Praca Ogloszenia Katalog Polspec Poradnik Zapytaj eksperta Logo: Infolinia.org mapa galeria galeria czat Forum randka

Informacje ogólne

2008-11-11 15:40:02

Wszelkich informacji dotyczących przepisów obowiązujących Polaków poza granicami Polski należy szukać na stronach internetowych Narodowego Funduszu Zdrowia: www.nfz.gov.pl, a dokładnie tutaj. Dodatkowo została opublikowana broszura, która jest załączona do artykułu - "Opieka zdrowotna na terytorium państw członkowskich"

Jeżeli mają Państwo prawo do leczenia przez brytyjską służbę zdrowia (NHS), Państwa współmałżonek oraz dzieci poniżej 16 roku życia, lub poniżej 19 roku życia kontynuujące naukę, będą również uprawnieni do korzystania z leczenia przez NHS.

NHS zapewnia powszechną opiekę zdrowotną w Wielkiej Brytanii i jest finansowana z podatków. Wszyscy Polacy przebywający na terenie Wielkiej Brytanii są objęci bezpłatną podstawową opieką zdrowotną w ramach National Health System (NHS). Oznacza to, że można bezpłatnie korzystać z przychodni lekarskich ogólnych, specjalistycznych (poprzez skierowanie), a także szpitali. Nie dotyczy to planowanych operacji (jak np. usuniecie żylakow), które nie są bezpośrednim zagrożeniem dla życia. Opieka lekarska jest więc dostępna nawet bez wykupionego ubezpieczenia - wymagana jest jednak nieodpłatna rejestracja w lokalnej przychodni.

Wizyty dentystyczne są płatne, nawet jeśli jest się zarejestrowanym w NHS (opłaty będą wówczas trochę niższe).

Większość lekarzy i pielegniarek w lokalnej przechodni zdrowia udzieli porad dotyczacych zdrowia seksualnego i antykoncepcji. Zarówno antykoncepcja hormonalna jak i prezerwatywy są w UK dostępne nieodpłatnie - wystarczy umówić się na wizytę w lokalnej przychodni zdrowia i poprosić o nie.

Dla studentów w Walii, którzy mają poniżej 25 lat, recepty i leczenie dentystyczne (w zakresie podstawowym) sa nieodpłatne. Studenci starsi niz 25 lat mogą zostać zwolnieni z opłat z uwagi na niskie dochody. Aby skorzystać z tej ulgi należy wypełnić formularz HC1 dostępny w studenckim centrum porad. Formularz należy wypełnić najszybciej jak to jest możliwe, a nie dopiero w przypadku choroby, stłuczonych okularów lub bólu zęba. Jeśli zwolnienie z opłat będzie przysługiwało to zostanie przyznane na 6 miesięcy. Możliwe są również zwroty opłat już poniesionych, ale wszystkie konieczne czynności muszą zostać wykonane w przeciągu jednego miesięca. Zwrot pieniędzy nie przysługuje w przypadku opłat za porady optyczne.

Żaden pracownik NHS - lekarz, pielęgniarka, tłumacz itd. - nie udostępni informacji o Tobie żadnej innej osobie czy organizacji bez Twojego pozwolenia.

Załączone pliki:

ulotka_ue_04_2006.pdf
Oceń artykuł
Uwaga: Właściciele serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za sposób w jaki są używane artykuły, bądź podejmowane decyzje na ich podstawie.
dodajdo.com
Komentarze (0)

Artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Przepisz kod*

Nazwa użytkownika:*

Treść komentarza:*

angryMr. Greennot happyWinkRolling EyesCrying or Very sadEmbarassedRazzLaughingnnnnnnnn