Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Zasiłek dla bezrobotnych

2008-11-12 11:05:21

Co robić, gdy nagle stracisz pracę w Wielkiej Brytanii? Jeśli pracowałeś na Wyspach ponad rok, możesz liczyć na państwowy zasiłek dla bezrobotnych

Najwięcej zależy od tego, jak długo pracowałeś w Wielkiej Brytanii przed znalezieniem się na bruku. Jeśli straciłeś pracę, zanim przepracowałeś pełne 12 miesięcy na Wyspach, pakuj walizkę i wracaj do Polski. Nie możesz liczyć wtedy, że państwo brytyjskie zaopiekuje się tobą w okresie bezrobocia.

W brytyjskiej prasie głośno jest ostatnio o Polakach, którzy skończyli jako bezdomni na ulicach Londynu. Organizacje charytatywne są w kropce - ustawa zabrania im udzielania pomocy imigrantom, którzy nie wypracowali sobie prawa do korzystania z opieki społecznej. Bezdomnym, bezrobotnym Polakom o powrocie do domu nie pozwala myśleć wstyd przed sąsiadami. Lepiej jednak schować wstyd do kieszeni i wsiąść do autobusu do Polski.

Wystarczy rok

Jeśli przepracowałeś w Wielkiej Brytanii legalnie cały rok - byłeś zarejestrowany w Programie Rejestracji Pracowników (WRS), płaciłeś podatki i odprowadzałeś składki na ubezpieczenie społeczne - możesz liczyć na pomoc. Przysługują ci takie same prawa do korzystania z opieki socjalnej jak innym mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa. Możesz więc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych (Jobseeker's Allowance). Przysługuje on osobom bezrobotnym oraz czasem pracującym mniej niż 16 godzin tygodniowo.

W Wielkiej Brytanii istnieją dwa rodzaje zasiłku dla bezrobotnych: oparty na składkach (Contribution-based Jobseeker's Allowance) i oparty na dochodzie (Income-based Jobseeker's Allowance). Żeby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych oparty na składkach, musisz być dyspozycyjny, zdolny do pracy, aktywnie poszukiwać zatrudnienia, być gotowym do podjęcia pracy i mieć poniżej 65 lat (mężczyźni) lub 60 lat (kobiety). Żeby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych oparty na dochodzie, oprócz spełnienia wymienionych wyżej warunków nie możesz mieć oszczędności większych niż 16 tys. funtów (94 tys. zł), a twój partner nie może pracować więcej niż 24 godziny w tygodniu.

Ile można dostać?

Zasiłek dla bezrobotnych oparty na składkach wynosi maksymalnie 57,45 funta (338 zł) tygodniowo i otrzymują go osoby, które opłaciły wystarczającą ilość składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions). Zasiłek oparty na dochodzie wynosi maksymalnie też 57,45 funta tygodniowo dla osób samotnych i maksymalnie 90,1 funta (530 zł) dla par (oznacza to, że jeśli obie osoby w związku są na zasiłku, nie mogą razem dostać więcej niż 90,1 funta).
O zasiłek dla bezrobotnych należy ubiegać się za pośrednictwem biura Jobcentre Plus. Adres najbliższego urzędu JobCentre, gdzie można ubiegać się o pomoc, znajdziesz na stronie www.jobcentreplus.gov.uk
Możesz też wypełnić formularz w Internecie. Znajdziesz go w witrynie www.dwp.gov.uk/eservice

Oba zasiłki pobiera się do momentu podjęcia pracy. Jeśli przez sześć miesięcy nie uda się znaleźć zatrudnienia, trzeba ponownie przejść przez proces składania aplikacji. Podstawowa różnica między polskim zasiłkiem dla bezrobotnych a brytyjskim jest taka, że angielska nazwa Jobseeker's Allowance w dosłownym tłumaczeniu oznacza "zasiłek dla szukających pracy".

Osobom otrzymującym oparty na dochodach zasiłek dla bezrobotnych przysługuje zwolnienie z podatku lokalnego (Council Tax Benefit) i dofinansowanie do kosztu wynajmu mieszkania (Housing Benefit). Bezrobotnym kobietom w ciąży należy się darmowe mleko, a rodzicom mleko modyfikowane i witaminy dla niemowląt.

Zasiłek z transferu

Osoba bezrobotna z prawem do zasiłku, zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy w Polsce przez co najmniej cztery tygodnie, ma prawo do poszukiwania pracy w innym kraju członkowskim Unii Europejskiej oraz prawo do transferu tego zasiłku za granicę. Należy zwrócić się do wojewódzkiego urzędu pracy z prośbą o wydanie formularza E303 potwierdzającego prawo do takiego transferu, a następnie - już w Wielkiej Brytanii - zgłosić się z tym formularzem do biura Jobcentre Plus. Zasiłek na Wyspach można pobierać przez trzy miesiące. Jego wysokość będzie równa wysokości zasiłku wypłacanego w Polsce, w przeliczeniu na funty.

Analogicznie wygląda sytuacja, gdy bezrobotny, który pobiera zasiłek Jobseeker's Allowance w Wielkiej Brytanii, wraca do Polski. Taka osoba przed wyjazdem powinna pobrać z biura Jobcentre Plus formularz E303 i przedstawić go w powiatowym urzędzie pracy w Polsce.

Magdalena Gignal
konsultacja: Ewa Manno, Financial Republic

Artykuł pochodzi z:
Praca i życie za granicą

Oceń artykuł
(głosów: 14, suma ocen: 58)
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (6)
wszystko jasne w tym artykule ale czy ktoś mi może powiedzieć czy trzeba mieć pełny rok przepracowany i pełny rok być zgłoszonym w home office?czy tylko na otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych ma wpływ długość zatrudnienia.proszę pomóżcie mi.
 • 2009-05-06 20:27:32
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
malgorzatamalgorzata
PRACUJE JUZ PELNY ROK W ANGLI JESTEM ZAREJESTROWANA CZY REZYGNUJAC Z PRACY MOGE DOSTAC ZASILEK JAKO BEZROBOTNA POWTARZAM JESLI JA REZYGNUJE SAMA CZY MI SIE NALEZY PROSZE O POMOC
 • 2010-09-07 13:42:29
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
PIOTRPIOTR
CZESC

MAM PYTANKO

STRACILEM OPIEKUNKE DO DZIECKA I MOJA ZONA MUSI TERAZ ZREZYGNOWAC Z PRACY CZY MA SZANSE NA UZYSKANIE ZASILKU DLA BEZROBOTNYCH?

MIESZKAMY W UK OD 6 LAT, OBYDWOJE MAMY STATUS REZYDENTA JA PRACUJE 40 GODZ/TYG

PROSZE O ODPOWIEDZ
 • 2010-11-08 16:32:50
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Proszę nie pisać postów jedynie wielkimi literami.

mod_przypomnienie
 • 2010-11-09 12:01:37
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
annaanna
mó mąż jast na zasiku dla bezrobotnych w uk cz to prawda że jest możliwość dorobienia i ile godzin
 • 2011-10-19 16:58:17
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
anna napisał(a):
mó mąż jast na zasiku dla bezrobotnych w uk cz to prawda że jest możliwość dorobienia i ile godzin


Z tego co się orientuję to do 16h tygodniowo, na zasiłku Job seekers allowance.

Ale proszę się upewnić w Jobcenter.
 • 2011-10-19 17:09:52
 • Cytowanie selektywne Cytuj całego posta
spam
Poparcie: 0
Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn