Base Areas of Akrotiri and Dhekelia, Turks and Caicos Islands, and the Virgin Islands.

  The Falkland Islands' dependencies (czyli South Georgia i South Sandwich Islands) przestały być zależne od Falkland Islands (czyli również przestały być brytyjskimi terytoriami zewnętrznymi) z dniem 3 pazdziernika 1985 roku. Ich status zmienił się ponownie na brytyjskie terytoria zewnętrzne z dniem 4 grudnia 2001 roku. Hong Kong przestał należeć do brytyjskich terytoriów z dniem 1 lipca 1997 roku. St. Christopher and Nevis przestało należeć do brytyjskich terytorioow z dniem 19 września 1983 roku.
 • Nota 4. Rodzice
  Tylko prawne dziecko (tzn. urodzone w związku 2 osób, które są małżeństwem) może otrzymać Obywatelstwo Brytyjskie z uwagi na fakt, że ojciec posiada takowe obywatelstwo. Niemniej jednak, jeśli rodzice nie byli w związku małżeńskim w chwili urodzenia dziecka, a wezmą legalny ślub, po którym dziecko zostanie uznane, wówczas jeśli ojciec posiada Obywatelstwo Brytyjskie (lub status osiedlonego) w chwili urodzin dziecka, dziecko takie otrzymałoby Obywatelstwo Brytyjskie tak, jakby otrzymało je w chwili urodzin.
 • Nota 5. Status osiedlonego (tzw. settled)
  Status taki oznacza rezydenta Wielkiej Brytanii (czyli mieszkańca), co do którego nie ma żadnych ograniczeń czasowych co do pobytu (np. narzuconych przez Urząd Imigracyjny). Niemniej jednak osoby, ktore przebywają w Wielkiej Brytanii nielegalnie lub łamia w jakikolwiek sposób prawo imigracyjne nie będą uznawane jako osiedlone.
  Przed 2 pazdziernika 2000, osoby z krajów Unii Europejskiej (a dokładniej krajów EEA) automatycznie postrzegane były przez prawo jako posiadające status osiedlonego. Niemniej jednak z dniem 2 pazdziernika 2000 obywatele państw Unii Europejskiej otrzymują status osiedlonego dopiero jeśli posiadają prawo do nieograniczonego pobytu w Wielkiej Brytanii (np. osoby na emeryturze lub trwale niezdolne do pracy).
 • Nota 6. Odpowiednie terytoria 
  Są to obecne brytyjskie terytoria zewnętrzne (zobacz Nota 3), ale z wykluczeniem Sovereign Base Areas of Akrotiri and Dhekelia.
 • Nota 7. Adopcja umowna
  Jest to adopcja, która została orzeczona przez sąd w dowolnym kraju poza Wielką Brytanią, Irlandią Północną, Channel Islands i Isle of Man, i która jest legalna w świetle Haskiej Konwencji o Apopcji Międzynarodowej z roku 1993.

Oceń artykuł
(głosów: 1, suma ocen: 5)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn